عمومی

کود نیترات آمونیوم و نحوه استفاده از آن در کشاورزی

کود نیترات آمونیوم و نحوه استفاده از آن در کشاورزی

نیترات آمونیوم به‌ عنوان کود شیمیایی در کشاورزی کاربرد دارد. کود نیترات آمونیوم کشاورزی به حاصل خیزی خاک کمک می‌کند و بازدهی محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد. اشکال مختلف کود نیترات آمونیوم مایع و خشک (گرانول) و به‌صورت بلوره‌ای می‌باشد. در ادامه مطلب درباره کاربرد کود نیترات آمونیوم و نحوه استفاده از آن در کشاورزی, قیمت کود شیمیایی امونیوم نیترات و … صحبت کرده‌ایم.

کود نیترات آمونیوم چیست؟

کود نیترات آمونیوم یکی از کودهای شیمیایی محبوب مورد استفاده در کشاورزی است که کشاورزان برای نیتراته کردن خاک زمین‌های زراعی از آن استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که استفاده آسان و محتوای زیاد مواد مغذی در نیترات آمونیوم آنرا به عنوان یک کود محبوب ازته تبدیل کرده است.

بخش نیترات این کود می‌تواند در شرایط مرطوب فراتر از منطقه ریشه حرکت کند. همچنین نیترات می‌تواند در شرایط بسیار مرطوب به گاز اکسید نیتروژن تبدیل شود و قسمت آمونیومی این کود تا زمانی که با اکسیداسیون به نیترات تبدیل نشود, ضرر قابل توجهی برای محصولات نخواهد داشت.

عکس کود نیترات آمونیوم

کود نیترات آمونیوم و نحوه استفاده از آن در کشاورزی

کود نیترات آمونیوم در کشاورزی کاربرد بسیاری دارد. نیترات آمونیوم به دلیل کارایی زراعی و محتوای نسبتا زیاد مواد مغذی یک کود ازته محبوب است. این ترکیب در خاک بسیار محلول است و نیترات به راحتی توسط محصولات کشاورزی برداشت می‌شود. بخش آمونیوم آن نیز یک منبع تأخیری برای تامین نیتروژن در گیاهان است.

این کود غالبا در فصل کوددهی با توجه به نياز محصولات استفاده می‌شود و به دلیل چگالی بالایی که دارد می‌‌تواند به طور مساوی در مسافت های گسترده پخش شود. پخش آن بر روی خاک تا 36 متر هنگام استفاده از اشکال با کیفیت به صورت گرانول های بزرگ یا سایز متوسط امکان پذیر است.

استفاده از نیترات آمونیوم نیازی به شیوه های مدیریت خاص ندارد اما همیشه باید در جهت به حداقل رساندن از دست رفتن مواد مغذی در محیط زیست تلاش کرد. نیترات آمونیوم علاوه بر مفید بودن به عنوان کود در برخی از زمینه های صنعتی و ساختمانی نیز به کار می‌رود. این ترکیب شیمیایی به عنوان مواد منفجره در فعالیت های تخریب و کار معادن کاربرد دارد.

در این قسمت به بررسی کاربرد کود شیمیایی نیترات امونیوم در محصولات کشاورزی می‌پردازیم.

کود نیترات آمونیوم برای گندم

در مزراعی که از زردی و رنگ پریدگی ناشی از کمبود نیتروژن رنج می‎برند کود آمونیوم نیترات سبب رفع کمبود در مزرعه خواهد شد.

کود نیترات آمونیوم برای خیار

نیتروژن یکی از عناصر ماکرو المنتی است که گیاه خیار به آن نیاز زیادی دارد چرا که کمبود آن سبب کاهش رشد, زردی و کوچکی برگ ها, ریزش زودتر از موعد برگ ها, کوتاهی و ضخیم شدن میوه ها و همچنین باعث می‌شود تا رنگ خیار به سبز کم رنگ تغییر پیدا کند و در برخی موارد سبب جمع شدن انتهای خیار می‌گردد. لذا می‌توان از کود آمونیوم نیترات به عنوان کود افزایش باردهی خیار استفاده نمود.

کود نیترات آمونیوم برای برنج

کاهش رشد و عملکرد محصول اولین علامت مربوط به کمبود نیتروژن در گیاه است و مصرف کود نیترات آمونیوم سبب می‌گردد که این کمبود به خوبی جبران شود.

کود نیترات آمونیوم برای پسته

بهترین کودهای حاوی ازت برای پسته که خاصیت اسیدی هم دارند و می‌توانند برای مناطق پسته کاری مصرف شوند, نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم می‌باشد. با توجه به اینکه 50% از کود نیترات آمونیوم به صورت نیترات است, مصرف آن در همه اراضی و خصوصا در خاک های سنگین مناسب است.

زمان مصرف کود نیترات آمونیوم برای پسته

معمولا کودهای نیتروژنه در 4 قسط (زمان) در باغات پسته به شرح ذیل مصرف می‌گردد : 1- در اواخر اسفند 2- در نیمه دوم اردیبهشت 3- در شروع مغز بستن در اوایل تیرماه 4- در شهریور ماه

در مجموع برای یک هکتار باغ پسته بارور حدود 200 کیلوگرم نیتروژن خالص مصرف می‌گردد که برای هر قسط 50 کیلوگرم نیتروژن خالص مصرف می‌شود. این 50 کیلوگرم نیتروژن معادل 100 کیلوگرم اوره, 200 کیلوگرم سولفات آمونیوم و 150 کیلوگرم نیترات آمونیوم می‌باشد که بهتر است در شرایط شور از کود سولفات آمونیوم استفاده شود.

کود نیترات آمونیوم برای یونجه

کمبود ازت در یونجه بندرت مسئله‌ای ایجاد می‌کند زیرا باکتری‌های ریزوبیوم که در داخل گره هایی که بر روی ریشه های یونجه بوجود می‌آیند, با گیاه حالت همزیستی داشته و می‌توانند ازت هوا را تثبیت کرده و مقداری از آن را در اختیار گیاه قرار دهند. لیکن قبل از زمان کاشت مقدار 50 کیلوگرم اوره یا 75 کیلوگرم نیترات آمونیم در هکتار توصیه می‌گردد.

کود نیترات آمونیوم برای گوجه

نیترات آمونیوم نسبت به آمونیوم اثر بهتری بر رشد گوجه‌فرنگی دارد و از نظر عملکرد نیز اختلافی با نیترات ندارد. بنابراین به دلیل مضرات نیترات برای بدن انسان, استفاده از کود نیترات آمونیوم برای گوجه فرنگی نسبت به استفادۀ مطلق از نیترات برای این گیاه ارجحیت دارد.

نحوه مصرف کود نیترات آمونیوم

برای بدست آوردن میزان دقیق نیتروژن در خاک, آزمایش خاک را در مناطق مربوطه انجام دهید. این آزمایش را می‌توانید با کمک آزمایشگاه آب و خاک یا از طریق کیت های تست خانگی انجام دهید.

هنگامی که مقدار نیتروژن در خاک را تعیین گردید, یک نمودار راهنما را پیدا کنید تا میزان توصیه شده نیترات آمونیوم را برای خاک و گیاهان در حال رشد خود را تعیین کنید. کود پخش کن را با گرانول آمونیوم نیترات پر کنید و تراز پخش کننده خود را طوری تنظیم کنید که کود به طور مساوی توزیع شود. (در صورت هرگونه سوال با کارشناسان سپاهان کشت تماس حاصل نمایید.)

نحوه مصرف نیترات آمونیوم کشاورزی

نحوه مصرف نیترات آمونیوم کشاورزی

میزان مصرف کود نیترات آمونیوم

این کود به سرعت در آب ذوب می‌شود تا نیتروژن در خاک آزاد شود. میزان مصرف دو سوم تا یک سوم فنجان (157.5 – 315 میلی لیتر) کود نیترات آمونیوم در هر 1000 فوت مربع (93 متر مربع) زمین است.

پس از پخش نیترات امونیوم, باید آن را به طور کامل آبیاری کرد. نیتروژن به سرعت از طریق خاک به سمت ریشه های گیاه حرکت می‌کند تا سریع جذب شود. بیشترین کاربرد کود در باغات سبزیجات و کوددهی علوفه و مراتع به دلیل نیاز بالا به نیتروژن زیاد است.

زمان مصرف کود نیترات آمونیوم

زمانی این کود را باید استفاده نمود که ریشه گیاه حداقل به عمق نسبی خاک رسیده باشد. (تقریبا گیاه یک ماه باشد.)

بهتر است کود در حجم کم و به‌طور دوره‌ای و منظم استفاده شود.

خواص کود نیترات آمونیوم

  • ریشه گیاهان توانایی جذب مستقیم نیتروزن را ندارند و نیترات هم یک منبع عالی برای تغذیه گیاهان است. کود نیترات آمونیوم مقدار نیتروژن مورد نیاز گیاه را هم از طریق نیتروژن و هم آمونیوم تامین می‌کند.
  • از قدیمی ترین کودهای نیتراته در دنیا می‌توان به کاربرد آمونیوم نیترات در این مورد اشاره داشت که تولید آن به صورت انبوه است. فرم گرانوله این ماده همواره مورد تائید در صنعت کشاورزی می‌باشد.
  • از کاربرد آمونیوم نیترات می‌توان به اینکه جاذب بسیار قوی است اشاره داشت. به همین دلیل در هنگام تولید یک پوشش ضد رطوبت بر روی آن قرار می‌دهند. این کود یک منبع عالی برای تولید نیتروژن در گیاهان است. قابلیت مخلوط شدن با سولفات را هم برای تامین گوگرد و نیتروژن گیاه دارد.
  • این کود برای گیاهان مرتفع هم خصوصا در کشورهای اروپایی کاربرد دارد. سالانه در حدود 37 ملیون تن از این ماده در جهان تولید می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • واکنش نیترات آمونیوم در آب بسیار گرماگیر است و برای کاهش دمای محیط از آن استفاده می‌شود.

ترکیبات کود نیترات آمونیوم

آمونیوم نیترات (AN) با فرمول شیمیایی NH۴NO۳ یک کود شیمیایی است که برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می‌رود.

خرید کود نیترات آمونیوم

برای خرید کود نیترات آمونیوم و مشاوره درباره نحوه فروش عمده کود نیترات آمونیوم با کارشناسان سپاهان کشت تماس حاصل نمایید یا با رفتن به صفحه خرید کود نیترات آمونیوم, خرید خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *