آموزش

بهترین کود برای درخت زردآلو – برنامه غذایی کامل زردآلو

بهترین کود برای درخت زردآلو – کوددهی درخت زردآلو چگونه و در چه زمانی است؟

نمی‌دانیم که شما یک درخت زردآلو در حیاط خانه خود دارید و یا یک باغ پر از درخت‌های زردآلو, آنچه مشخص است این است که چه برای مصارف شخصی خود درختان زردآلو را پرورش می‌دهید و چه برای تولید و فروش, نیاز به یک برنامه مراقبت مناسب از آن‌ها دارید. پرورش میوه یک تجربه بسیار ارزشمند است و رشد زردآلو با مراقبت مناسب نسبتا آسان است. تغذیه خوب خاک یکی از نکات کلیدی در رشد درختان سالم زردآلو است که انتخاب کود مناسب, در آن نقش به سزایی دارد. در این مقاله از سپاهان کشت به بررسی بهترین کود برای درخت زردآلو پرداخته‌ایم.

فهرست محتوا

عناصر غذایی مورد نیاز درخت زردآلو

در بسیاری از خاک‌ها عناصر غذایی به اندازه نیاز گیاه وجود ندارد و زمین نیز نمی‌تواند این مواد را به اندازه کافی تولید کند. بنابراین باغبانان باید بر اساس نیاز درختان باغ خود هرساله عناصر غذایی مورد نیاز را به خاک اضافه نمایند.

درخت زردالو همانند سایر گیاهان برای رشد و نمو و باردهی به عنصر غذایی نیاز دارد. این عناصر در 2 گروه عمده زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

عناصر غذایی اصلی

عناصر غذایی مورد نیاز درخت زردآلو

عناصر غذایی مورد نیاز درخت زردآلو

عناصر غذایی ماکرو

به‌طورکلی درختان زرد آلو زمانی به‌خوبی رشد می‌کنند که درشت مغذی‌هایی مانند نیتروژن, فسفر و پتاسیم به مقدار لازم در خاک آن‌ها وجود داشته باشد. آن‌ها در خاک سالم وجود دارند اما ممکن است در صورت کمبود به کمک کود مناسب زردالو به خاک اضافه شوند.

 • نیتروژن

نیتروژن به رشد رویشی برگ‌ها و شاخه‌ها کمک می‌کند. در سرتاسر خاک حرکت می‌کند, با رشد طبیعی شسته می‌شود و باید با ترکیبات مصنوعی یا آلی جایگزین شود.

 • فسفر

فسفر, رشد ریشه و شکوفه زردآلو را تشویق می‌کند.

 • پتاسیم

پتاسیم مسئول اثربخشی مقاومت طبیعی درخت زرد آلو در برابر بیماری‌ها است.

 • کلسیم

یکی دیگر از ریزمغذی‌های ضروری است که درختان زرد آلو با آن رشد می‌کنند و کیفیت برگ و میوه را بهبود می‌بخشد.

عناصر غذایی میکرو

درختان زرد آلو همچنین به ریزمغذی‌هایی در خاک نیاز دارند که به جذب سریع و در دسترس قرار گرفتن درشت مغذی‌ها برای درخت کمک می‌کنند: به‌عنوان‌مثال:

 • آهن

از مهمترین عناصر کم مصرف در درختان زردآلو که کمبود آن در بیشتر خاکهای کشور وجود داشته و خود را به سرعت در درختان زردآلو نشان می‌دهد, عنصر آهن است.

 • مولیبدن

به تثبیت نیتروژن در خاک کمک می‌کند.

 • مس و روی

از لک شدن رنگ و بد شکل شدن برگ‌ها جلوگیری می‌کند.

توجه:

ساده‌ترین راه برای افزودن ریزمغذی‌ها, استفاده از کود مناسب درخت زردآلو است که ریزمغذی‌ها بخشی از فرمول آن‌ها باشند.

گوگرد برای درخت زردآلو
گوگرد برای درخت زردالو

گوگرد برای درخت زردالو

استفاده از گوگرد برای درخت زرد آلو باعث افزایش باردهی و رشد بیشتر خواهد شد. همچنین گوگرد می‌تواند تحریک آنزیم‌های درخت را برای تولید پروتئین افزایش دهد.

علائم کمبود عناصر غذایی ماکرو

علائم کمبود درشت مغذی‌ها درختان زرد آلو شامل برگ‌های قرمز یا کم‌رنگ, برگ‌های باریک یا کوچک‌شده و لکه‌های مرده روی برگ‌ها است. در این بخش بصورت مفصل در خصوص علائم کمبود عناصر غذایی ماکرو پرداخته‌ایم:

علائم کمبود نیتروژن در درخت زردآلو

نیتروژن یک عنصر متحرک بوده و بنابراین علائم کمبود این عنصر در گیاه در مراحل ابتدایی به صورت زردی یکنواخت در برگهای پیر و با دنباله دار شدن کمبود به صورت زردی یکنواخت در برگهای پیر و جوان و کاهش رشد و باردهی می‌باشد.

علائم کمبود فسفر در درخت زردآلو

کمبود فسفر در برگ درختان به صورت بنفش شدن برگهای پیر و در صورت ادامه دار شدن کمبود به صورت بنفش شدن برگهای پیر و جوان می‌باشد. کمبود فسفر در درختان زردآلو سبب نرم شدن بافت میوه, ترش مزه شدن طعم آن و کاهش انبارمانی میوه ها می‌شود.

علائم کمبود پتاسیم در درخت زردآلو

در بیشتر درختان علائم کمبود پتاسیم شباهت بسیاری به شوری خاک داشته و برگ درختان از حاشیه به سمت داخل سوخته و قهوه ای می‌شود. لازم به ذکر است که پتاسیم عنصری است که مقاومت درختان را در برابر ابتلا به آفات و بیماریها افزایش داده و در صورت کمبود آن درختان خسارت بیشتری در ابتلا به انواع آفات و بیماریها می‌بینند.

علائم کمبود کلسیم در درخت زردآلو

کلسیم عنصری است که در تشکیل دیواره ی سلولی اثر دارد و در اثر زیاد بود این عنصر شاهد علائم چوب پنبه ای شدن میوه ها هستیم. در صورت کمبود این عنصر, به دلیل متحرک نبودن عنصر کلسیم در گیاه ابتدا علائم در برگهای جوان به صورت خشک شدن برگها و همینطور جمع شدن حاشیه برگ به سمت داخل و یا به اصطلاح فنجانی شدن برگها ظاهر می‌شود و با دنباله دار شدن کمبود و در صورت رفع نکردن کمبود کلسیم علائم به تدریج به برگهای پیر نیز سرایت می‌کند.

علائم کمبود عناصر غذایی میکرو

علائم کمبود آهن در درخت زردالو

علائم کمبود این عنصر به تیغ ماهی معروف می‌باشد. به این صورت که پارانشیم برگ به غیر از رگبرگها زرد شده و رگبرگها سبز باقی می‌مانند. این علائم در برگهای جوان ظاهر شده و به تدریج کل درخت را در بر می‌گیرد.

علائم کمبود منگنز در درخت زردالو

علائم کمبود این عنصر نیز شبیه به کمبود آهن بوده با این تفاوت که در کمبود منگنز نوک و حاشیه برگها زرد نشده و سبز می‌ماند. کمبود این عنصر نیز با کاهش سبزینه درخت تاثیر زیادی بر روی میزان رشد و باردهی درختان دارد.

علائم کمبود روی در درخت زردالو

مهمترین نشانه کمبود روی در درختان زردآلو به صورت روزت و کوتاه شدن میانگره ها به همراه ریز برگی و ریزش برگها می‌باشد که به صورت کچلی در شاخه ظاهر می‌شود.

علائم کمبود مس در درخت زردالو

علائم کمبود این عنصر در درختان بسیار تیپیک بوده و به صورت پلاسیدگی برگهای انتهایی ظاهر می‌‌شود.

علائم کمبود بر در درخت زردالو

علائم کمبود این عنصر در درختان زردآلو به صورت توقف رشد انتهایی با سیاه شدن و از بین رفتن جوانه ی انتهایی ظاهر می‌شود. همچنین زرد شدن برگها از برگهای جوان به سمت برگهای پیر که این زردی در قاعده ی برگها دیده می‌شود, علامت دیگری از کمبود عنصر بر در درختان زردالو می‌باشد.

پرورش فوق‌العاده درخت زردآلو

در این قسمت قبل از معرفی بهترین کود برای درخت زردالو, تمامی عوامل موثر در پرورش عالی درخت زردالو را شرح داده‌ایم. لذا با رعایت نکات زیر و همچنین استفاده مناسب از کودهای مفید درخت زردالو و البته استفاده در زمان مناسب, بیشترین عملکرد را بدست خواهید آورد.

بهترین کود برای درخت زردآلو

بهترین کود برای درخت زردآلو

آفتاب کامل, خاک مرطوب و با زهکشی مناسب عواملی هستند که باعث رشد بسیار عالی درختان زردآلو می‌شوند. درختان زرد آلو در دسته درختانی قرار دارند که مقاوم‌ترین میوه‌های هسته‌دار را نسبت به خشکی دارند. این درختان فقط در دوره‌های طولانی خشک‌سالی باید آبیاری شوند. درختان جوان نیز در سال‌های اول کاشت به آبیاری بیشتری نسبت به درختان بالغ نیاز دارند.

نور مناسب

نور خورشید باید به همه شاخه‌های درخت برسد که برای تأمین آن نیاز است که درختان هرس و کوتاه شوند. برای تضمین سلامت خوب گیاه و همچنین برداشت فراوان باید رفع قارچ‌ها, حشرات و آفات را به‌محض ظاهر شدن, در اولویت کار خود قرار دهید. انتخاب بهترین کود برای درخت زردآلو و استفاده از آن در زمان مناسب به شما در این امر کمک خواهد کرد.

رطوبت موردنیاز درخت زردآلو

بیشتر درختان میوه مانند زردآلو که پوست لطیف دارند به یک رطوبت ثابت نیازمندند. برای انتقال مواد مغذی گیاه از خاک به ریشه, همیشه نیاز به یک رطوبت متوسط وجود دارد. این در صورتی است که درخت زرد آلو بالغ سیستم ریشه‌ای وسیعی دارد که به‌طور طبیعی مصرف آب را تعدیل می‌کند. البته خاک همیشه مرطوب نیز برای درخت زرد آلو مناسب نیست زیرا در رطوبت زیاد و همیشگی ریشه‌های این درخت دچار پوسیدگی خواهند شد. این موضوع موجب ترشح صمغ از تنه و شاخه درخت زردآلو می‌شود.

خاک مناسب برای درخت زردآلو

برای بهبود زهکشی و تغذیه طبیعی لازم است که در هنگام کشت مقدار زیادی مواد آلی عمیقا در چاله کشت مخلوط شوند. خاک مناسب برای درخت زرد آلو باید خنثی تا کمی اسیدی باشد؛ یعنی چیزی حدود PH=6.5. دلیل آن نیز جذب ضعیف مواد مغذی در خاک‌های قلیایی و بسیار اسیدی است که نتیجه آن کلروز و یا زردی برگ‌ها خواهد بود.

تغذیه مناسب درخت زردآلو

کوددهی منظم به درختان زردآلو جوان کمک می‌کند تا رشد کنند و میوه دهند. از طرفی نیز درختان زردآلو بالغ نیازی به افزایش قد ندارند بنابراین نیازهای غذایی آن‌ها حداقل است. سیستم‌های ریشه‌ای گسترده درختان زرد آلو بالغ معمولا می‌توانند مواد مغذی کافی را از منابع طبیعی مانند چمن, تجزیه برگ و مالچ, لاشه‌های کوچک جانوران خاک جمع‌آوری کنند.

مالچ پاشی درخت زردآلو

برای مرطوب نگه‌داشتن خاک زیر درخت زردآلو از یک ‌لایه ۵ سانتی‌متری از مالچ ارگانیک کمک بگیرید. مالچ پاشی از ریشه‌های حساس در برابر آفتاب‌سوختگی و باد خشک محافظت می‌کند. مالچ در هنگام تجزیه شدن خاک را به‌طور طبیعی غنی می‌سازد و مواد مغذی را برای سلامت گیاه اضافه می‌کند.

کوددهی درخت زردآلو و نکاتی که باید رعایت کرد

برای انتخاب بهترین کود برای درخت زردآلو باید علائم کمبود مواد غذایی را مورد بررسی قرار دهید. این علائم ممکن است شامل رشد کم, عدم گلدهی مناسب, ریزش میوه‌ها و … باشد. قبل از کاشت درختان زرد آلو می‌توان هر هکتار زمین را با ۲۰ تن کود دامی پوسیده پوشاند و سپس شخم زد. همچنین کود پتاسیم بالا و کلسیم بهترین کودها برای تقویت درختان زرد آلو هستند. در ادامه مسایل مربوط به بهترین کود برای درخت زردالو و تقویت درخت زردالو می‌پردازیم.

بهترین کودها برای درخت زردآلو و زمان مصرف آنها

هیچ بهترینی برای درخت انار وجود ندارد و هر فصلی متناسب با آب و هوا و بر اساس شرایط رشدی نهال انار, یک مدل کود خاص برای رشد و تقویت نهال انار تجویز می‌شود, یعنی کود مناسب فصل بهار نهال اناری در ساوه می‌تواند با کود نهال انار درختی در گیلان در همان فصل متفاوت باشد چون دو نهال در شرایط رشدی مختلفی هستند و نیاز های متفاوتی دارند.در ادامه بهترین کودهای درخت زردالو را شرح داده‌ایم.

بهترین کودها برای درخت زردالو

بهترین کودها برای درخت زردالو

کودهای آلی

کودهای آلی نیز یک گزینه مطمئن و موثر برای کوددهی درختان زردآلو هستند. این کودها از مواد طبیعی تولید می‌شوند و مزایای بسیاری دارند. این کودها با ارائه عناصر غذایی ضروری به درخت زردآلو, رشد و توسعه سالم آن را تضمین می‌کند. در زیر کودهای آلی برای درخت زردآلو شرح داده شده است:

کود مرغی

یکی از بهترین کود حیوانی برای درخت زردآلو, کود مرغی است. استفاده از کود مرغی برای درخت زردالو موجب افزایش کیفیت میوه و اندازه آن شده و ثمر دهی آن را افزایش می‌دهد.

کود اوره

کود اوره برای درخت زرد آلو با دارا بودن عناصر مهم به عنوان یک منبع غنی عملکرد خوبی در تقویت خاک و رشد بهتر گیاه دارد. این مواد از آنجایی که شیمیایی است ولی هیچ گونه خطری برای خاک و همچنین گیاه و میوه آن ندارد.

کود های شیمیایی

علاوه بر کودهای آلی, کودهای شیمیایی نیز در کوددهی درختان زرد الو, استفاده می‌شوند. این کودها عناصر غذایی مورد نیاز را به صورت مصنوعی تامین می‌کنند. نوع و نسبت مناسب کودهای شیمیایی بر اساس تجربه, شرایط محلی, سن درخت و از همه مهم تر فصلی که در آن کوددهی انجام می‌شود, باید انتخاب شود. در ادامه بهترین کود برای زردآلو عنوان شده است.

روش‌های کوددهی درخت زردالو

درخت زردآلو مانند سایر ارقام میوه به ۳ روش کوددهی می‌شود:

 1. چالکود
 2. آبیاری
 3. محلول پاشی

با توجه به نحوه عملکرد کود و همچنین برای افزایش بهره وری از آن؛ یکی از روش‌های بالا برای کوددهی درخت زردآلو توصیه می‌شود.

بهترین زمان کوددهی درخت زردآلو

بهترین زمان کوددهی زردالو با توجه به مرحله ی رشدی درختان زردآلو در سه دسته قرار می‌گیرند. در ادامه به بررسی این مراحل پرداخته‌ایم:

بهترین زمان کوددهی درخت زردالو

بهترین زمان کوددهی درخت زردالو

کودهای مناسب قبل از کلاشت نهال زردآلو

بسیاری از باغداران تمایل به استفاده از کودهای حیوانی قبل از کاشت نهال دارند, این مورد مشکلی ندارد در صورتی که با توجه به نتیجه ی آزمایش نوع و میزان کود حیوانی به درستی تعیین شده باشد. زمان استفاده از کود حیوانی در خاک تقریبا شش ماه با تاریخ کاشت فاصله داشته باشد و از کود حیوانی کاملا پوسیده که با روشهای علمی و درست در زمینه ی پوساندن کود به دست آمده باشد استفاده شود.

دوره ی پیش از باردهی و یا شروع باردهی درخت زردآلو

مهمترین موضوع در زمان بازدهی درختان میزان رسیدگی به ویژه کوددهی در دوران قبل از بازدهی می‌باشد, این موضوع به حدی اهمیت دارد که ممکن است شما یک نهال زود بازده را در خاک فقیر به لحاظ مواد غذایی بکارید و این موضوع سبب تاخیر در باردهی درخت حتی دیرتر از ارقام دیر بازده شود.

کودهای مناسب در این مرحله دو دسته می‌باشند:

کودهای دامی پوسیده

کود دامی پوسیده در این چند سال اول تنها در صورتی استفاده می‌شود که قبل از کاشت نهال با خاک ترکیب نشده باشد در این صورت می‌توانید در فصل زمستان این کودها را به صورت چالکود در کنار درختان و در حوزه‌ی ریشه‌ی آنها مورد استفاده قرار دهید.

کودهای شیمیایی

استفاده از کودهای شیمیایی باید با توجه به نتیجه ی تجزیه ی خاک در چالکود همراه با کود دامی و یا در آب آبیاری مورد استفاده قرار گیرد, اما چنانچه پس از باز شدن برگها شاهد علائم کمبود برخی عناصر بودید برای رفع سریع تر نیاز درختان به این عناصر می‌توانید از ترکیبهای سریع الاثر تر مانند بهترین کود درخت زردالو استفاده کنید.

کوددهی در زمان باردهی درخت زردالو

زمانی که درختان باردهی خود را شروع کردند مهمترین مراحل استفاده از کوددهی را خواهند داشت, این مراحل شامل سه مرحله ی اساسی زمستانه, بهاره و پاییزه هستند.

کوددهی زمستانه زردآلو

کوددهی زمستانه درخت زردالو شامل کودهایی است که به صورت چالکود مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین استفاده از کود اسید هیومیک در این زمان سبب می‌شود که درختان قدرت مضاعف برای باردهی در فصل بهار و همچنین قدرت مقاومت در برابر تنشهای محیطی به ویژه مقاومت در برابر سرمازدگی بهاره را داشته باشند.

کوددهی بهاره زردآلو

در بهار کوددهی سه مرحله دارد:

قبل از شکوفه‌دهی

در این زمان تمام ترکیبات کودی که مورد نیاز درختان باشد به همراه اسید هیومیک برای باردهی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این زمان همچنین می‌توانید از کود آمینواسید نیز استفاده کنید که قدرت باردهی درختان را افزایش می‌دهد. مصرف کود نیترات کلسیم, سه بیست, کود اسید هیومیک, کود آهن و فروت ست در این مرحله بشدت توصیه می‌شود.

زمان باز شدن شکوفه ها

در کوددهی به ویژه محلول پاشی در این مرحله دقت داشته باشید که استفاده از برخی کودها در برخی درختان میوه ممکن است باعث ریزش شکوفه ها شود. هنگامی که درخت زردالو شما در این مرحله قرار داشت از کود 15530, کود نیترات پتاسیم و همچنین کود سولفات منیزیم می‌توانید استفاده نمائید.

بهترین کودها برای درخت زردآلو

مرحله باز شدن شکوفه درخت زردآلو

پس از ریزش گلبرگها و شکل گیری میوه

در این زمان محلول پاشی درختان با ترکیبات مورد نیاز مانند انواع کودهای 121236, مونوپتاسیم فسفات , فاینال کا, و اسیدآمینه ارگانامین توصیه می‌شود.

استفاده از اسید هیومیک و آمینو اسید به وزن گیری و درشت و با کیفیت شدن میوه ها بسیار کمک کرده و سبب افزایش راندمان و باردهی درختان می‌شود.

کوددهی پاییزه زردآلو

در زمان پاییز و یا پس از ریزش برگها می‌توان از کود فروت ست, چالکود استفاده نمود. همینطور اسید آمینه و هیومیک اسید استفاده کنید. استفاده از هیومیک اسید در این مرحله نیز سبب افزایش قدرت درختان در مواجهه با سرما و یخبندان زمستانه خواهد شد.

کود برای درشت شدن زردالو

مصرف کود های پتاس بالا مانند ولگرو رد, مگنی فایر, کا 52, فسفیت پتاسیم و فسفیمکس به میزان 1.5 تا 2 در هزار بصورت محلول پاشی و آبیاری استفاده نمود.

2 دیدگاه در “بهترین کود برای درخت زردآلو – برنامه غذایی کامل زردآلو

 1. آواتار سجاد چهارمیری سجاد چهارمیری گفت:

  بعد از برداشت زردآلو نیازی به کود دهی نیست

 2. آواتار مژگان مژگان گفت:

  سلام
  درخت زردآلوی حدودا ۱۲ ساله دارم که چند سال متوالی هیچ شکوفه ای نداده ،چه کاری باید انجام بدم؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *