آموزش

کود خانگی برای پتوس

کود خانگی برای پتوس

پتوس به اسامی مختلفی میان دوستداران گل و گیاه شهرت دارد. برخی ها به آن پوتوس نیز می‌گویند و هم چنین به اسامی جذابی هم چون پوتین طلایی و انگور نقره ای نیز شناخته می‌شود. این گیاه رونده زیبایی چشم نوازی بر دیوار منازل و گاها محل کاری می‌بخشد و نه تنها سبب تغییر و زیبایی رنگ و فضای محیط می‌شود, بلکه امتیاز بالایی در مقایسه با دیگر گیاهان تصفیه کننده هوا دارد.

کود خانگی برای پتوس

نگهدارندگان پتوس با وجود اینکه این گیاه بسیار مقاوم بوده و مراقبت از آن کار راحتی می‌باشد, گاهی با عدم رشد آن روبرو می‌شوند, با وجود اینکه گمان می‌کنند تمامی رسیدگی های لازم برای شادابی و رشد آن را انجام داده اند. در ادامه مطالب به بررسی تمامی شرایط موردنیاز برای رشد و نشاط پتوس و همچنین بهترین کود تقویتی پتوس را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بدانید ایراد کارتان کجاست.

کود تقویتی مناسب برای پتوس

بستر کاشت پتوس بایستی سرشار از مواد و عناصر غذایی باشد تا گیاه به خوبی تغذیه شود زیرا در اثر آبیاری, مقداری از عناصر از دسترس ریشه خارج می‌گردد. برای پیشگیری از پژمردگی پتوس و رو به زرد شدن برگ ها در اثر کمبود مواد مغذی, پیشنهاد می‌شود که از کود خانگی زیر برای تقویت گیاه پتوس استفاده نمائید.

این کودها بهترین کود خانگی برای تقویت و رشد گیاه پتوس می‌باشد.

کود خانگی برای پتوس در آب

درصورتی که شما عزیزان مایل به خرید کود خانگی می‌باشید, لازم به ذکر است که فروشگاه سپاهان کشت بهترین کود خانگی برای پتوس در آب را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

کود خانگی برای پتوس در آب

کود خانگی برای پتوس در آب

زمان مصرف کود خانگی برای رشد پتوس

بهترین زمان مصرف کود خانگی برای رشد پتوس, در تمام فصول و در کل دوره رشد این گیاه می‌باشد.

نحوه مصرف کود خانگی برای گیاه پتوس

نحوه ی مصرف کود خانگی گل پتوس بسیار راحت می‌باشد فقط باید در دوز مناسب از این کود ها استفاده شود.

شرایط نگهداری گیاه پتوس

استفاده از کود خانگی پتوس به تنهایی کافی نیست و علاوه بر مصرف این کود خانگی برای گیاه پتوس, رشد این گل به عوامل دیگری نیز نیاز دارد که در زیر به آن ها می‌پردازیم:

کود خانگی مناسب برای پتوس

کود خانگی مناسب برای پتوس

شرایط نوری موردنیاز پتوس

پتوس نگهداری شده در فضای باز بهتر است در محیط نیم سایه ای قرار داده شود اما قرار گیری در تابش زیاد و غیر مستقیم خورشید برای پتوس آپارتمانی فوق العاده است. به عبارتی نور شدید که پس از عبور از شیشه یا پرده به پتوس برسد. در صورت کمبود نور با توجه به اینکه تنها بخش سبز رنگ قادر به جذب انرژی هستند, دچار کم رنگی خواهند شد و برگ های متمایل به زرد چهره پتوس را بی حال جلوه خواهد داد. هم چنین نباید آفتاب به صورت مستقیم بر آن بتابد زیرا سبب سوزش برگ های زیبای پتوس خواهد شد.

شیوه آبیاری گیاه آپارتمانی پتوس

زمانی به گیاه آب دهید که بین دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شده باشدو در این صورت به بهترین عملکرد خود خواهد رسید. مرطوب و خیس بودن دائمی خاک, پوسیدگی ریشه های پوتوس را موجب خواهد شد. از نشانه های آبیاری بیش از حد, مشاهده لکه های سیاه بر سطح برگ و فروپاشی برگ های قلبی شکل و زیبای آن می‌باشد که بایستی متوقف کنید.

برای تشخیص اینکه چه زمانی پتوس را آبیاری کنید, به برگ ها نگاهی بیندارید. در صورت خشک بودن خاک برگ ها کمی بی حال می‌شوند در این زمان آبیاری را شروع کنید. از طرفی نشانه خشکی بیش از حد خاک, قهوه ای و خشکی حاشیه برگ می‌باشد.

دما و رطوبت موردنیاز نگهداری پتوس

پتوس با توجه به اینکه بومی منطقه گرمسیری می‌باشد, رطوبت زیاد را دوست دارد و رطوبت بالا رشد برگ های پتوس را افزایش خواهد داد. شما می‌توانید از طریق غبار پاشی یا دستگاه بخور رطوبت موردنیاز آن را فراهم کنید.

پتوس دماهای بالا مانند 52 تا 72 درجه را نیز می‌تواند تحمل کند اما از دمای پایین تر از 10۰ درجه سلسیوس و تغییرات دائمی دمایی بیزار است؛ بنابراین سعی کنید همیشه آن را در شرایط ایده آل دمایی بین 21 تا 30 درجه سلسیوس پرورش دهید. به گونه ای که دمای بالاتر از 30 درجه, سبب کاهش آب برگ از طریق تعرق شده و پژمردگی برگها را سبب می‌شود. دمای زیر 10 درجه نیز سیاهی برگ های پوتوس را موجب می‌گردد.

چه نوع خاکی برای رشد پتوس مناسب است؟

خاک گیاه مهم ترین بستر رشدی آن به شمار می‌رود که از ابتدا بایستی نسبت به آن حساسیت به خرج دهید. با توجه به اینکه ممکن است تولید کنندگان گیاهان آپارتمانی از خاک مناسبی در گلدان استفاده نکرده باشند, بهترین کار تعویض گلدان و پر کردن آن با خاک دارای زهکشی بالا و غنی می‌باشد, به نحوی که آب اضافی را از اطراف ریشه دور کرده و از پوسیدگی آن جلوگیری نماید.

کود خانگی مناسب پتوس

کود خانگی مناسب پتوس

ترکیب استفاده شده در خاک پوتوس بهتر است شامل پیت ماس, ماسه, خاکبرگ و پرلیت باشد. پی اچ خاکی که پیتوس بدان علاقه مند است, عددی بین 6.1 تا 6.5 می‌باشد. این خاک راندمان جذب مواد مغذی و عناصر را توسط ریشه گیاه افزایش می‌دهد.

6 دیدگاه در “کود خانگی برای پتوس

 1. آواتار Meysam Rabbani Meysam Rabbani گفت:

  سلام.من مخلوطی از پودر ان پی کا +هیومیک اسید +, اهن ماهی یکبار به گلهام میدم …. طبق دستور گلخانه دار…..به نظر شما کار درستی میکنم 🤔

  1. سلام
   مشکلی نداره🙏

  2. سلام،مشکلی نیست

 2. آواتار کاوه کاوه گفت:

  پس چرا راهی خیلی سخت دادید ؟

  1. سلام
   سوالتون را بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *