عمومی

بهترین کود برای انگور – چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟

بهترین کود برای انگور

نمی‌دانیم که شما یک درخت انگور در حیاط خانه خود دارید و یا یک باغ پر از درخت‌های انگور, آنچه مشخص است این است که چه برای مصارف شخصی خود درختان انگور را پرورش می‌دهید و چه برای تولید و فروش, نیاز به یک برنامه مراقبت مناسب از آن‌ها دارید. پرورش میوه یک تجربه بسیار ارزشمند است و رشد انگور با مراقبت مناسب نسبتا آسان است. تغذیه خوب خاک یکی از نکات کلیدی در رشد بوته های سالم انگور است که انتخاب کود مناسب, در آن نقش به سزایی دارد. در این مقاله از سپاهان کشت به بررسی بهترین کود برای انگور پرداخته‌ایم.

عناصر غذایی مورد نیاز درخت انگور

اگر عناصر و مواد مورد نیاز انگور در اندازه درست و مناسب به گیاه برسند بازدهی گیاه می‌تواند حتی تا ۵۰ الی ۶۰ درصد افزایش یابد. بنابراین, بهترین کودها برای درخت انگور آن‌هایی هستند که نیاز تاکستان شما را به بهترین شکل برآورده کنند و باعث تقویت درخت انگور می‌شوند.

عناصر غذایی مورد نیاز انگور

عناصر غذایی مورد نیاز انگور

عناصر غذایی اصلی

عناصر اصلی برای انگور شامل ازت, فسفر و پتاسیم می‌شود.

 • ازت

وجود ازت کافی در خاک به رشد بهتر درختان کمک می‌کند. شما می‌توانید از کود ازت حل شونده در فصل رشد, برای درختان انگور استفاده کنید.

 • فسفر :

مهم ترین نقش فسفر, افزایش متابولیسم مواد در گیاه است, که در عملیات لقاح و باردهی در درختان نیز تاثیر گذار است. بهتر است در هنگام شکوفایی و پس از برداشت محصول, فسفر را به خاک بیافزایید.

 • پتاسیم:

در خاک‌هایی با پتاسیم کافی, هیدرات کربن بهتر در خاک تجزیه شده و به سرعت به شاخه‌های درخت می‌رسند. پتاسیم به افزایش مقاومت درختان در برابر سرما و بیماری‌ها کمک می‌کند. در فصل رشد درختان انگور از پتاسیم قابل حل در آب استفاده نمایید.

عناصر غذایی فرعی

عناصر فرعی برای انگور شامل بور, منگنز, روی و آهن است.

علت بار ندادن درخت انگور چیست؟

عوامل زیادی در این امر تاثیر گذارند که مهمترین آنها کمبود عناصر غذایی مورد نیاز برای گیاه می‌باشد. برای رفع این مشکل باید از کود های مناسب درخت انگور استفاده کرد. در ادامه ی این مقاله بهترین کود برای درخت انگور را به شما عزیزان معرفی نموده ایم.

کوددهی درخت انگور و نکاتی که باید رعایت کرد

کود مناسب درخت انگور

کود مناسب درخت انگور

بهترین کود ها برای درختان انگور

در این بخش بهترین کودهایی که برای انگور مناسب است را عنوان کرده‌ایم و در ادامه به بررسی بهترین زمان مصرف هرکدام از این کودها برای انگور پرداخته‌ایم.

کودهای آلی برای انگور

این کودها شامل موارد زیر هستند:

کودهای حیوانی

کودهای حیوانی شامل فضولات حیوانی مانند گاو و گوسفند, اسب و مرغ می‌باشد. در اواخر فصل زمستان برای درختان مو 5 کیلوگرم در هر چاله به صورت چالکود, کود حیوانی کاملا پوسیده و مخلوط شده با سایر کودها مناسب است.

بهترین کود حیوانی برای درخت انگور

بهترین کود حیوانی برای درخت انگور

بهترین کود حیوانی برای درخت انگور بسته به نیاز گیاه متفاوت است. برای مثال برای رفع نیاز گیاه به نیتروژن فراوان باید از کود حیوانی استفاده کرد که میزان نیتروژن آن زیاد است. کود گوسفندی نسبت به سایر کودهای حیوانی بیشترین نیتروژن را دارد در نتیجه بهترین کود حیوانی برای درخت انگور برای تامین نیاز گیاه به نیتروژن, کود گوسفندی است.

اسید هیومیک

این کود عملکرد درختان را تا 35 درصد افزایش می‌دهد. بهترین زمان برای افزودن این کود پس از ظهور خوشه است.

اسید آمینه

در زمان تورم جوانه‌ها و ارزنی شدن نهال انگور از اسید آمینه به همراه پتاسیم استفاده کنید. مرحله دوم کوددهی اسید آمینه به همراه کلسیم به صورت محلول پاشی در زمان ظهور خوشه گل و شروع رنگ دادن میوه و غوره شدن آنها می‌باشد.

ورمی کمپوست

کود آلی هوموسی دارای عناصر مورد نیاز درختان مو است. که به مقدار 5 تن در هکتار برای باغ‌های انگور استفاده می‌شود. در هر چاله باید 2 کیلوگرم از این کود بریزید.

کودهای شیمیایی برای انگور

انواع مختلفی از کودهای شیمیایی مخصوص درخت انگور وجود دارد. در این بخش بهترین کودهای شیمیایی برای درختان انگور را شرح داده‌ایم.

کود نیتروژن برای درخت انگور

از جمله کودهایی شیمیایی مناسب برای انگور, کود نیتروژن است. مصرف این کود باعث رشد سریع گیاه می‌شود. این عنصر در سنتز کلروفیل نیز نقش داشته و جزء اصلی اسیدآمینه های گیاهی است, که منجر به تولید پروتئین گیاهی می‌شود.

زمان مصرف کود اوره برای انگور

زمان مصرف کود اوره برای انگور

کود پتاسیم برای درخت انگور

کود پتاسیم نیز برای درخت انگور ضروری می‌باشد. این عنصر اثر فوق العاده ای بر روی رشد و برداشت میوه هایی درشت و با کیفیت دارد. اگر به پرورش نهال انگور حساس به سرما مشغول هستید بهتر است که برای افزایش مقاومت گیاه به سرما, از کودهای پتاس بالا استفاده کنید.

زمان مصرف کود پتاس برای انگور

به طور کلی زمان مصرف کود پتاس برای انگور بستگی به مرحله رشد و نیازهای خاص گیاه دارد. در طول فصل رشد و توسعه انگور, مصرف کودهای پتاسیم به تدریج افزایش می‌یابد. معمولا در بهار پس از تعبیه بندی انگور, می‌توانید از کود پتاس استفاده کنید و بهترین زمان مصرف کود پتاس برای انگور نیز در همین زمان می‌باشد.

کود فسفر برای درخت انگور

کود فسفر نیز برای عملکرد مطلوب درخت انگور لازم بوده واگر میزان فسفر مورد نیاز گیاه رفع نشود برگ های درخت به رنگ قرمز تغییر می‌کند.

کود آهن برای درخت انگور

آهن جزء ریزمغزی هایی می‌باشد که حضورش در برنامه کودی درخت انگور لازم است ولی میزان مصرف این نوع کود برحسب نیاز درخت متفاوت بوده و معمولا به مقدار کم بکار برده می‌شود. چنانچه علائمی مانند زردی برگ, کوتاهی شاخه ها, کلروز برگ های جوان, بروز لکه های قهوه ای, افزایش شکنندگی و همچنین ضعیف شدن خوشه های انگور را مشاهده کردید, گیاهتان دچار فقر آهن شده است که با مصرف کود آهن این مشکل قابل حل شدن است.

کود برای رشد سریع درخت انگور

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور, کود سه بیست و هیومیک اسید می‌باشد.

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور

کود برای درشت شدن دانه انگور

بهترین کود برای درشت شدن, یکدست شدن و بی دانه شدن انگور, قرص جیبرلیک اسید بعلاوه کود جلبک دریایی می‌باشد.

زمان کود دهی درخت انگور

هفت مرحله از رشد گیاه, بهترین زمان تغذیه درخت انگور محسوب شده که این هشت مرحله شامل:

چال­کود زمستانه

کود هایی که در این مرحله استفاده می‌شود, بصورت کود های دیر رها شونده هستند و در طی طول دوره رشد تا برداشت این کود همواره از ریشه درخت جذب می‌شود. کود چالکود در تغذیه درختان مو در عمق 40 الی 50 سانتی در سایه انداز درختان قرار می‌گیرند. بهترین روش کود دهی انگور در زمستان, چالکود می‌باشد.

کود دهی انگور در زمستان

کود دهی انگور در زمستان

تورم جوانه ها زیر پوست (تشکیل برگ)

بهترین کودی که ما در این مرحله در برنامه تغذیه انگور می‌توانیم استفاده کنیم, کود کامل است که حاوی عناصر ماکرو و میکرو می‌باشد. کود های کامل جزو بهترین کود ها هستند که به عنوان کود درخت انگور معرفی می‌شوند. در کنار آن محلول پاشی کود های انتی استرس(ضد تنش) و همچنین محرک های رشد بشدت توصیه می‌شود.

ظهور خوشه گل (قبل از باز شدن گل)

در این مرحله باید نیاز گیاه را در مرحله گلدهی تامین کنیم. مهمترین عناصری که در این مرحله به عنوان کود درخت مو باید استفاده شود, روی, بر, نیتروژن و دیگر عناصر ریزمغذی هستند. بهترین کودی که می‌تواند نیاز گیاه را در این مرحله تامین بکند کود فروت ست می‌باشد. کود فروت ست حاوی مهمترین عناصر برای مرحله گلدهی یعنی ازت, روی و بر می‌باشد.

دو هفته پس از تشکیل گلها

دو هفته بعد از تشکیل گل ها میوه شروع به تشکیل شدن می‌کند. مهمترین امر در این مرحله از برنامه تغذیه انگور تامین نیاز های کلی گیاه می‌باشد و به همین علت استفاده از یک کود ریزمغذی و هیومیک اسید و کود کامل 20-20-20 توصیه می‌شود.

ارزنی شدن میوه

 1. در این مرحله میوه در حال تشکیل شدن می‌باشد. بهترین کود برای انگور در این مرحله, کود پتاسیم بالا می‌باشد. کود های کامل حاوی پتاسیم به همراه کود های آهن, به منظور افزایش سبزی برگ درختان, استحکام دیواره سلولی و افزایش بازار پسندی محصول پیشنهاد می‌شود.
 2. با توجه به نقش منیزیم در ساختار کلروفیل و اهمیت آن مصرف کود های حاوی منیزیم مانند نیترات منیزیم و یا سولفات منیزیم در این مرحله پیشنهاد می‌شود.
 3. به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی, محلول پاشی کود سیلیکات پتاسیم در این مرحله بسیار عالی جواب می‌دهد.

غوره شدن

در این مرحله مصرف کود فسفر بالا, آمینو اسید و کود های کلسیم دار مثمر ثمر خواهد بود.

شروع رنگ دادن

مهمترین کود که در این مرحله باید استفاده شود کودهای پتاس بالا و همچنین قرص جیبرلیک اسید می‌باشد.

لیست قیمت و خرید کود برای درخت انگور

شما عزیزان می‌توانید تمامی کودهای مورد نیاز برای درخت انگور را با نازلترین قیمت از فروشگاه کشاورزی سپاهان کشت تهیه نمایید.

43 دیدگاه در “بهترین کود برای انگور – چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟

 1. آواتار علی غ علی غ گفت:

  با سلام عالی بود کاش آدرس و شماره تماس هم گذاشته بودین

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مطالب رو مطالعه نمودید. شماره تماس و اطلاعات در صفحه ی اول سایت و یا منوی درباره ی ما موجود است.
   چنانچه سوال داشتید با پشتیبانی تماس بگیرید.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. ممنون از شما. هرگونه سوالی داشتید می‌توانید با شماره های 09900036144 یا 09176460879 و تلفن گویای 02128424457 تماس بگیرید.

 2. آواتار کمال پرورش کمال پرورش گفت:

  بنام خدا
  امسال یک هکتار انگور ر قرمز بی دانه
  کاشته ام نا حال هیچ نوع گود ی بهش ندادم
  لطفا یه برنامه منظم گود دهی برام بنویسید
  سپاسگزارم

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. در همین مقاله تیتر زمان کوددهی انگور را مطالعه بفرمایید. در آن قسمت بهترین کودهای مورد نیاز در هر مرحله از رشد درخت انگور بطور کامل توضیح داده شده است. چنانچه سوالی داشتید با شماره های درج شده در صفحه ی اصلی سایت تماس بگیرید. متخصصان سپاهان کشت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. طبق برنامه غذایی که در این مقاله مشاهده میفرمایید از کودها استفاده نمائید.

 3. آواتار اذرگون اذرگون گفت:

  انگورهای زیبایی هست

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   ممنون از شما.

 4. آواتار هادی چمخاله هادی چمخاله گفت:

  سلام خسته نباشید. عالی بودتوضیحاتتون.ه

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام, ممنون که وقت میگذارید و مطالعه میکنید. امیدوارم برای شما مطالب مفید بوده باشد.

   1. آواتار راشدی راشدی گفت:

    اینکه خرجش از درامدش بالا رفت آخه😇

    1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

     سلام. متاسفانه این باور برای برخی از باغداران و کشاورزان عزیز هنوز بدرستی جا نیافتاده که مصرف سموم و کودهای کشاورزی بازدهی محصول رو چندبرابر میکند و عملا نه تنها هزینه ای که برای آنها شده است برمیگردد, بلکه درآمد خودشون بصورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. ممنون از شما.

 5. آواتار جوادشریفی جوادشریفی گفت:

  درمان سفیدک پودری ودروعی

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   یکی از بهترین سموم برای درمان آفت سفیدک پودری, سم سفیر هست که از فروشگاه ما می‌توانید تهیه نمائید.

   1. آواتار اسلام اسلام گفت:

    سلام و درود بر شما. درخت سیب دارم خیلی زیر درخت آفت پودری سفید میزنه بهترین سم چی میتونه باشه ؟ مرسی از راهنمای شما

    1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

     سلام. مقاله بهترین سم برای سفیدک پودری – راهکارهای مبارزه با آن چیست؟ را مطالعه نمائید. بصورت کامل و دقیق در این خصوص توضیح داده شده است.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. با مراجعه به فروشگاه سموم کشاورزی سپاهان سم میتوانید بهترین سموم برای این آفات را مشاهده و خریداری نمائید.

 6. آواتار سلطانعلی آژ سلطانعلی آژ گفت:

  با تشکر از اطلاعات مفید که به اشتراک گذاشته آید .چنانچه قیچی پیوند سه کاره و با کار آیی خوب موجود دارید اعلام بفرمایید

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام خواهش میکنم. از دسته بندی قیچی باغبانی می‌توانید محصولات را مشاهده و خریدتون رو انجام بدید.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. ممنون از لطف شما. با مراجعه به دسته بندی ادوات کشاورزی می‌توانید ابزار الات موجود در فروشگاه را مشاهده و خریداری نمائید.

 7. آواتار اکرم صمدی اکرم صمدی گفت:

  سلام ممنون خیلی خوبه که کسی باشه اینجوری راهنمایی کنه خدا خیرتون بده

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   ممنون از شما که وقت میگذارید و مطالب رو مطالعه میکنید.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. خوشحالیک که از مطالب راضی بودید.

 8. آواتار حسن بسکابادی حسن بسکابادی گفت:

  سلام.خسته نباشیدبسیارعالی وآموزنده بود

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطالب رو مطالعه کردید.

  2. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. ممنون که وقت گذاشتید و مطالب را مطالعه نمودید.

 9. آواتار علی زنگنه علی زنگنه گفت:

  سلام لطفا درموردروش داربست کردن درخت انگور مطلب وآموزش دهید

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. بله حتما. میتوانید در سایت بصورت رایگان عضو شوید و از جدید ترین مقالات ما مطلع باشید.

  2. آواتار علمداررضائی علمداررضائی گفت:

   سلام جناب خشک شدن خوشه و خود گل در زمان قبل و حین گل دهی انگور چه علت های میتواند داشته باشد که به صورت کامل خشک میشه .
   و‌این که روی وبر هم در فصلش استفاده شده است و چال کود هم کود دامی پوسیده شده و دی امونیوم و فسفر و پتاسیم و گوگرد استفاده شده است ممنون میشم نظرتونو‌ بگید .

   1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

    به احتمال زیاد بوته های شما درگیر قارچ شده اند. از قارچ کش استفاده نمائید.

  3. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. چشم توی برنامه هامون قرار میدهیم و در این خصوص مطالبی را برای استفاده شما عزیزان مینویسیم. با عضویت رایگان در فروشگاه سپاهان کشت می‌توانید از جدید ترین محصولات و مقالات علمی مطلع شوید.

 10. آواتار جانان جانان جانان جانان گفت:

  هرکس باغ میوه داره باید سهم مدرسه های منطقه اش بده تو گوششتون باشد صاحب چه میگه…. که صاحب همیشه دریک قدمی شماست… یهور رسید… وای.. بحال ان باغ دار…… جانان صاحب……

  1. آواتار داود داود گفت:

   ممنون عالی بود آیا گوگرد برای سفیدک مفیده

   1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

    سلام . بله ولی به اندازه نه زیاد از حد.

 11. آواتار مسیح الله علیه مسیح الله علیه گفت:

  سلام خسته نباشید بسیار عالی وآموزنده بود
  فقط یه سوالی داشتم علت اینکه تنه درخت انگور ترک میخوره چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. احتمالا ریشه شما قارچ دارد. از قارچ کش برای بوته هاتون استفاده نمایید. قارچ کش اکسی کلرور مس انتخاب مناسبی میباشد.

 12. آواتار محمدی محمدی گفت:

  سلام . ممنون از مطالبی که به اشتراک گذاشتید
  در خت انگور در منزل ما ، از زمانی که برگه یه مقدار رشد می کنند و در واقع مناسب برای دلمه می شوند شروع به زرد شدن، خشک شدن و ریختن می کنه از اردیبهشت ماه اینجور میشه و توی تابستون شکل و شمایلش مثل درخت پاییزیه می خواستم از شما راهنمایی بخوام . ممنون

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. احتمالا قارچ بویژه سفیدک دارید. حتما از سم توپاس و کود ضد تنش و استرس استفاده نمائید.

 13. آواتار ali pashaii ali pashaii گفت:

  عالی

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   ممنونم.

 14. آواتار داشفر داشفر گفت:

  سلام توضیحات کامل وخوب بود ممنون آیافضله کبوتر برای درخت مو مناسبه چه زمانی مصرف بشه بهتره

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. در اواخر فصل زمستان برای درختان مو ۵ کیلوگرم در هر چاله به صورت چالکود, کود حیوانی کاملا پوسیده و مخلوط شده با سایر کودها مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *