عمومی

تاثیرات استفاده از نیترات کلسیم برای پسته

تاثیرات استفاده از نیترات کلسیم برای پسته

متاسفانه اغلب خاک هایی که درختان پسته در آن پرورش داده می‌شوند, به دلیل بستر آهکی و قلیایی از کمبود کلسیم رنج می‌برند که در صورت عدم جبران کمبود, درخت پسته با مشکلات عمده ای مانند ریزش میوه و گل, پوکی مغز و کاهش کیفیت روبرو خواهد شد. کودی که حلال و پیشگیری کننده از این مشکل می‌باشد, نیترات کلسیم هست که در این مقاله در باب تاثیرات استفاده از نیترات کلسیم برای پسته مطالب ارزشمند و کاملی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

تاثیرات استفاده از نیترات کلسیم برای پسته

تاثیری که کلسیم بر روی ریشه می‌گذارد بسیار حیاتی و ستایش بر انگیز می‌باشد زیرا گسترش, رشد و افزایش راندمان ریشه در حضور کلسیم و به کمک آن صورت می‌گیرد. وقتی کلسیم به میزان کافی در دسترس ریشه درخت پسته قرار می‌گیرد, ریشه بیشتر رشد کرده و بهتر از همیشه مواد غذایی را جذب نموده و در اختیار درخت قرار می‌دهد در نتیجه رشد زایشی و رویشی اندام های هوایی مانند برگ و میوه و گل بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

کلسیم در بهتر و زود رسیدن میوه های پسته نقش پر رنگی داشته و هم چنین کیفیت پسته های داخلی و صادراتی را از طریق جلوگیری از سر سوختگی نوک دانه, نرم شدن پوست, لکه پوست استخوانی و کمک به تشکیل پوسته سفت و خوش کیفیت بافت خارجی استخوانی افزایش می‌دهد.

همچنین نیتروژن که از عناصری است که به مقدار زیاد مورد استفاده درخت پسته چه برای رشد و فتوسنتز و چه برای تولید محصول کافی قرار می‌گیرد نیز به مقدار مناسب و قابل دسترس گیاه در کود نیترات کلسیم وجود دارد و با توجه به مصرف زیاد و آبشویی این عنصر نیاز است که به طور مداوم آن را در اختیار گیاهمان قرار دهیم.

ضرورت استفاده از کود نیترات کلسیم

نیترات کلسیم به عنوان نمک سفید رنگ حاصل از کلسیم, کاربرد زیاد و طرفداران بسیاری در مقایسه با دیگر مشتقات کلسیم دارا می‌باشد. یکی از دلایل محبوبیت آن به قدرت حل شدن بالای آن در آب بر می‌گردد لذا در مقادیر زیاد توسط ریشه گیاه جذب شده و به آسانی از دسترس درختانی مانند پسته خارج نمی‌گردد در نتیجه با حضور آن در گیاه رشد رویشی و زایشی و تولید پسته های خندان و پر مغز پدیدار می‌گردد.

کود نیترات کلسیم حتی می‌تواند به راحتی توسط خاک به صورت سطحی نیز جذب شود این کود نه تنها به تامین کلسیم محصولات می‌پردازد, بلکه با داشتن ازت در ساختار خود به منبع اصلی تهیه آن در باغات پسته تبدیل شده است از طرفی به بهبود جذب کاتیون های پتاسیم, کلسیم و منیزیم نیز منجر خواهد شد.

درختان پسته در خاک هایی که بافت سبکی دارند, در مقایسه با خاک هایی که از بافت سنگینی برخوردار می‌باشند, رشد و توسعه بسیاری پیدا خواهند نمود زیرا در خاک های سبک به دلیل پایین بودن مقدار گچ و خاصیت آهکی خاک, مقدار کلسیم زیادتر از خاک های سنگین می‌باشد. لازم به ذکر است بهترین منبع افزاینده مقادیر کلسیم در باغات پسته, با قدرت حلالیت بالا کود نیترات کلسیم می‌باشد.

مهم ترین اثرات کود نیترات کلسیم بر پسته

تعداد زیادی از باغات پسته ایران در زمین های آهکی احداث و بهره برداری شده اند و این موضوع به غلط این ذهنیت را برای کشاورزان ایجاد کرده که کلسیم به طور طبیعی در خاک وجود دارد و دیگر نیازی به استفاده از کودهای حاوی کلسیم وجود ندارد در صورتی که در این زمین ها به دلیل تثبیت شدن کلسیم قابل استفاده برای گیاه غالبا با کمبود این عنصر روبرو هستیم و با توجه به نقش مهم این عنصر مخصوصا در استحکام و ساختار پوسته خارجی پسته, کیفیت و ماندگاری محصول پس از برداشت, استفاده از بعضی کودهای حاوی کلسیم مخصوصا به صورت محلولپاشی در زمان مناسب تاثیر بسزایی در بهبود ویژگی های کلی درخت و مخصوصا میزان و کیفیت محصول پسته خواهد داشت.

همچنین نیتروژن که از عناصری است که به مقدار زیاد مورد استفاده درخت پسته چه برای رشد و فتوسنتز و چه برای تولید محصول کافی قرار می‌گیرد نیز به مقدار مناسب و قابل دسترس گیاه در کود نیترات کلسیم وجود دارد و با توجه به مصرف زیاد و آبشویی این عنصر نیاز است که به طور مداوم آن را در اختیار گیاهمان قرار دهیم.

بنابراین با توجه به نقش کلسیم در درخت پسته مخصوصا حضور آن در ساختار محصول گیاه و ضروری بودن و مصرف زیاد نیترات برای درخت و تولید محصول, محلولپاشی کودی مانند نیترات کلسیم که حاوی هر ذو عنصر بصورت راحت جذب برای درخت پسته است در دوره های خاصی مانند دوره ی پس از برداشت محصول توصیه می‌شود هم برای جبران مخازن خالی شده گیاه و هم برای آمادگی درخت برای تولید محصول سال بعدی توصیه می‌شود.

نیترات کلسیم برای پسته

نتیجه استفاده درست و به موقع از کود نیترات کلسیم

نیترات کلسیم یک کود غیر آلی عالی است که می‌تواند به تقویت و سلامت گیاهان شما کمک کند. چه از آن برای تقویت, رشد گیاه و افزایش میزان و کیفیت محصول خود استفاده کنید و چه اینکه با استفاده از آن از بروز بیماری ها جلوگیری کنید, هیچ بحثی در مورد اثر مفید کود نیترات کلسیم برای گیاهان وجود ندارد.

استفاده از روش محلول پاشی به کارایی بیشتر کود و جذب سریعتر عناصر در گیاهان کمک می‌کند.

مقدار کلسیم بالا در محیط برای سوخت و ساز, استحکام و سلامت گیاه بسیار عالی است. به علاوه, نیتروژن به تقویت جذب گیاه کمک می‌کند و رشد آن را با سرعت مطلوب حفظ می‌کند. استفاده از نیترات کلسیم آسان است و بطور کل باعث شادابی, سالم بود و در نهایت رسیدن به محصول خوب و با کیفیت برای کشاورز می‌شود. همچنین می‌تواند به راحتی در خانه برای اهداف خاص محلول‌پاشی و یا استفاده خاکی شود.

نیترات کلسیم و تأثیر بر شدت ریزش میوه پسته

ریزش میوه یکی از عارضه های فیزیولوژیک درخت پسته است. درختان پسته گل های فراوانی تولید می‌کنند ولی فقط بخشی از گل‌ها گرده افشانی شده و به میوه تبدیل می‌شوند. تنش‌های محیطی و تغذیه ناکافی به ویژه در زمان تشکیل گل, ریزش میوه را افزایش می‌دهد. این عارضه با کاهش محصول پسته باعث ایجاد خسارت اقتصادی می‌شود.

ریزش در درختان پسته با قهوه‌ای و سیاه شدن پوست میوه از قسمت نوک میوه شروع می‌شود. این عارضه در بین کشاورزان به داغو یا کشمشی شدن معروف است.

کاربرد نیترات کلسیم برای پسته و زمان مصرف آن

 • پس از برداشت محصول:

نشان داده شده میزان جذب کلسیم مصرفی در بهار به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد. بطوری که جذب سریع کلسیم در گیاهان 4 تا 6 هفته بعد از دوره تمام گل ادامه دارد. بنابراین می‌توان متوجه شد بخش زیادی از کلسیم مورد نیاز درخت از ذخیره آن استفاده می‌شود.
یکی از بهترین زمان های استفاده از کود نیترات کلسیم قبل از اولین آبیاری پس از برداشت محصول است.

 • در ابتدای فصل رشد:

از این کود می‌توان جهت تامین کمبود نیتروژن و کلسیم در ابتدای فصل استفاده کرد و به دلیل جذب آسان و سریع به خوبی عوارض ناشی از کمبود کلسیم را برطرف می‌کند. نشان داده شده کاربرد کودهای کلسیم دار در ابتدای فصل رشد می‌تواند عارضه های فیزیولوژیک ناشی از کمبود کلسیم در درختان پسته نظیر عارضه لکه پوست استخوانی و عارضه ریزش میوه (داغو) را کاهش دهد.

زمان مصرف کود نیترات کلسیم برای پسته

بهترین زمان مصرف کود نیترات کلسیم برای پسته, زمانی است که این عنصر توسط درخت ذخیره می‌شود, یعنی قبل از اولین آبیاری و بعد از برداشت محصول.

برای آگاهی از میزان مصرف نیترات کلسیم برای پسته با کارشناسان سپاهان کشت تماس بگیرید. متخصصین ما تمامی شرایط را در نظر می‌گیرند و بهترین میزان مصرف این کود را به شما می‌گویند.

4 دیدگاه در “تاثیرات استفاده از نیترات کلسیم برای پسته

 1. آواتار مرتضی خیابانی مرتضی خیابانی گفت:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون. نهال های باغ من 6 ساله هستن و هنوز به بارده نیستن آیا لازم به مصرف کود نیترات کلسیم هستند یا نه.

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. نهال چه میوه ای است؟

 2. آواتار محمدعلی احمدی محمدعلی احمدی گفت:

  بسیار مفید و آموزنده ،خسته نباشید

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   ممنون از شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *