عمومی

زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه 

زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه 

آیا از زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه اطلاع دارید؟ قارچ کش ها، آفت کش هایی هستند که قارچ ها و هاگ های آنها را از بین می برند یا از رشد آنها جلوگیری می کنند. آنها می توانند برای کنترل قارچ هایی که به گیاهان آسیب می رسانند، از جمله زنگ، کپک و بلایت استفاده شوند. آنها همچنین ممکن است برای کنترل کپک و قارچ در تنظیمات دیگر استفاده شوند. قارچ کش ها، علف کش ها و حشره کش ها همگی آفت کش هایی هستند که در حفاظت از گیاهان استفاده می شوند. قارچ کش نوع خاصی از آفت کش است که با مهار یا کشتن خاص قارچ عامل بیماری، بیماری قارچی را کنترل می کند. همه بیماری های ناشی از قارچ ها را نمی توان به اندازه کافی توسط قارچ کش ها کنترل کرد. اینها شامل بیماری های عروقی فوزاریوم و ورتیسیلیوم پژمردگی است. بیماری های ناشی از انواع دیگر ارگانیسم ها، اختلالات ناشی از عوامل غیر زنده و آسیب حشرات توسط قارچ کش ها کنترل نمی شوند. بنابراین، قبل از استفاده از قارچ کش، ابتدا باید علت علائم را مشخص کرد.

قارچ کش درخت زردالو

درخت زردآلو گل های زیبا و میوه های خوشمزه تولید می کند. متأسفانه، آنها همچنین بسیار مستعد ابتلا به بیماری ها و هجوم آفات هستند. اگر یک درخت زردآلو سالم می‌ خواهید، حفظ یک برنامه دقیق سمپاشی ضروری است. هجوم آفات و قارچ ها، می تواند یک درخت یا کل باغ را ویران کند و بهترین راه برای مبارزه با آن این است که آن را زود از بین ببرید. درختان زردآلو را چه زمانی سمپاشی می کنید؟ چند بار در سال، از زمستان شروع می شود. قبل از اینکه جوانه های درختتان شروع به متورم شدن کنند، آن را با روغن خفته اسپری کنید. این کار تخم‌ های زمستان‌گذرانی را قبل از اینکه فرصتی برای بیرون آمدن از تخم درآورند و درخت را ویران کنند، از بین ببرد. سمپاشی درختان زردآلو برای آفات با آمدن بهار متوقف نمی شود. درست در زمان شکستن جوانه، با یک قارچ کش مسی ثابت اسپری کنید تا پوسیدگی قهوه ای و قارچ های سوراخ شده را از بین ببرید. در صورت مشاهده هرگونه آفت یا قارچ، ممکن است لازم باشد از اسپری درخت میوه زردآلو در طول فصل رشد استفاده کنید. اگر در طول فصل رشد دوباره سمپاشی کنید، پس از ریزش شکوفه‌ها این کار را انجام دهید – نمی‌خواهید به زنبورها و سایر حشرات مفید در هنگام گرده‌افشانی آسیب برسانید.

قارچ کش درخت بادام

درختان بادام (Prunus dulcis) با برگ های سبز خاکستری خود درختان زینتی دوست داشتنی می سازند که در پاییز طلایی می شوند. شکوفه های خوشبو، خودنمایی، سفید یا صورتی در بهار ظاهر می شوند و در تابستان جای خود را به آجیل های خوراکی می دهند. کرم و سوسک درختی گهگاه به درختان بادام حمله می کند، اما شما معمولاً می توانید این آفات را با اسپری حشرات کنترل کنید.

هنگامی که لارو به داخل بافت چوب تونل می زند، اغلب دنباله ای از ماده تراوش، شفاف یا قرمز نارنجی مخلوط با خاک اره از خود به جای می گذارد. تونل های حفره خوار انتقال مواد معدنی و آب را در سراسر بافت گیاه مختل می کنند که به جوانه ها، شاخه ها و مغزهای در حال رشد آسیب می رساند.

حفره های درخت بادام را اغلب می توان با آفت کش های سازگار با محیط زیست کنترل کرد. پیشنهاد می شود که کرم های بادام را با حشره کش های حاوی کارباریل درمان کنید. درخت بادام را هر شش هفته یکبار از اواسط آوریل اسپری کنید. با آفت کشی که حاوی spinosad یا Bacillus thuringiensis است، به محض اینکه درختان شروع به شکوفه دادن کردند، آفت کش را بمالید.

زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه 

قارچ کش درخت انگور

انگور با انواع بیماری های قارچی مواجه است – از کپک، پوسیدگی و سوختگی گرفته تا لکه برگی و آنتراکنوز. برای کاهش سطح تلقیح از اسپری های خفته استفاده کنید. او فرمولاسیون های گوگرد، گوگرد یا مس آهک را برای از بین بردن هاگ های قارچی که در انگور زمستان گذران لانه می کنند، توصیه می شود. علاوه بر اسپری‌های غیرفعال، تولیدکنندگان باید تا حد امکان تلقیح را از نظر فیزیکی حذف کنند، یا با خرد کردن هرس و سوزاندن آنها یا دفن تنه‌ های بزرگ برای از بین بردن پاتوژن‌ های قارچی. قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش دهید تا پوست میوه‌ ها سفت شود و هاگ‌ های قارچ‌ ها را از بین ببرد و پوشش اسپری را بهبود بخشد. از قارچ کش های محافظ و سیستمیک استفاده کنید. گوگرد ممکن است برای کنترل زودرس سفیدک پودری در ارقامی که به گوگرد حساس نیستند، استفاده شود. یک افزودنی مانند چسب پخش کننده، ممکن است برای زیرام و همچنین برخی قارچ کش های دیگر برای بهبود پوشش و ماندگاری مفید باشد.

قارچ کش درخت گلابی

یک برنامه اسپری مناسب و ثابت برای بقای درخت میوه شما مهم است. از بیماری ها گرفته تا آفات، بسیاری از مسائل احتمالی را می توان با سمپاشی قبل از شروع آن ها پیشگیری کرد! برای بهره مندی از مزایای آن، سمپاشی باید به طور مداوم و با رعایت دستورالعمل ها انجام شود.

هر 7 تا 10 روز یا بعد از باران با اسپری محافظ برای بیماری های قارچی اسپری کنید. تا روز قبل از برداشت قابل استفاده است. خواب (اواخر زمستان / اوایل بهار قبل از شکستن جوانه) بهترین زمان استفاده از قارچ کش برای درخت گلابی است.

قارچ کش مس مایع برای سوختگی برگ و دلمه.

صابون کشنده حشرات برای فلس، حشرات گیاهی، شته ها، کرم ها، کنه ها، حشرات، پسیل و تریپس.

قارچ کش درخت گیلاس

تنها قارچ کش موجود برای کنترل لکه های برگ پس از برداشت روی گیلاس، کلروتالونیل است. برای جلوگیری از لکه های برگ گیلاس و کاهش نیاز به درمان های اضافی با سایر مواد در معرض خطر، می توان از آن قبل از شوک یا پس از تقسیم استفاده کرد. استفاده از کلروتالونیل بی خطر و موثر است و با نام های تجاری زیادی در بازار موجود است.

کلروتالونیل DF موثرترین قارچ کش برای کنترل لکه های برگ در درختان گیلاس است. می توان آن را در مناطق بزرگ با نرخ یک تا 2.5 پوند در هر هکتار اعمال کرد. همچنین می توان آن را با حشره کش مخلوط کرد و به عنوان اسپری سطحی استفاده کرد. این یک قارچ کش است که به کنترل بیماری های مختلف از جمله سفیدک پودری و پوسیدگی قهوه ای کمک می کند. کلروتالونیل برای درختان گیلاس برچسب گذاری شده است.

این قارچ هاگ تولید می کند که ساختارهای دانه مانندی هستند که به راحتی توسط باد و باران حمل می شوند. این هاگ ها روی برگ ها، شاخه ها و میوه درختان آلوده وجود دارند. در طول بهار، قارچ روی این بافت های آلوده زمستان گذرانی کرده و هاگ های خود را آزاد می کند. هنگامی که برگ ها، شاخه ها و میوه ها با بیماری لکه دار می شوند، نرم و چروکیده شده و قابل خوردن نیستند.

کاربرد قارچ کش می تواند در اوایل فصل موثرتر باشد. از آنجایی که لکه برگی گیلاس یک بیماری پایدار و پرکار است، بهتر است برنامه های کاربردی را از زمان ریزش گلبرگ ها شروع کنید و هر هفت تا ده روز یک بار تا زمان برداشت ادامه دهید و یک یا دو تیمار پس از برداشت را به دنبال داشته باشید. علاوه بر استفاده از قارچ کش در شاخه های تنه، پرورش دهندگان باید برنامه سمپاشی را به صورت متناوب با سمپاشی یک طرف هر درخت هر هفت روز و از طرف دیگر در یک برنامه 10 روزه تغییر دهند.

قارچ کش درخت انار

یک بیماری بسیار جدی در گیاهان انار هست که بر برگ و میوه تأثیر می گذارد. پاتوژن باعث ایجاد لکه های نامنظم، پراکنده و زرد مایل به قهوه ای روی برگ ها می شود که در اطراف آن هاله ای ایجاد می شود، متعاقباً لکه ها بزرگ می شوند و لکه های بزرگتری ایجاد می کنند و مایل به سیاه می شوند. ضایعات با پوسته سفید مات از رشد قارچ پوشیده شده است. عفونت شدید این بیماری منجر به برگ‌زدایی می‌شود و رشد گیاه را با مشکل مواجه می‌کند. سمپاشی هگزاکونازول (کنتاف 0.1%) یا کاربندازیم (باویستین 0.1%) یا تیوفانات متیل (Topsin M یا Roko 0.1%) بیماری را کنترل می کند. ابتدا سمپاشی در مرحله جوانه گل و متعاقباً 8-9 سمپاشی در فواصل 7-10 روز بسته به شرایط آب و هوایی انجام می شود. در بین قارچ کش های غیرسیستمیک کلروتالونیل (کاواچ 0.2%) یا Mancozeb (Indofil Dithane M 45 0.2%) نیز بیماری بررسی می شود.

قارچ کش درخت پسته

قارچ کشی مثل Aliette® حفاظت سیستمیک واقعی و دو طرفه را در برابر فیتوفتورا، سفیدک کرکی و سایر بیماری ها ارائه می دهد و قارچ کش قابل استفاده برای درخت پسته است. Aliette با چندین حالت عمل به پاتوژن ها در مراحل مختلف رشد برای کنترل کلی بهتر بیماری حمله می کند. عمل منحصر به فرد آن نه تنها به قارچ ها در تماس حمله می کند و آنها را کنترل می کند، بلکه مکانیسم های دفاعی خود گیاه را نیز تحریک می کند. روش‌ های عمل چندگانه، بیماری‌های ویرانگر سبزیجات از جمله سفیدک کرکی را کنترل می‌کند. برای کنترل بهتر بیماری، پاتوژن ها در مراحل رشد متعدد مورد حمله قرار می گیرند.

در سرتاسر گیاه به سمت بالا و پایین حرکت می کند و در عین حال مانع از شستشوی کامل می شود. این از کیفیت و بازدهی برای بازگشت سرمایه بهتر محافظت می کند.

زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه 

قارچ کش درخت گردو

قارچ ‌کشی مثل قارچ کش لونا، از شکوفه‌دهی تا برداشت، از گردو در طول فصل رشد محافظت می‌ کند و سلامت گیاه را برای محصولات زیبا و عملکرد فراوان گردو فصل به فصل بهبود می‌ بخشد. لونا به عنوان یک قارچ کش سیستمیک موفق، بوتریوسفریا، آنتراکنوز و سایر بیماری های مشکل ساز را کنترل می کند. لونا را به عنوان سنگ بنای برنامه قارچ کش خود قرار دهید تا محصولی با کیفیت بالا و بیشتر از آن تولید کنید.

تحقیقات نشان داده است که برنامه لونا برای کنترل بیماری‌های کلیدی گردو، از جمله Botryosphaeria (Bot) کارایی برابر یا برتر از قارچ‌ کش‌ های پیشرو کنونی دارد.

در جایی موثر است که سایر محصولات SDHI به دلیل مقاومت از کار بیفتند. قارچ کش درخت گردو، معمولا دارای فاصله زمانی قبل از برداشت 35 روز است و نوع خاصی هم هست دارای فاصله زمانی قبل از برداشت 60 روز است.

Luna Sensation و Luna Experience گزینه‌های قارچ‌کشی هستند که در کنترل قارچ Botryosphaeria در گردو و پسته بسیار مؤثر هستند، در حالی که حشره‌کش Movento کنترل مؤثری بر فلس و سایر حشرات اصلی و آفات کنه ‌ها برای جلوگیری از آسیب درختان که می‌ تواند عفونت ربات را بدتر کند، فراهم می‌ کند.

قارچ کش درخت سیب

قارچ‌ کش‌ های مس مدت‌ هاست که برای درمان بیماری‌ های مختلفی که درختان سیب می‌ توانند ایجاد کنند، استفاده می‌ شود. اسپری های مس ثابت و قارچ کش باید برای درمان فقط زمانی که درخت در نوک سبز تا مرحله شکوفه کامل است استفاده شود. استفاده از این قارچ کش ها در اواخر فصل می تواند باعث زنگ زدگی میوه شود. قارچ‌ کش‌ های مسی زمانی که در اوایل مرحله ریزش برگ، قبل از شروع فصل بارانی استفاده شوند، سرطان اروپایی را نیز درمان می‌ کنند. ممکن است برای کنترل صحیح این بیماری آزاردهنده به برنامه دوم نیاز باشد. قارچ کش های مس و بوردو سوختگی را درمان نمی کنند، اما اگر در مرحله شکوفه باز استفاده شوند، ممکن است احتمال عفونت های جدید را کاهش دهند.

بهترین قارچ کش درخت سیب

قارچ کش همه کاره گوگرد آهک را می توان در طول دوره خواب درخت یا زمانی که گیاه به طور فعال در حال رشد است استفاده کرد. این مخلوطی از گوگرد معدنی و آهک است که برای درمان و کنترل کپک پودری، لکه سیاه، آنتراکنوز، زنگ‌ها و سایر پاتوژن‌ های قارچی استفاده می‌ شود. قارچ‌ کش‌ های گوگرد آهک نیز فلس‌ ها و کنه‌ ها را کنترل می‌کنند اما زمانی که دما به 80 درجه فارنهایت یا بالاتر می ‌رسد، نمی‌توان از آنها استفاده کرد. برای جلوگیری از سوزاندن شاخ و برگ درخت سیب، قارچ کش گوگرد آهک سیب را در اوایل صبح یا ساعات پایانی عصر انجام دهید. این بهترین قارچ کش درخت سیب است.

منابع: gardeningknowhow، homeguides، goodfruit، starkbros، justagric، ، webapps، homeguides، apsnet، cropscience

1 دیدگاه در “زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه 

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

    .your welcome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *