عمومی

بهترین کود برای خرمالو – برنامه غذایی کامل درخت خرمالو

کود برای خرمالو - برنامه غذایی خرمالو

پس از کاشت هر درختی باید به طور اصولی از آن مراقبت کرد و با کودهای مورد نیاز آن را تقویت کرد. به همین دلیل شناخت بهترین کود برای خرمالو و رشد سریع تر و بیشتر میوه و ثمر آن در کنار نحوه نگهداری بسیار مهم است. به همین دلیل ما در این مقاله از سپاهان کشت قصد داریم شما را در زمینه پیدا کردن بهترین کودهای مخصوص برای افزایش باردهی درختان خرمالو راهنمایی کنیم.

عناصر غذایی مورد نیاز درخت خرمالو

در بسیاری از خاک‌ها عناصر غذایی به اندازه نیاز گیاه وجود ندارد و زمین نیز نمی‌تواند این مواد را به اندازه کافی تولید کند. بنابراین باغبانان باید بر اساس نیاز درختان باغ خود هرساله عناصر غذایی مورد نیاز را به خاک اضافه نمایند.

درخت خرمالو همانند سایر گیاهان برای رشد و نمو و باردهی به عنصر غذایی نیاز دارد. این عناصر در 2 گروه عمده زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

عناصر غذایی مورد نیاز درخت خرمالو

عناصر غذایی مورد نیاز درخت خرمالو

عناصر غذایی اصلی (ماکرو)

  • نیتروژن

این عنصر برای تولید اسید‌های آمینه و پروتئین لازم است و مهم‌ترین عامل رشد محسوب می‌شود.

  • فسفر

این عنصر در تلقیح گل ها و رشد ریشه, انتقال انرژی و همچنین نتظیم خواص ژنتیکی گیاه نقش دارد.

  • پتاسیم

افزایش مقاوت گیاه در برابر کم آبی و خطر سرمازدگی و آفات و بیماری, کنترل شدت نور و افزایش عمل فتوسنتز و افزایش کیفیت و خاصیت انبار داری.

عناصر غذایی فرعی (میکرو)

  • آهن

این عنصر در تولید مولکول کلروفیل و همچنین فعالیت‌های انتقال انرژی نقش دارد. همچنین یکی از دلایل کمرنگ بودن میوه خرمالو, کمبود عنصر آهن است که با مصرف کود آهن قابل رفع شدن است.

  • منگنز

در خصوص نقش منگنز در درخت خرمالو می‌توان به متابولیسم نیتروژن و کربوهیدرات ها در گیاه, فرآیند احیاء نیترات, افزایش جوانه زنی, رسیدگی سریع محصول درختان میوه اشاره کرد.

  • روی

عنصر مهمی در فعالیت بسیاری از آنزیم‌ها از جمله ایندول اسید (عامل رشد تریپتوفان) می‌باشد.

  • مس

این عنصر در تولید کلروپلاست و فعالیت‌های آنزیمی و همچنین واکنش‌های انتقال الکترون سهیم می‌باشد.

کود دهی خرمالو و نکاتی که باید رعایت کرد

به طور کلی امروزه اغلب افراد در فضای باغچه منزل یا باغ شان اقدام به کاشت درخت خرمالو می‌کنند. زیرا این درخت مقاومت بسیار زیادی در برابر شرایط محیطی پرتنش دارد و می‌تواند در اغلب مناطق مشکل رشد کند. درخت خرمالو برای رشد عالی نیاز به تغذیه دارد و هر باغداری باید با استفاده از کود مخصوص خرمالو این نیازها را به صورت کامل برطرف نماید تا در نهایت بتواند محصولات باکیفیتی را برداشت کند.

نکات کلیدی در کوددهی خرمالو

نکات کلیدی در کوددهی خرمالو

بهترین کود برای خرمالو

کودهای آلی

در این بخش به بررسی بهترین کودهای آلی برای خرمالو پرداخته‌ایم:

کود مناسب برای درخت خرمالو

کود مناسب برای درخت خرمالو

چالکود برای درخت خرمالو

به جرات می‌توان گفت یکی از قدیمی ترین روش های کوددهی در باغات, کوددهی بصورت چالکود است. در این روش کوددهی بعد از خزان کامل و به حداقل رسیدن فعالیت درختان و نهال ها مخصوصا در قسمت ریشه, در قسمت انتهای سایه انداز درختان با حفر یک چاله با عمق متناسب با نوع درختان, عمق ریشه و چیدمان خاک نسبت به استفاده از مواد کودی در چالکود اقدام می‌شود.

کود حیوانی برای خرمالو

کود حیوانی علاوه بر تأمین مواد موردنیاز گیاه, دارای خواص بی‌نظیری برای خاک مانند افزایش نفوذپذیری و نگهداری آب, بالا بردن PH, هوادهی و همچنین افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک هست.

بهترین کود حیوانی برای درخت خرمالو

بهترین کود حیوانی برای درخت خرمالو

کود مرغی برای درخت خرمالو

کود مرغی به جهت ارزش بالای تغذیه ای برای درخت خرمالو بسیار مفید است و موجب بار دهی بیشتر آنها می‌شود.

کود ماهی برای خرمالو

کود ماهی به علت میزان ازت و فسفر بالاتری که نسبت به دیگر کودهای حیوانی (مرغی یا دامی) دارند در زمین های زراعی و باغات بسیار کار امد و مفید می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید انواع کود ماهی را از فروشگاه سپاهان کشت جهت تقویت درخت خرمالو خود خریداری نمائید.

کودهای شیمیایی

علاوه بر کودهای آلی, کودهای شیمیایی نیز در کوددهی درختان خرمالو, استفاده می‌شوند. این کودها عناصر غذایی مورد نیاز را به صورت مصنوعی تامین می‌کنند. نوع و نسبت مناسب کودهای شیمیایی بر اساس تجربه, شرایط محلی, سن درخت و از همه مهم تر فصلی که در آن کوددهی انجام می‌شود, باید انتخاب شود. در ادامه کود مخصوص خرمالو عنوان شده است.

انواع کود های شیمیایی مناسب برای درخت زردآلو

بهترین کود برای درخت خرمالو

بهترین کود برای درخت خرمالو

بهترین کود برای رشد درخت خرمالو

کود سه بیست برای خرمالو

کود بسیار غنی از نیتروژن باعث رشد غیر طبیعی درخت و ریزش میوه های نارس می‌شود. انتخاب یک کود متعادل مانند 20-20-20 می‌تواند بهترین گزینه برای کود دهی درخت خرمالو باشد. از کود سه بیست به میزان 10 کیلو در هکتار بصورت آب آبیاری استفاده نمائید. بهترین زمان مصرف کود 202020 برای خرمالو, اواخر زمستان می‌باشد. (مصرف یکبار در سال کافی است.)

کود هیومیک اسید برای خرمالو

از کود هیومیک اسید به همراه کود سه بیست در اواخر زمستان با دوز 3 کیلوگرم در هکتار استفاده نمائید. استفاده از اسید هیومیک بر روی ریشه زایی و افزایش شدید رشد و باروری درخت خرمالو به شدت تاثیرگذار است. از این کود در اواخر زمستان استفاده کنید.

بهترین کود مناسب تقویت خرمالو و گلدهی

مصرف کودهای پتاس بالا مثل ۱۲ ۱۲ ۳۶ برای افزایش کیفیت میوه خرمالو بسیار توصیه می‌شود. از این کود به میزان 10 کیلوگرم در هکتار بصورت آبیاری استفاده بنمائید.

بهترین کود برای رشد درخت خرمالو

بهترین کود برای درشت شدن خرمالو, کودهای پتاسیم بالا و همچنین کود فاینال کا و یا k52 با دز دو در هزار بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

توجه: 

به هیچ وجه در عمل کوددهی درخت خرمالو زیاده روی نکنید زیرا با انجام این کار ممکن است درخت دچار شوک شود و مقاومت خود را از دست بدهد.

سوالات متداول

علت خشک شدن و میوه ندادن درخت خرمالو

علت خشک شدن و میوه ندادن درخت خرمالو

علت خشک شدن درخت خرمالو چیست؟

مشکلات خرمالو ممکن است شامل خشک شدن درخت خرمالو, ریزش گل های خرمالو یا زرد شدن برگ های خرمالو باشد. گاهی اوقات این مشکلات به راحتی برطرف می‌شوند, اما در موارد دیگر, این مشکلات نتیجه فرایندهای طبیعی گیاه است. برخی از شرایط حتی ممکن است ناشی از شرایط آب و هوایی باشد که در آن خرمالو رشد می‌کند. با آبیاری منظم و صحیح و همچنین استفاده از کود مورد استفاده برای خرمالو می‌توانید از وقوع این مشکلات جلوگیری کرده و مقاومت گیاه خود را در برابر کم آبی و شرایط نامتعادل آب و هوایی افزایش دهید.

چرا درخت خرمالو میوه نمیدهد؟

ریزش میوه های تازه درخت خرمالو در بهار به دلیل بیماری یا آفت نیست. چون درخت خرمالو به مقدار زیاد گل می‌دهد, اگر شرایط مساعد باشد, همه گل ها به میوه تبدیل می‌شوند. پس از تبدیل گل به میوه, اگر درخت توانایی نگهداری و تغذیه میوه ها را نداشته باشد, میوه ها می‌ریزند.

اما درختی که خوب تقویت شده باشد, ریزش میوه کمتری در بهار دارد. درخت مقدار میوه های را که می‌تواند تغذیه کند را نگه می‌دارد و مابقی می‌ریزند. با خرید کود مناسب برای درخت خرمالو از فروشگاه کشاورزی سپاهان کشت خیال شما از بابت محصول دهی خوب راحت می‌شود.

آیا درخت خرمالو نیاز به هرس دارد؟

هرس, فرم دهی و سربرداری را باید از سال دوم و طی دو سه سال انجام دهید. توجه کنید که شاخه های یکساله خرمالو میوه می‌دهند. در فصل خزان اگر می‌خواهید هرسی انجام دهید, شاخه سال قبلی که محل تولید میوه میباشد را نبرید. آبیاری خرمالو را در بهار کمتر و در تابستان بیشتر کنید.

خاک مناسب برای کاشت خرمالو چه شرایطی باید داشته باشد؟

خاک مناسب برای درخت خرمالو

خاک مناسب برای درخت خرمالو

درختان خرمالو بسیار مقاوم هستند و در طیف وسیعی از انواع خاک مانند خاک شنی یا رسی رشد می‌کنند, به جز خاکی که محتوای نمک بالایی دارد. آنها در خاک لومی و با زهکشی خوب با pH متوسط حدود 7.0 رشد می‌کنند. لازم به ذکر است که خاک های شور را می‌توان با کود ضدشوری اصلاح نمود و شرایط کشت خرمالو را فراهم کرد.

آبیاری درخت خرمالو به چه شکل انجام می‌شود؟

درخت خرمالو نیاز آبی نسبتا بالایی دارد. این گیاه به خشکی حساس است و به خصوص در هوای گرم, نیاز آبیاری بیشتری دارد و باید آبیاری منظم انجام شود. البته لازم به ذکر است, آبیاری بیش از حد باعث می‌شود که ریشه دچار کمبود اکسیژن شده و بارزترین علامت غرقابی, ریزش میوه های درخت است.

زمان آبیاری درخت خرمالو

درحالی که درختان خرمالو می‌توانند در دوره های خشکسالی زنده بمانند, میوه های با کیفیت بالاتر را با آبیاری مداوم تولید می‌کنند. به اندازه ای آبیاری کنید که خاک دائما مرطوب باشد, اما خیس نباشد, از یک شلنگ قطره‌ای استفاده کنید.

آبیاری درخت خرمالو

آبیاری درخت خرمالو

آبیاری درخت خرمالو در تابستان

خرمالو سالانه فقط بین ۹۱۵ تا ۱۲۱۹ میلی لیتر آب نیاز دارد. در آب و هوای معتدل و مرطوب تابستانی, شما فقط باید هر شش هفته یکبار به درخت آب بدهید, اما آب و هوای گرم و خشک ممکن است نیاز به آبیاری دو تا سه بار در هفته داشته باشد. از آبیاری بیش از حد خرمالو خودداری کنید, زیرا می‌تواند منجر به زرد شدن برگ ها در اثر غیر قابل دسترس شدن آهن و کمبود آهن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *