عمومی

خواص کود سولفات آهن برای پسته چیست؟

خواص کود سولفات آهن برای پسته چیست؟

کود سولفات آهن برای پسته نقش یک مکمل قوی آهن را برای مقابله با کلروز (کمبود آهن) دارد. کمبود آهن یک کمبود شایع در گیاهان زراعی و باغی در بسیاری از مناطق جهان است که عمدتا در خاک های آهکی با pH بالا پیش می‌آید و باعث می‌شود آهن خاک برای گیاهان در دسترس نباشد. کمبود آهن تأثیر زیادی بر روی بازدهی اقتصادی کشاورز دارد, زیرا کیفیت محصول و عملکرد می‌تواند به شدت کاهش پیدا کند. در مورد محصولات درختان میوه با ارزش بالا, پیشگیری یا اصلاح کلروز یا زردی آهن معمولا با استفاده از کودهای آهن مانند کود سولفات آهن انجام می‌شود.

کود سولفات آهن چیست؟

کود سولفات آهن نقش بسیار مهمی در تولید محصولات کشاورزی دارد چرا که آهن نقش بسیار مهم در تولید سبزینه یا کلروفیل و در نتیجه بالا بردن سبزینگی و رشد و گلدهی و باردهی محصول در گیاه دارد که نتیجه آن جذب انرژی خورشید و انجام سوخت و ساز در گیاه است.

تاثیر فوق العاده کود سولفات آهن برای پسته

در تحقیقی که بر روی درختان پسته در شهرهای رفسنجان و کرمان صورت گرفت تاثیر محلول پاشی کود سولفات آهن بر کیفیت و کمیت محصول مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه آزمایش نشان داد که کوددهی توسط سولفات اهن موجب افزایش باردهی درخت به اندازه 72 کیلوگرم پسته خشک در هر هکتار می‌شود. همچنین مصرف کود سولفات آهن برای پسته موجب می‌شود که خرد شدن زودرس و از بین رفتن جوانه های گل هم کاهش چشمگیری داشته باشد.

توجه: راه حل رفع مشکل کمبود آهن درخت پسته, اسپری کردن کود آهن به صورت سولفات آهن یا کلات آهن است. با وجود اینکه می‌توان از کلات آهن هم برای این منظور استفاده نمود, اما کاربرد سولفات آهن بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

خواص کود سولفات آهن برای پسته

  • رفع مشکل زردی برگ های گیاهان
  • رفع کمبود آهن و در نتیجه بهبود تغذیه گیاه
  • افزایش فتوسنتز و کلروفیل در گیاه
  • افزایش کیفیت و رشد محصولات زراعی

اهمیت استفاده از کود سولفات آهن برای درخت پسته

اهمیت استفاده از کود سولفات آهن برای درخت پسته در کاهش تاثیرات سوء کمبود آهن است که موجب زردی برگ ها, کاهش کیفیت محصول و کم شدن حاصلخیزی خاک می‌شود. تحقیقات نشان داده است که تامین آهن مورد نیاز باغات, میزان خندانی پسته را افزایش می‌دهد.

کود سولفات آهن برای پسته

روش و زمان مصرف سولفات آهن در پسته

بهترین زمان مصرف کود سولفات آهن برای پسته در زمستان است. با وجود اینکه از روش های مختلفی مثل محلول‌پاشی و یا ترکیب با دیگر کود ها می‌توان برای کوددهی استفاده نمود, اما بهترین روش مصرف این کود آهن, به صورت چالکود و در نزدیکی ریشه درخت است. متخصصین کشاورزی پیشنهاد می‌کنند برای تاثیرگذاری بیشتر, کودهای آلی یا حیوانی را به همراه کود سولفات آهن استفاده نمایید.

میزان مصرف کود سولفات آهن برای پسته

مقدار بهینه و کافی برای کود دهی درختان بستگی به روش استفاده دارد. در صورتی که قصد استفاده از روش محلول پاشی را داشته باشید, باید مقدار 1.5 کیلوگرم سولفات آهن را در 1000 لیتر آب حل کرده و به برگ درختان محلول پاشی کنید. اما اگر روش کوددهی شما به صورت چالکود است, میزان چهار تا شش کیلوگرم سولفات آهن برای هر درخت پسته کافی خواهد بود. در روش چالکود, به منظور تقویت بیشتر درخت و تاثیرگذاری بهتر, به همراه کود سولفات آهن, کود های حیوانی یا آلی بخصوص کود بسیار قوی اسید هیومیک هم مصرف نمایید.

خرید سولفات آهن برای درخت پسته

برای خرید کود سولفات آهن و مشاوره درباره نحوه فروش عمده کود سولفات آهن با کارشناسان سپاهان کشت تماس حاصل نمایید یا با رفتن به صفحه خرید کود سولفات آهن, خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *