عمومی

کود خانگی برای گل و گیاه

کود خانگی برای گل و گیاه

کدام کود خانگی برای گل و گیاه مناسب است؟ گیاهان گلدار در گلدان، نسبت به سایر گیاهان به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند. آنها باید به دفعات بیشتر و با نوع دیگری از کود کوددهی شوند. گیاهان گلدار در گلدان ها اغلب در داخل خانه قرار دارند، جایی که نسبت به گیاهان بیرون در معرض نور و آب کمتری قرار دارند. به همین دلیل، مهم است که به نیاز های گیاه خود توجه کافی داشته باشید و مطمئن شوید که مواد مغذی مناسبی برای آن فراهم می کنید. گیاهان در گلدان ها بیشتر از گیاهانی که در فضای باز رشد می کنند نیاز به کوددهی دارند زیرا در معرض آب و نور خورشید کمتر هستند. در طول دوره رشد آنها باید هر دو هفته یکبار و در دوره گلدهی ماهی یک بار کود دهی کنید.

کود های خانگی برای گل 

اگر گیاه شما گل می دهد یا میوه می دهد (در حال تولید گل یا میوه)، ممکن است بخواهید از نوع دیگری از کود استفاده کنید. در طول مرحله گلدهی، شما به یک کود نیتروژن بالا نیاز دارید که به تولید گل سالم کمک می کند. در طول مرحله باردهی، شما به یک کود با فسفر بالا نیاز دارید که توسعه میوه ها و سبزیجات سالم را تشویق کند.

شما باید بدانید که گیاهان گلدار خود را با چه کودهایی کود دهید تا آنها را در بهترین شرایط ممکن رشد دهید. با این حال، در صورت مصرف بیش از حد کود نیز می تواند مضر باشد. کود اضافی ممکن است به آبراه ها نفوذ کند و منابع آب ما را آلوده کند. بنابراین، شما باید مقادیر توصیه شده کود ذکر شده روی برچسب را رعایت کنید. گیاهان گلدار که در ظروف و گلدان ها رشد می کنند به روش کوددهی متفاوتی نسبت به گیاهانی که در خاک رشد می کنند نیاز دارند.

کود خانگی برای گلدان 

یکی از کود های خانگی برای گلها و گلدان های شما، اسپوما HT 18 است. این یک غذای گیاهی ارگانیک است که حداکثر مواد مغذی را برای درختچه های گلدار فراهم می کند. به ویژه هنگامی که در اوایل بهار یا اواخر تابستان روی درختچه های گلدار استفاده شود موثر است. هالی تون حاوی مقادیر زیادی فسفر است که باعث رشد شکوفه های سالم و شاداب می شود. همچنین مملو از منیزیم و کلسیم طبیعی بدون استفاده از مواد شیمیایی است. این یک فرمول سریع الاثر بدون نیاز به مخلوط کردن یا اندازه گیری است. یکی از موثرترین کود ها برای گلدهی درختچه ها در گلدان است و بهترین قسمت آن این است که می توانید آن را در یک کیسه چند کیلویی خریداری کنید. این یکی از بهترین کود ها برای گیاهان گلدار در گلدان های موجود است.

کود خانگی برای گل و گیاه

کود خانگی گلهای آپارتمانی

ده ها مارک مختلف از مخلوط کود گرانولی به عنوان کود خانگی گلهای آپارتمانی کامل وجود دارد. اکثر این محصولات ترکیبی از ترکیبات مختلف گیاهی، کود دامی، حیوانی و مواد معدنی هستند و بسته به برند، ممکن است نسبت N-P-K 4-5-4 یا 3-3-3 یا چیزی مشابه داشته باشند. چیزی که آنها را “کامل” می کند این است که آنها حاوی ترکیبی از مواد هستند که مقداری از هر سه درشت مغذی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) را به اضافه بسیاری از مواد مغذی، ویتامین ها و موارد دیگر فراهم می کند. همه این محصولات دارای فرمولاسیون و ترکیبات متفاوتی هستند، بنابراین مطمئن شوید که با توجه به گیاهانی که در باغچه خود می روید، نوع درستی انتخاب کنید. برخی از مخلوط‌ های کود دانه‌ای کامل حتی برای محصولات خاص مانند گوجه‌فرنگی یا گل یا پیاز طراحی شده‌اند و به این ترتیب برچسب‌گذاری می‌ شوند. اما گاهی تشخیص این موارد سخت است، پس بهتر است به سراغ کود های خانگی و دست ساز بروید.

برای بهترین نتیجه، کود دانه ای را طبق دستورالعمل برچسب به ظروف خود اضافه کنید. بسیاری از باغبانان دریافتند که با کود دهی گلدان  خود با کود های دانه ای دو یا سه بار در طول فصل رشد بهترین نتیجه را می گیرند.

کود خانگی برای گل حسن یوسف

تغذیه یا کوددهی گیاهان در فضای باز مانند کولئوس یا حسن یوسف تضمین می کند که گیاهان مواد مغذی مورد نیاز برای سالم بودن و رشد را دارند. حسن یوسف گیاهی با رشد سریع است که می‌ تواند به سرعت از کاشت‌ ها یا بستر ها سرریز شود و کولئوس یا حسن یوسف، بالغ و مستقر می‌ تواند از لقاح معمول بهره‌مند شود. این تقویت اضافی تغذیه می تواند باعث رشد جدید شود که به معنای لذت بردن از شاخ و برگ های متنوع تر و خیره کننده تر است.

قبل از کود دادن گیاه را کاملاً آبیاری کنید. ریشه ها اگر خیس باشند بهتر جذب کود می شوند و همچنین از آنچه به عنوان کود سوزی می گویند جلوگیری می کند. قبل از استفاده از کود، دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید و دنبال کنید.

می توانید کولئوس را در طول بهار و تابستان زمانی که گیاه به طور فعال در حال رشد است کود دهید.

کود خانگی برای گل شمعدانی

کود معدنی با اجزای اصلی آن NPK و عناصر کمیاب تعریف می شود:

  • نیتروژن N به رشد سبزه کمک می کند. برای ساقه و برگ مطلوب است.
  • فسفر P بافت ها را سفت می کند و به رشد ریشه ها کمک می کند.
  • پتاسیم که باعث گلدهی می شود.

اگرچه این 3 عنصر ضروری هستند، اما متوجه خواهیم شد که نیتروژن بیش از حد برای رشد برگ ها به ضرر گل ها مفید است. برای شمعدانی، انتظار داریم که گل بدهد. هر نوع کود (جامد یا مایع)، کودی با پتاسیم پتاسیم بیشتری نسبت به نیتروژن N انتخاب می کنیم: مثال NPK 6.12.18، NPK 4 6 7، NPK 6 7 10 (توجه داشته باشید که در مثال اول، دوز قوی تر.) نسبت بالایی از پتاسیم در کود نه تنها در کودهای شمعدانی وجود دارد و خواندن برچسب ها اغلب به جلوگیری از خرید اضافی کمک می کند. بنابراین انواع دیگر کودها می توانند با هم مطابقت داشته باشند، از جمله برخی که ممکن است در خانه شما وجود داشته باشد.

شما می توانید، کود گیاه گل، کود برای درختان میوه و کود برای گوجه فرنگی را استفاده کنید.

کود خانگی برای گل قاشقی

این گیاهان به طور کلی دارای سیستم ریشه کوچکی هستند که آنها را برای باغچه ها و دیگر گلدان های سرپوشیده ایده آل می کند. بهترین خاک برای این گیاهان مخلوطی از 50 درصد پیت ماس ​​و 50 درصد پرلیت است. مخلوط کردن شن های ریز در خاک به ریشه های این گیاه کمک می کند تا هوای مورد نیاز برای رشد را دریافت کنند. هنگامی که در داخل خانه رشد می کنند، زمانی که بیش از حد کاشته می شوند بهتر از زیر کاشته می شوند، بنابراین نیازی به تغییر مکرر گلدان با رشد گیاه شما نیست. آنها همچنین می توانند در بالای خزه مرطوب رشد کنند. بسیاری از واریته‌ها وقتی در فضای باز رشد می‌کنند به‌عنوان یک زمین در خاکی با هوادهی خوب رشد می‌کنند.

گیاه قاشقی شما زمانی که به طور منظم با کود 20-20-20 حاوی مقادیر مساوی نیتروژن، پتاسیم و آهن کود داده شود، رشد می کند. کود خود را تا نصف قدرت رقیق کنید و هر دو هفته یکبار در بهار و تابستان از آن استفاده کنید. در پاییز و زمستان این میزان را به یک بار در ماه کاهش دهید. مراقب باشید کود روی برگ ها نریزد، اما در عوض آن را به خاک اطراف ریشه ها بمالید.

کود خانگی برای اگلونما (کود خانگی برای آگلونما)

آگلائونما یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد است، اما در مورد کود دهی آنها نیازهای ویژه ای دارند. آنها مستعد سوختگی ریشه هستند، بنابراین شما می بایست از کود آهسته رهش استفاده کنید که مواد مغذی خود را فوراً در خاک آزاد نمی کند. کود های سریع الاثر ریشه های گیاه شما را می سوزانند و باعث می شوند که به سرعت از بین بروند. بهترین کود برای گیاهان آگلائونما، کود متعادل و کند رهش است. برگ های این گیاه نسبت به سوختن بیش از حد کود کاملاً حساس هستند، بنابراین در انتخاب کود باید مراقب باشید.

مانند سایر ساکولنت‌ها، گیاهان آگلائونما با صاحبان خود ارتباط برقرار می‌کنند و بسیاری از باغبان‌های حرفه‌ای علائمی را می‌دانند که هنگام کوددهی باید به دنبال آن باشند. هنگامی که گیاه شروع به تغییر در نوک می کند، یا به دلیل آبیاری بیش از حد یا کود زیاد است.

گیاهان آگلونما به خاطر شاخ و برگ های زیبای خود شناخته می شوند. رنگ برگها از نقره ای تا سبز تا صورتی و سفید متغیر است. این گیاه همچنین می تواند هوا را تصفیه کند زیرا سموم را فیلتر می کند. می توان آن را در اتاق خواب، اتاق مطالعه یا دفتر شما پرورش داد و به مراقبت و توجه کمی نیاز دارد. کافی است به طور مرتب کود دهی کنید – به هر بوته دو یا سه قطره کود مایع اضافه کنید.

کود خانگی برای گل ناز

زمانی که خاک بالای گلدان (1 تا 2 اینچ) در اثر لمس خشک شد، گیاه را آبیاری کنید.

گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید.

در تابستان به طور کامل آبیاری کنید و در زمستان و فصل بارندگی آبیاری را کاهش دهید.

کاربرد کود

در طول فصل رشد اصلی (مرداد-دی) ماهی یک بار گیاه را با کودهای آلی تغذیه کنید.

خاک سطحی را بدون ایجاد مزاحمت برای ریشه های گیاه شل کنید تا بتواند مواد مغذی و رطوبت را به راحتی جذب کند. کودهای مایع زمانی بهتر جذب می شوند که گیاهان در حال رشد در ظروف شما تحت استرس نباشند. گیاهان خود را زمانی که پژمرده می شوند یا از استرس گرمایی رنج می برند، کود ندهید. ابتدا چند ساعت قبل از کود دادن به آنها آبیاری کنید تا جذب مواد مغذی را به حداکثر برسانید.اگرچه استفاده بیش از حد از کودهای مایع آلی برای باغبانی ظروف به ندرت از نظر سلامت گیاه امکان پذیر است، اما زیاده روی در آن ممکن است برای بودجه سخت باشد. بیش از آنچه نیاز دارید استفاده نکنید بیشتر کودهای مایع باید هر دو تا چهار هفته یکبار در طول فصل رشد استفاده شوند.

کود خانگی برای گل و گیاه

کود خانگی برای گل رز

گل رز تغذیه کننده سنگینی است و گل رزهای کاشته شده در ظرف نیاز به توجه ویژه در کود دهی دارند. گل رزهای گلدانی را هر بهار با یک غذای گل رز ارگانیک کم رهش بارور کنید. در طول فصل رشد، دوز ماهانه یک غذای ارگانیک مایع، مانند امولسیون ماهی، می تواند به افزایش تولید گل کمک کند.

سایر کارهای نگهداری در باغبانی گل رز شامل هرس است که بهتر است در ابتدای فصل و هنگامی که جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند انجام شود. هر بخش مرده را هرس کنید و به مجموعه ای سالم از جوانه های رو به بیرون برگردید. همچنین، اگر گل رز طبیعی مقاوم به بیماری را پرورش نمی دهید، باید مراقب بیماری های رایج گل رز مانند لکه سیاه و سفیدک پودری باشید و در صورت لزوم اقدام کنید.

کود خانگی گل پتوس

پوتوس یا پتوس به سرعت رشد می کند. کمبود کود ممکن است باعث کوچکتر شدن برگها، رشد کندتر و حتی زرد شدن برگها شود. پتوس را می توان هر 10 روز یا بیشتر در بهار، دو بار در ماه در تابستان و یک بار در پاییز بارور کرد. در زمستان نباید به خاک کود داده شود و می توان هر 20-30 روز یکبار کود مایع را روی برگ ها پاشید تا برگ ها سبز و براق شوند.

مقدار و غلظت کود را کنترل کنید و شاخ و برگ و همچنین ریشه را کود دهید. کود نیتروژن را با مقدار مناسب کود پتاس شامل 1/0 درصد کود اوره و 1/0 درصد کود مایع دی هیدروژن فسفات پتاسیم اعمال کنید. کود نیتروژن باعث رشد شاخه ها و برگ ها می شود و کود پتاس باعث سبز شدن برگ های پوتوس طلایی می شود.

محصولات کود مایع هم از طریق ریشه و هم از طریق شاخ و برگ به گیاهان جذب می شوند. به طور کلی، مواد مغذی که از طریق محلول مایع در اختیار گیاهان قرار می گیرد، برای استفاده گیاهی به آسانی و با سرعت بیشتری در دسترس هستند. مانند همه کودها، کودهای محلول در آب برخی از مواد مغذی لازم برای افزایش عملکرد و بهبود رشد و بنیه را برای گیاهان فراهم می کنند، اما همه کودهای مایع یکسان ایجاد نمی شوند.

منابع: justagric، farmersalmanac، savvygardening، plantaddicts، savvygardening، nurserylive، justagric، gardenloversclub و tekdeeps

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *