عمومی

کود نیترات پتاسیم چیست؟ مزایا و معایب آن

کود نیترات پتاسیم چیست؟ مزایا و معایب آن

کود نیترات پتاسیم معمولا هم در کشاورزی های مقیاس بزرگ و هم در باغچه های خانگی استفاده می شود. به طور کلی این کود به شکل گرانول یا مایع موجود است و حاوی دو ماده مغذی مهم  (پتاسیم و نیتروژن) برای رشد گونه های گیاهی است. در حالی که نیتروژن فرایندهای رشد را تقویت می کند، اطمینان می دهد که گیاهان به طور کامل بالغ می شوند، پتاسیم هم عملکردهای بیولوژیکی را تنظیم می کند.

ماده معدنی طبیعی، نیترات پتاسیم (KNO3) یک پوسته نازک و سفید را تشکیل می دهد و می تواند در نزدیکی دریاچه های آب نمک، در غارها درخاک غنی و ارگانیک یافت شود. شیلی، هند و اسپانیا دارای برخی از بزرگترین منابع هستند. فرم های تولیدی ابتدا از ترکیب چوب با کود دامی ساخته شد. امروزه با اکسید کردن آمونیاک ساخته می شود.

کود نیترات پتاسیم برای چیست؟

کود نیترات پتاسیم از آنجایی که حاوی مقادیر زیادی نیترات و مقادیر کم نمک است، برای پرورش و رشد کرفس، گوجه فرنگی، سیب زمینی و برخی میوه ها خوب عمل می کند. در کشاورزی، اغلب برای حمایت از محصولات ویژه یا با ارزش بالا استفاده می شود. در باغچه های خانگی، کود نیترات پتاسیم به حفظ سبزی و سلامت چمن ها و گل ها کمک می کند.

کود نیترات پتاسیم چیست؟ مزایا و معایب آن

چرا کشاورزان باید برای خرید این کود اقدام کنند؟

صرف نظر از رویکرد اتخاذ شده برای کشاورزی؛ استفاده از نیترات پتاسیم در کشاورزی حائز اهمیت است. تمرکز استراتژیک کاهش عدم تعادل و ناکارآمدی مواد مغذی برای گیاهان است به طوری که آنها بهتر قادر به تولید عملکرد بالاتر و بهبود کیفیت محصول هستند. یک تولید سالمتر به گیاهان کمک می کند تا در برابر استرس شرایط آب و هوایی شدید، بیماری ها و سایر استرس های ناشی از آفات مقاومت کنند. با پشتوانه مطالعات علمی متعدد، KNO 3 ثابت کرده است که برای ترویج محصولات قوی تر و سالم تر، کارآمدتر از سایر کودها است.

در نتیجه، گیاهان بهتر می توانند در برابر اثرات خشکسالی و دمای شدید مقاومت کنند و همچنین احتمال بیشتری دارد که پس از باران بیش از حد و سیل بهبود پیدا کنند. KNO 3 که به صورت خشک روی خاک اعمال می شود، یا به شکل محلول استفاده می شود، جذب مواد مغذی ضروری K و N، به طور موثر و بدون کلرید را تسهیل می کند. علاوه بر این، KNO 3 باعث جذب سایر مواد مغذی حیاتی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر می شود و با شوری مبارزه می کند. یکی دیگر از مزایای KNO 3 این است که می توان آن را با انواع سیستم های آبیاری استفاده کرد.

KNO 3 دارای حلالیت بالاتر و سرعت انحلال سریعتر نسبت به K2 SO 4 (SOP) است و  به پرورش دهنده اجازه می دهد غلظت بیشتری از مواد مغذی را در هر گالن آب اعمال کند.

بیش از 2400 مطالعه نشان داده است که استفاده از پتاسیم و سطوح صحیح نیتروژن باعث بهبود مقاومت محصول در برابر شرایط آب و هوایی می شود. افزودن کافی منبع پتاسیم خوب مانند KNO 3 منجر به کاهش عفونت های باکتریایی تا 70 درصد ، عفونت های قارچی تا 63 درصد، آفاتی مانند حشرات و کنه ها تا 60 درصد، ویروس ها تا 41 درصد؛ و نماتدها تا 33 درصد شده است.

برای درک بهتر، عفونت های قارچی به تنهایی حدود 125 میلیون تن برنج، گندم، ذرت، سویا و سیب زمینی را در سال از بین می برند که هزینه کل آن بیش از 60 میلیارد دلار است. بنابراین، با توقف گسترش بیماری های قارچی در این پنج محصول برتر در سراسر جهان، مازاد تولید شده به 600 میلیون نفر دیگر اجازه تغذیه می دهد.

نیترات پتاسیم یک ابزار عالی در تولید کشاورزی و تغذیه است و راه حلی مناسب برای رشد محصولات سالم تر از طریق تغذیه متعادل گیاه را فراهم می کند.

کود نیترات پتاسیم چیست؟ مزایا و معایب آن

فواید کود نیترات پتاسیم

خواص کود نیترات پتاسیم واضح است و آن هم تولید محصولات سالم تر، پربارتر و باغ ها و محوطه سازی جذاب تر است. کود نیترات پتاسیم همچنین در وهله اول به جوانه زدن بذرها کمک می کند. به طور خاص، پتاسیم که به آن پتاس هم گفته می شود در مقاوم تر کردن گیاهان در برابر بیماری ها، خشکی و حتی تغییرات شدید دما نقش مهمی ایفا می کند. این ترکیب این کار را با تشویق سیستم های ریشه قوی و گسترش فتوسنتز و تولید انرژی انجام می دهد. نیترات های موجود در این کود برای ساخت پروتئین ضروری هستند و نیتروژن جزء اصلی کلروفیل است، قسمت سبز گیاهان که در آن فتوسنتز اتفاق می افتد.

کشاورزان اغلب از کود نیترات پتاسیم برای حمایت از محصولات با ارزش بالا یا ویژه استفاده می کنند.

ساخت باروت با کود نیترات پتاسیم

در گذشته از نیترات پتاسیم برای تولید باروت استفاده می شد و امروزه در وسایل آتش بازی و نارنجک استفاده می شود. ایمنی در هنگام استفاده از این نوع کود یک نگرانی است. اگر بلعیده شود، استنشاق شود یا از طریق پوست جذب شود، می تواند باعث تحریک و حتی آسیب قابل توجهی شود. سوزش شدید چشم یکی دیگر از عوارض جانبی منفی بالقوه است. این کود فقط باید در مناطقی با تهویه مناسب استفاده شود و کشاورزان یا باغداران باید در هنگام استفاده از آن حداقل از عینک، ماسک و دستکش استفاده کنند.

عوارض کودهای نیترات پتاشیم

اخیراً نگرانی هایی در مورد استفاده از کود نیترات پتاسیم در دوره های زمانی طولانی مطرح شده است. نیترات پتاسیم از 13 درصد نیتروژن تشکیل شده است و با استفاده مداوم، گیاهان همیشه نمی توانند از همه این نیتروژن استفاده کنند. نیتروژن بیش از حد می تواند گیاهان را مستعد آسیب های ناشی از باد و یخبندان کند. علاوه بر این، از آنجایی که نیتروژن محلول در آب است، می تواند به آب های زیرزمینی نفوذ کند یا به رودخانه ها و دریا ها سرازیر شود، و به اکو سیستم آسیب بزند.

خرید اینترنتی کود نیترات پتاسیم

خرید کود نیترات پتاسیم مانند گذشته پیچیده نیست. امروزه بسیاری از فروشگاه های آفلاین و آنلاین وجود دارند که می توانید از طریق آنها برای خرید کود اقدام کنید. فروشگاه سپاهان کشت با ارائه انواع محصولات کشاورزی اعم از فروش کود نیترات پتاسیم به کاربران اجازه می دهد تا به صورت غیر حضوری خرید خود را انجام دهند و در هزینه های رفت و آمد، وقت خود صرفه جویی کنند. شما می توانید حتی خیلی ساده به مقایسه قیمت ها بپردازید و بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید. جهت خرید کود نیترات پتاسیم بر بروی لینک کلیک نمائید.

منابع: wise-geek و sqmnutrition

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *