آموزش

کلات آهن چیست

کلات آهن چیست

عنصر طبیعی آهن توسط گیاهان قابل جذب نیست اما فرم کلاته آهن برای گیاهان قابل جذب است؛ کلاته شدن عنصر آهن نمی‌گذارد با هیچ ماده‌‌ای وارد واکنش شده و باعث جذب شدن 100 درصدی آهن توسط گیاه می‌گردد. لذا استفاده از کود آهن به فرم کلاته به شدت توصیه می‌شود.

کود کلات آهن چیست

کود کلات آهن چیست

کلات آهن چیست

کلات ها عناصر آلی هستند که همچون یک پنجه آهن را به هم متصل می‌کنند, بنابراین آهن در محلول موجود می‌ماند و بنابراین در دسترس گیاه قرار می‌گیرد.

انواع مختلف کود آهن کلاته

کود آهن کلاته انواع مختلفی دارد که همگی خصوصیات خاص خود را دارند. مقاومت کلات بستگی زیادی به سطح pH محلول دارد, چندین کلات در بازار وجود دارد که متناسب با هر سطح pH در محیط ریشه است. کودهای آهن کلاته به دو شکل کلات آهن پودری و کلات آهن مایع در بازار به فروش می‌رسند.

  • EDTA 3-6
  • DTPA 3-6.5
  • EDDHA 3-10

کلات های آهن EDTA

EDTA کمترین ماده شیمیایی کلات در بازار است. کلات‌های آهن EDTA عمدتا برای کود دهی محلول پاشی توصیه می‌شوند, زیرا به اندازه کافی پایدار نیستند تا بتوانند به مخزن کود اضافه شوند. علاوه بر EDTA, کلات HEDTA تقریبا مشخصات یکسانی با EDTA دارد.

کلات های آهن DTPA

DTPA از کلات های پر طرفدار و پر مصرفبه حساب می‌آید. این بدان دلیل است که اکثر محصولات با pH کمتر از 6.5 باقی می‌مانند. بنابراین آهن DTPA پایدار و در دسترس محصولات است.

کلات‌های آهن EDDHA

هنگامی که pH به یک سطح در اطراف یا بالاتر از 6.5 رسید, توصیه می‌شود که به آهن قرمز, EDDHA (به طور جزئی یا کامل) بروید. آهن EDDHA تا سطح pH بیش از 10 پایدار است. آهن EDDHA را می‌توان با چندین نام در بازار یافت. یکی از کلات های آهن EDDHA, کلات ارتو-ارتو می‌باشد.

زمان مصرف کلات آهن

کود کلات آهن در تمامی دوران فصل رشد گیاهان باغی و زراعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین با مشاهده علائم کمبود آهن در گیاهان می‌توانید از کلات آهن استفاده کنید.

علائم کمبود آهن در گیاهان

علائم کمبود آهن در مرحله اولیه در برگ‌های جوان بروز می‌کند. این کمبود همراه با کلروز (زردشدگی) برگ‌های بالایی رخ می‌دهد, در عین حال, رگبرگ‌ها و آوند‌های برگ همچنان سبز هستند. در مراحل بعدی, اگر کمبود آهن ادامه یابد, کل برگ به رنگ زرد مایل به‌سفید درمی‌آید و لکه‌های نکروز در لبه‌های برگ نمایان می‌شوند. با ادامه این روند در حاشیه‌های گیاه قطعات نکروز پدیدار می‌شوند. داخل مزرعه, بخش‌های آسیب‌دیده به راحتی قابل تشخیص هستند. کلروز و نکروز برگ موجب کاهش مقدار کلروفیل, محدودشدن میزان فتوسنتز, به‌تعویق افتادن رشد و در نتیجه باعث مرگ گیاه می‌شود.

مقدار مصرف کود کلات آهن

کود کلات آهن قابل مصرف به صورت خاکی, آب آبیاری و محلولپاشی می‌باشد.

  • درختان میوه:

برای درخت های تازه کاشت شده مقدار 4 تا 12 گرم به ازای هر گیاه استفاده شود.

در ابتدای شروع محصول دهی 12 تا 20 گرم به ازای هر گیاه استفاده شود.

برای درختان کهنسال 40 تا 80 گرم به ازای هر گیاه استفاده شود.

  • بوته انگور:

برای بوته تازه کاشت شده 2.4 تا 4 گرم به ازای هر بوته استفاده شود.

در زمان باردهی, 4 تا 8 گرم به ازای هر بوته انگور.

  • گلخانه:

برای هر گیاه 0.8 تا 4 گرم استفاده شود.

برای هر متر مکعب 2.4 تا 4 گرم به ازای هر گیاه استفاده شود.

  • گل و گیاه زینتی:

برای هر متر مکعب 0.8 تا 4 گرم به ازای هر گیاه استفاده شود.

توجه:

در نوع آبیاری باید مقدار استفاده از محصول 40% کاهش یابد.

قیمت کود کلات آهن

فروشگاه سپاهان کشت انواع کود کلات آهن را با نازلترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

خرید کلات آهن

شما عزیان می‌توانید انواع کود آهن و کلات آهن را با نازلترین قیمت از فروشگاه سپاهان کشت خریداری نمائید. جهت خرید به دسته بندی کود آهن مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *