عمومی

کود آهن برای چه گلهایی مناسب است ؟

کود آهن برای چه گلهایی مناسب است ؟

در این مقاله قصد داریم در مورد فواید کود آهن برای گل صحبت کنیم و اینکه مشخص کنیم که باید به دام گلها کود آهن بدهیم. آهن (Fe) به عنوان یک ریز مغذی در نظر گرفته می شود، به این معنا که گیاهان در مقایسه با درشت مغذی های اولیه یا ثانویه به مقادیر کمی از آن نیاز دارند. آهن برای سلامت و رشد گیاهان بسیار مهم است. از میان ریز مغذی ها، آهن در بیشترین مقدار خود مورد نیاز است و در دسترس بودن آن به pH محیط رشد بستگی دارد. همه ریز مغذی ها (به غیر از مولیبدن)، با افزایش pH محیط رشد کمتر قابل دسترس خواهند بود، در حالی که با کاهش pH محیط رشد دسترس پذیرتر می شوند. محدوده pH ایده آل برای محصولات در درجه اول بر اساس توانایی آنها در بدست آوردن ریز مغذی ها تعیین می شود.

کود آهن چیست؟

آهن ترکیبی از چندین آنزیم و برخی رنگدانه ها است و به کاهش نیترات و سولفات و تولید انرژی در گیاه کمک می کند. اگرچه آهن در سنتز کلروفیل (رنگدانه سبز در برگها) استفاده نمی شود، اما برای تشکیل آن ضروری است. این توضیح می دهد که چرا گیاهانی که دچار کمبود آهن شده اند در برگ های جدید خود دچار کلروز می شوند.

چرا به کود آهن نیاز داریم؟

کمبود آهن به صورت کلروز (برگهای زرد با رگه های سبز) در برگ های جدید گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی ظاهر می شود برای تعیین علت کمبود، ابتدا ریشه ها را بررسی کنید. ریشه های گیاهی که در اثر آبیاری بیش از حد بیمار هستند یا تحت فشار قرار گرفته اند، مواد مغذی را به صورت موثر جذب نمی کنند و باعث ایجاد کلروز می شوند. مهم است که بین دو آبیاری مطمئن شوید که محیط رشد خشک شده است تا استرس گیاه کاهش پیدا کند و در صورت بیماری ریشه ها از قارچ کش مناسب استفاده شود.

اگر ریشه ها سالم هستند، نمونه ای از محیط رشد و بافت گیاهی را از چندین گیاهی که دارید تهیه کنید و به آزمایشگاه ارسال کنید. pH محیط رشد مستقیما بر جذب آهن توسط گیاهان تاثیر می گذارد. اگر pH محیط رشد از 6.5 بیشتر شود، آهن به شکلی تبدیل می شود که توسط گیاه قابل استفاده نیست و باعث کمبود آهن می شود.

pH محیط رشد را می توان با اسیدی کردن آب آبیاری و یا با استفاده از کود با اسیدیته بالقوه کاهش داد. از آنجایی که رفع مشکل ممکن است چند هفته طول بکشد می توان از کود آهن برای سبز کردن سریع گیاهان استفاده کرد.

اگر آزمایش نشان داد که آهن در محیط رشد و بافت گیاهی کم است اما pH محیط رشد طبیعی است به میزان مصرف کود خود دقت کنید. کوددهی با میزان نیتروژن کم به این معناست که آهن هم با نرخ پایینی استفاده می شود. افزایش مصرف کود ممکن است مشکل را برطرف کند، با این حال گیاهانی مانند کالیبراکوآ، دیاشیا، گل اطلسی، اسکائوولا، اسنپدراگون و غیره به آهن بیشتری از آن چیزی که اکثر کودها عرضه می کنند نیاز دارند، بنابراین ممکن است نیاز باشد که کلات های آهن را به برنامه کود خود اضافه کنید.

توجه داشته باشید که اغلب علائم کمبود منگنز و سایر مغذی ها شبیه به کمبود آهن است. اگر ریزمغذی های دیگر هم کم باشند، اصلاح کمبود آهن کمکی نخواهد کرد.

کود آهن برای چه گلهایی مناسب است ؟

فواید کود اهن برای گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی

درست مانند انسان که به آهن نیاز دارد، گیاهان برای حمل عناصر حیاتی (که مهمترین آنها اکسیژن است) در سراسر سیستم خود به آهن نیاز دارند. آهن به گیاهان کمک می کند تا اکسیژن را در سرتاسر ریشه ها، برگ ها و سایر قسمت های گیاه انتقال دهند و رنگ سبزشان را تولید می کند که به شما امکان می دهد بدانید که گیاه و گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی شما سالم است.

بسیاری از گیاهان هم برای تکمیل عملکرد آنزیمی که باعث رشد گیاه می شود به آهن متکی هستند. همانطور که در بالا اشاره کردیم عدم وجود آهن کافی باعث ایجاد کلروز می شود که رنگ زردی است که در برگ ها ایجاد می شود. رنگ زرد ناشی از عدم انتقال اکسیژن است. بدون آهن، برگ های گیاه اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. بدون اکسیژن، آنها نمی توانند کلروفیل کافی تولید کنند.

بدون کلروفیل، رنگ سبز وجود ندارد.اگر کمبود آهن ادامه یابد، برگ های مسن تر نیز شروع نشان دادن کلروز می کنند و زرد می شوند و در صورت عدم بررسی دقیق این مشکل می تواند ادامه پیدا کند و منجر به از دست دادن برگ ها و در نهایت مرگ گیاه شود. سایر فواید کود آهن برای گل ها و گیاهان به تثبت نیتروژن، انتقال انرژی بر می گردد

به کدام گلها کود آهن بدهیم ؟

گیاهان و گل هایی که از کمبود آهن رنج می برند دارای برگ های زرد و خال دار هستند. معمولا ابتدای برگ های جوانتر تحت تاثیر قرار می گیرند و علائم به بقیه گیاه گسترش پیدا می کند. شاخ و برگ گیاهی که  که دارای کمبود آهن است دارای رگه های سبز و برک های زرد تکه تکه است که می تواند به صورت خال دار یا توری ظاهر شود.

با گذشت زمان، کل برگ رنگ سبز خود را از دست می دهد و می میرد. در برخی از گیاهان، برگ‌های تغییر رنگ داده تنها نشانه‌ای از وجود مشکل است، اما برای برخی دیگر، مشکلاتی مانند توقف رشد و عدم تشکیل گل را هم ایجاد می کند.

اگر دارای گیاهان و گل هایی هستید که از کمبود آهن رنج می برند می توانید کود آهن را در نظر بگیرید. گیاهانی که به کود آهن نیاز دارند شامل زغال اخته، آزالیا، گل چوب هدر، تمشک، رودودندرون، گلابی، دیاز شیا، کالیبراخوآ، گل سرخ، گل شمعدانی، مرکبات، یاس، پنبه، گاردنیا و غیره هستند. کود آهن برای گل یاس ، گل شمعدانی  غیره از زرد شدن برگ های گیاهان شما جلوگیری می کند و وظیفه انتقال اکسیژن در سراسر گیاه را به خوبی انجام می دهد.  اگر خاک شما مشکل آهن دارد می توانید از گیاهانی مانند یوکا، کاکتوس، اقاقیا و آگاو را در نظر داشته باشید.

نحوه استفاده از کود آهن برای گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی

روش های مختلفی برای استفاده از کود آهن برای گل های آپارتمانی و غیر آپارتمانی وحود دارد. به عنوان یک روش موقت برای درمان گیاهان و بوته های کوچکتر این است که کود آهن را مستقیما روی برگ ها اسپری کنید. اگر ترجیح می دهید خاک را اصلاح کنید می توانید از آهن کلات به عنوان گزینه ارزان قیمت یا از سولفات آهن برای درمان طولانی تر استفاده کنید. در ادامه در مورد این روش ها بیشتر صحبت خواهم کرد:

کود آهن برای چه گلهایی مناسب است ؟

اسپری کود آهن برای گل های آپارتمانی

یک اسپری کود آهن خریداری کنید و یا خودتان محلول را بسازید. برای انجام این کار می توانید 59 میلی لیتر سولفات آهن (که 20 تا 22 درصد آهن دارد) را با 11 لیتر آب حل کنید که یک محلول 0.5% ایجاد می کند که استفاده از آن برای گل و گیاهان بی خطر است. آن را در یک سمپاش یا اسپری بریزید و روی برگ ها اعمال کنید. این درمان را در فصل بهار یا تابستان انجام دهید تا موثرتر عمل کند. در فصل پاییز که گیاه شروع به خواب می کند تا پایان زمستان؛ آهن تاثیر زیادی نخواهد داشت. همچنین باید یک عصر خنک را انتخاب کنید تا برگ ها نسوزند.  اگر یک محصول تجاری خریداری می کنید حتما دستورالعمل های برچسب را به دقت دنبال کنید.

آهن کلات یک کود آهن برای گل های آپارتمانی

آهن کلات را می توان به صورت پودر یا دانه ای خریداری کنید. برای هر 9.3 مترمربع خاک به 85 تا 142 گرم کود آهن نیاز خواهید داشت. فقط مطمئن شوید که کلات انتخابی شما حاوی FeEDDHA است. گزینه های دیگر برای خاک هایی که سطح pH بالایی دارند چندان موثر نیستند. هم کود آهن کلات پودر و هم دانه ای را می توان به راحتی با خاک مخلوط کرد تا به راحتی توسط گیاهان جذب شوند.

باز هم در اینجا باید کود اهن را در پاییز یا بهار اعمال کنید. بهتر است خارک را در بهار (درست در اول فصل رشد) درمان کنید. با این حال می توانید از کود آهن کلات در پاییز (درست قبل از خواب گیاه) استفاده کنید. . در بهار، گیاه در حالی که آماده جوانه زدن می شود، مواد مغذی را از خاک استخراج می کند، آهن می تواند در طول زمستان به تدریج جذب ریشه گیاه شود. در هر صورت، احتمالاً باید یک بار در سال از این درمان استفاده کنید، بنابراین فقط زمانی از سال را انتخاب کنید که هر سال برای شما راحت ‌تر است.

در حین استفاده از آهن برای گل باید آن را در اطراف ریشه گیاهان بپاشید، سپس آنها را آبیاری کنید. اگر ترجیح می دهید، می توانید آهن را در آب حل کنید، سپس آن را در اطراف پایه گیاه اسپری کنید.

آهن سولفات یک کود آهن برای گل های غیر آپارتمانی

در حالی که در حین استفاده از کود آهن برای گل از دستکش و محافظ چشم استفاده می کنید، مقدار مساوری گوگرد و سولفات آهن را مخلوط کنید. توجه داشته باشید که این کار را در یک منطقه که دارای تهویه مناسب است انجام دهید و در صورت امکان از ماسک استفاده کنید.

اگر در حال درمان یک درختچه یا بوته هستید اطراف پایه گیاه را حفر کنید. برای درختچه های بزرگتر حدود 30 تا 61 سانتیمتر از پایه گیاه فاصله بگیرید و بعد با استفاده از بیلچه حفره ای به عمق 10 سانتیمتر ایجاد کنید. دقت داشته باشید که عمق زیاد را در نظر نداشته باشید چون به ریشه گیاه آسیب خواهید زد. اگر در حال درمان یک درخ هستید سوراخ هایی را در امتداد خط تاج حفر کنید. خط تاج جایی است که لبه بیرون برگ های گیاه متوقف می شود. برای ایجاد حفره های 2.5 تا 5.1 سانتیمتری با عمق 30 تا 46 سانتیمتر می توانید از بیلچه استفاده کنید. سوراخ ها باید از هم حدود 46 تا 61 سانتیمتر فاضله داشته باشند. تعداد سوراخ هایی که باید ایجاد کنید به قطر تنه گیاه بستگی دارد.

این سوراخ ها را با مخلوط سولفات پر کنید و بعد آن را با خاک پر کنید. این درمان به طور معمول تا ۲ تا ۴ سال دوام می آورد، بنابراین تا دفعه بعد که گیاه علائم را نشان می‌دهد، نباید درمان را تکرار کنید.

 منابع: pthorticulture، greenwaybiotech، trees و wikihow

2 دیدگاه در “کود آهن برای چه گلهایی مناسب است ؟

  1. آواتار 🌱🌱🌱دوستدار گل و گیاه 🌱🌱🌱 🌱🌱🌱دوستدار گل و گیاه 🌱🌱🌱 گفت:

    در بهار و تابستان ماهی یک قاشق چای خوری در یک لیتر اب حل می کنم و به گل‌هام میدم 💥 نتیجه فوق العاده ای دیدم . سبز و براق و شادابن گلهام .به شما هم توصیه میکنم انجام بدید

    1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

      ممنون از شما دوست گرانقدر که تجربیات موفق خود را با دیگران به اشتراک میگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *