گلدهی

کود محرک گلدهی یکی از انواع کودهای شیمیایی است که هنگام توقف رشد گل ها از آن استفاده می‌شود. کودهای مناسب افزایش گلدهی انواع مختلفی دارند.

برای خرید مدل های مختلف این کودهای محرک گلدهی و دانستن بهترین کود برای گلدهی گل ها و گیاهان آپارتمانی, با ما همراه باشید.

کود گلدهی چیست

افراد فعال در حوزه کشاورزی و کسانی که علاقه زیادی به پرورش گل ها و گیاهان آپارتمانی دارند می‌دانند که گاهی علی رغم خاک مرغوب, رشد گیاه به گونه ای که باید باشد نیست. به طور مثال انتظار می‌رود که با مخلوط خاک مناسب برای کاکتوس, شاهد رشد گل های زیبای آن باشیم اما متوجه می‌شویم که قوت لازم برای رشد را ندارد. در اینگونه موارد از کود مایع مخصوص گلدهی استفاده می‌نماییم.

انواع کود محرک گلدهی

رشد برخی از گیاهان نسبت به انواع دیگر آن ها کم است. یا برخی از آن ها در فصل خاصی از سال گل می‌دهند که اگر ضعیف باشند همان زمان را هم از دست می‌دهند. برخی دیگر نیز برگ های کمی در می‌آورند و اگر برگ ها ریزش پیدا کنند گلدان ها ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. بنابراین نیاز است شرایط آن ها را برای دادن گل و برگ تازه مهیا کنید. منظور از هورمون گلدهی که به آن ها کودهای مخصوص افزایش گلدهی نیز می‌گویند, کودهایی هستند که حاوی موادی برای رشد جوانه ها و برگ های تازه برای گیاه باشند. به دلیل اهمیت این کودها علاوه بر فرمول های خانگی از مواد طبیعی, شرکت ها و سازندگان بسیاری دست به ساخت انواع آن ها زده اند. هر کدام از آن ها نیز یک یا چند ماده مورد نیاز گیاهان را در خود جای داده اند. به دلیل سخت بودن انتخاب در بین آنها لازم است در ادامه شما را با نمونه هایی از آن ها آشنا کنیم:

کود های ان پی کی

کود کامل NPK نقش بسزایی در گلدهی گل ها و گیاهان دارد که در گل انگیزی تاثیر خواهد گذاشت.
 • کود 20-20-20
یکی از معروف ترین کود های ان پی کی, کود سه بیست است. این کود به میزان 20 درصد از هر سه عنصر نیتروژن, فسفر و پتاسیم را داراست. به همین دلیل نیز مصرف کود 3 بیست برای اکثر گل های آپارتمانی مناسب است.
 • کود 10-10-10
یکی دیگر از کودهای ان پی کی, کودی است که از 10 درصد نیتروژن, 10درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم تشکیل شده باشد.
 • کود 36-12-12
یکی از کودهای مناسب و مخصوص برای گلدهی آن هایی هستند که 12 درصد نیتروژن, 12 درصد فسفر و 36 درصد پتاسیم داشته باشند. چراکه درصد بالای پتاسیم باعث افزایش میزان رشد جوانه ها و گل های گیاهان می‌شود.

کود گلدهی خانگی

برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای پرورش گل ها و گیاهان خود به جای استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی, از مواد طبیعی برای ساخت کود مناسب برای گلدهی گیاهان آپارتمانی استفاده کنند. این افراد معمولا برای تهیه انواع آفات گیاهی و ضد عفونی کردن خاک گلدانشان نیز از مواد ارگانیک استفاده می‌کنند. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید به شما چند مورد از موادی را معرفی می‌کنیم که می‌وانید با استفاده از آن ها برای گیاهان خود در خانه کود مناسب تهیه کنید:
 • تهیه کود مخصوص گلدهی سرشار از پتاسیم با موز
 • کود افزایش گلدهی سرشار از نیتروژن با گیاه گزنه
 • اسیدی کردن خاک برای برخی از گیاهان با استفاده از قهوه
 • تامین کلسیم مورد نیاز گیاه با استفاده از پوسته تخم مرغ
 • تامین فسفر گیاه با استفاده از خاکستر چوب یا خاکستر ذغال

طریقه مصرف کود گلدهی

طریقه مصرف برروی بسته بندی محصولات درج شده است اما میزان مصرف کودهای گلدهی به شرایط زیادی ا جمله اقلیم, سن گیاه و فصل بستگی دارد. لذا پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات دقیق با کارشناسان سپاهان کشت در تماس باشید.

بهترین کود های محرک گلدهی

 • کود گلدهی کاکتوس:در فصل رشد که معمولاً آغاز بهار تا پایان تابستان است از کودهای ازت پایین و پتاس بالا زیاد استفاده کنید.
 • کود گلدهی فلفل:                                                                                                                 در زمان گلدهی, حتما کودهای پتاسه استفاده شود.
 • کود گلدهی بنفشه آفریقایی:این گیاه در دوره جوانی به کودی با مقدار زیاد نیتروژن و در زمان گلدهی به نیتروژن کم و پتاس و فسفر در مقادیر بالا نیازمند است.
 • کود گلدهی ارکیده:کود خوب و با کیفیت ارکیده باید دارای میزان مناسب نیتـروژن, پتاسـیم و فسـفر باشد.
 • کود گلدهی گوجه:کود های حاوی کلسیم, پتاسیم و ازت جزو کودهای مهم برای گوجه فرنگی می‌باشند, زیرا کمبود این عناصر سبب کاهش در کیفیت و گلدهی گیاه می‌شود.
 • کود گلدهی رز: کود های 36 12 12 همیشه جز پرطرفدارترین کود ها جهت تغذیه و گلدهی رز می‌باشد.
توجه:
 • فروشگاه سپاهان کشت کود محرک گلدهی را با نازلترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار داده است.