آموزش

روش های پیشگیری سرمازدگی درختان

سرمازدگی درختان

با توجه به آمدن فصل سرما و مراقبت های ویژه ای که لازم است تا باغداران و کشاورزان از درختان خود و گیاهان خود برای پیشگیری سرمازدگی درختان داشته باشند که محصولات آنها دچار یخ زدگی و سرمازدگی نشود تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان را برای شما بیان کنیم که هم باعث افزایش آگاهی شما شود و مانع از ضرر و زیان های احتمالی که به محصولات و درختان شما وارد می شود و باعث متحمل شدن هزینه های سنگین به شما می شود شویم. جالب است بدانید که روش‌های جلوگیری از سرمازدگی درختان چندان سخت و پیچیده نیست و شما می‌توانید با چند راهکار ساده به راحتی از سرما زدگی درختان خود پیشگیری نمایید.پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با هم به بررسی روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان بپردازیم

روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان

روش های مختلفی برای حفاظت گیاهان در برابر آسیب های سرما و یخ زدگی وجود دارد که شامل یک یا چند اصول می باشد که مهمترین آن وجه اقتصادی پیشگیری از خسارت مـی باشـد،در ادامه به بیان روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد:

انتخاب مکان مناسب برای ایجاد باغ

یکی از نکات اصولی در پیشگیری از سرمازدگی درختان نقش مهم انتخـاب مکـان مناسـب باغ می باشد.انتخاب مکان از طریق عواملی مانند ارتفـاع از سـطح دریـا، عرض جغرافیایی، درصد شیب زمین، خصوصیات خاک یا بافت و ساختمان آن،خاصلخیزی و قابلیت نگهداری آسیب ناشی از سرمازدگی سر شاخه های گردو آب، عمق خاک و سایر فاکتورها تاثیر می گذارد

سرمازدگی درختان

انتخاب کاشت درختان مناسب با شرایط آب و هوایی

یکی از ویژگی های مهم گیاهان تنوع گونه ها و تفاوت ارقام مختلف بلحاظ تحمل به شرایط مختلف محیطی می باشد. براین اساس انتخاب نوع مناسب درخت با شرایط اقلیمی منطقه پایه و اساس موفقیت محسوب می گردد مرکبات درختانی حساس به دمای زیر صفر درجه و یخبندان هستند. سرمای صفر درجه سانتی گراد به برگ های مرکبات صدمه می زند.

.

توجه به مدیریت آبیاری و تغذیه درختان

درختانی که با مقادیر بهینه و متعادل عناصر غذایی رشد می کنند می توانند دماهای پایین را بهتـر تحمـل کنند و آسیب های ناشی از سرما در آنها خیلی سریع بهبود می یابد یک درخت سالم نقطـه یخبنـدان پـایین تری دارد .همچنین گیاهانی که تحت تاثیر تنش خشکی قرار دارند قـدرت رشـد و تحمـل پـذیری کمتـری خواهد داشت بنابراین  توجه و دقت در مدیریت تغذیه و آبیاری در باغات میـوه باید به صورت جدی انجام شود.

دقت به تغذیه خاک و مدیریت خاک

بد نیست بدانید که با اجرای مدیریت خاک می توان میزان کاهش دمـای هـوا و خطـر وقـوع یـخ بنـدان را تـا حد زیادی کاهش داد. برای تامین حداکثر حفاظت ممکن، خاک باید مرطوب ،عاری از علف های هرز و گیـاه پوششی باشد مبارزه با علف های هرز همراه با رطوبت مناسب در زیر گیاه یک میکروکلایمی گـرم تـر را بـه وجود می آورد و به کاهش آسیب حاصل از سرما کمک می کند.

 

استفاده بهینه از بخاری ها (پلارها)ی باغی

تشعشع حرارتی به وسیله اندام های گیاه که مستقیما در معرض میدان عمل بخاری ها قرار دارند جـذب می شوند، تاثیر تشعشع حرارتی به نسبت معکوس با مربع فاصله کم می شود لذا بهتر است که تعداد زیادی بخاری با شعله کم بسوزد تا از تعداد کم با شعله قوی استفاده گـردد.

استفاده از آبیاری بارانی

دقت  داشته باشید زمانی که آب یخ می زند، مقداری گرما آزاد می کند و همین امر موجب گرم شدن باغ می شود از طرف دیگر وقتـی کـه آب روی جوانه یخ می زند همانند عایقی عمل کرده و مانع از پایین رفتن دمای آن به زیر صـفر درجـه مـی شود معمولا به ازای ۵/۲ میلیمتر آبیاری بارانی می توان ۳ درجه سانتی گراد دما را افزایش داد در این روش آبیاری میزان مصرف آب بالا نیست و با کمیت ۱۲۵۰۰ لیتر آب در ساعت برای یک هکتار می توان گیاهـانئ مورد نظر را در شب های یخبندان ۴-۵ درجه سانتیگراد حفاظت کرد.

استفاده از کودهای شیمیایی

به طور کلی می توان گفت استفاده از تفن های درختان میوه هسته دار در پاییز موجب دیر باز شدن جوانه ها به مدت ۴ الی ۱۲ روز در طول فصل بهار می شود. همچنین که استفاده از هورمون های نفتالین استیک اسید در بهار موجب تاخیر ۱ الی ۲ هفته ای در زمان گلدهی درختان می گردد.

سرمازدگی درختان چیست؟

منظور از سرمازدگی درختان یعنی پیدایش تغییرات ظاهری و فیزیکی بر روی شاخه و برگ های درختام و همچنین گاها بر روی محصولات آن. زمانی که هوا به نقطه ای از سرما و انجماد می رسد که درختان حساس می باشند به این درجه دما می تواند باعث آسیب رساندن به درختان شود مانند علائم ظاهری مثل خشک شدن چوب درختان و سیاه شدن آنها،له شدن میوه هاییمانند پرتغال و نارنگی و تلخ شدن آنها، برگ های جوان در اثر یخبندان زمستانه یا بهاره به رنگ سبز کم رنگ یا زرد ملایم درآمد و در نهایت پژمردگی و خشک می شوند. در برگ های بالغ قسمت نوک برگ به سـوی پـایین خمیـده مـی شود. برگ هایی که در جوانی در تماس با یخبندان بوده اند به صورت لوله ای شکل درآمده و سـطح پـایین برگ به رنگ سبز کم رنگ و واجد مناطق صاف ( بدون کرک هـای صـفحه ای ) خواهـد بـود .

با توجه به اینکه ریشه ها در داخل خاک فعالنـد کمتـر در معـرض آسیب های ناشی از سرمازدگی قرار می گیرند. و سرما زدگی دارای انواع مختلفی مانند سرمازدگی دیررس بهاره ، سرمازدگی زمستانه؛سرمازدگی انتقالی وسرمازدگی تشعشعی می باشد.

داروی جلوگیری از سرما زدگی درختان

باید بگوییم با استفاده از كودهای توصيه شده توسط كارشناسان و مهندسان از سرمازدگی جلوگيری می شود. متاسفانه به دليل اينكه كشاورزان آن چنان به علم تغذيه باغات آگاهی ندارند تنها از يک نوع كود استفاده می كنند . زمانی كه دمای هوا به زير صفر می رسد شكوفه های درختان ريخته و دچار سرمازدگی مي شوند هر اندازه ای كه بتوانيم با استفاده از كودهای مرغوب به امنيت غذايی دست پیدا کنیم همان اندازه در حفظ باغات و افزايش توليد محصولات كشاورزی موفق تر عمل خواهیم کرد.

کود ضد سرما چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از بهترین راهکارهای برای پیشگیری از سرمازدگی درختان استفاده از کود ضد سرما می باشد. همان طور که از نام این کود پیداست؛ کودی محسوب می شودکه در مقابل سرما و یخبندان درختان باغات را مقاوم می کند. بنابراین شما می توانید با خرید کود ضد سرما خیال خود را در برابر سرما و یخبندان راحت و آسوده کنید. این کود ضد سرما با وجود مواد ارگانیکی که دارد؛ به خوبی سبب افزایش میزان مواد ارگانیک خاک می شوند. پاشش محلول ضد سرمازدگی درختان و استفاده از این مواد در کود ضد سرما سبب مقاومت بسیار بالای خاک در برابر سرما شده است تا حتی در شرایط بد جوی و آب و هوایی هم بتوان بدون هیچ گونه نگرانی به کیفیت بالای محصول نامبرده شده اطمینان حاصل نمود تا پس از گذراندن سرما و یخبندان باز هم بتوان شاهد رشد بی رویه گیاهان و محصولات مختلفی در مزارع کشاورزی شما شد.

کودهای مناسب مبارزه با سرمازدگی

اگر به دنبال کود برای جلوگیری از سرمازدگی هستید دو محصول در زیر آورده شده یا با کلید بر روی [ی] می توانید همه کودهای این گروه را مشاهده کنید.

برای خرید کود ضد سرما می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را متناسب با محل جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و نوع درختان تان راهنمایی کند و شما بهترین کود ضد سرما مناسب باغ خود را با قیمت مقرون به صرفه از فروشگاه اینترنتی سپاهان کشت بصورت آنلاین و اینترنتی خریداری می کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *