آموزش

کاربرد سولفات روی برای گوجه

کاربرد سولفات روی برای گوجه

کودهای شیمیایی یکی از مهم ترین بخش های کشاورزی و به ویژه کشاورزی صنعتی و مدرن هستند. به لطف این کود ها, کیفیت محصولات کشاورزی هر روز بهتر شده و افت در میزان باروری و حاصل خیزی زمین های زراعی کاهش محسوسی پیدا کرده است. یکی از کودهایی که در صنعت کشاورزی به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد, کود سولفات روی است. این کود با دارا بودن ترکیباتی موثر جهت بهبود رشد گیاهان, به ارتقا کیفیت محصول کمک شایانی کرده و بازدهی کشت را افزایش می‌دهد.

کاربرد سولفات روی برای گوجه

در بین کلیه محصولات کشاورزی, برخی از آنها بیش از دیگران در معرض کمبود ماده معدنی روی قرار می‌گیرند و از این رو, ضروری است تا با تامین مواد مغذی مورد نیاز آنها, در جهت رفع کمبود ها و بهبود باروری اقدام نمود. یکی از این محصولات, گوجه فرنگی است و کاربرد سولفات روی برای گوجه, از مهم ترین مسائل در زمینه کشت این صیفی است. در این مطلب قصد داریم شما را با کاربرد سولفات روی برای گوجه و اهمیت استفاده از آن آشنا کنیم.

کاربرد سولفات روی برای گوجه

سولفات روی چیست؟

روی یک کود ضروری برای رشد گیاهان به شمار می‌رود. سولفات روی در گیاه به شکل گیری قند, فتوسنتز گیاه, انجام فعالیت ها, رشد و همچنین به قوی شدن گیاه در برابر انواع باکتری ها کمک می‌کند. اگر گیاهان دچار کمبود روی شوند, باعث بی کیفیت شدن محصول و افت آن می‌شود و محصولاتی که به کمبود روی حساس هستند شامل؛ سویا, گندم, برنج, ذرت, نخود, مرکبات, سورگوم, انگور و …. می‌باشد. سولفات روی از طریق آوند های گیاه وارد ریشه, شاخه و برگ ها شده و روی از برگ های پیر به برگ های شاداب و جوان در زمان رشد دانه انتقال پیدا می‌کند.

جهت دریافت اطلاعات کامل در خصوص کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟, پیشنهاد می‌شود مقاله ی مربوطه را مطالعه نمائید.

سولفات روی برای گوجه فرنگی

کاربرد سولفات روی در گوجه فرنگی

عنصر روی یکی از افزودنی های مجاز در کشاورزی محسوب می‌شود و حتی در ساخت مواد و خوراکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو به هیچ عنوان مشکلی برای محیط زیست ایجاد نمی‌کند. مصرف انرژی این کود کم بوده و به آسانی توسط گیاهان جذب می‌شود. از کود روی برای تکامل بخشیدن گیاه گوجه فرنگی استفاده می‌شود و همچنین برای تسریع رشد گیاه تاثیر فراوانی دارد. استفاده بیش از حد سولفات روی موجب بروز حساسیت در گوجه می‌شود, پس در این صورت می‌توان گفت مطابق نیاز گیاه از کود روی استفاده کنید تا آسیب جدی به آن ها وارد نشود.

لازم است یادآوری شود که کود روی, نیتروژن مورد نیاز گیاهان را تامین می‌کند و برای رشد گیاهان تاثیر بسیاری دارد. کود روی باعث تامین فسفر و نیتروژن نیز می‌شود که رشد ریشه ی گیاهان را افزایش می‌دهد. طبق آزمایش های صورت گرفته توسط محققان در شیوه کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی, اضافه کردن پودر روی, عملکرد گوجه را افزایش می‌دهد و این بهبود عملکرد, به شکل قابل ملاحظه ای در برداشت نهایی تاثیر گذار بوده است.

تحقیقاتی که روی علف های هرز گوجه فرنگی توسط محققان صورت گرفت نشان داد که کود روی باعث کاهش علف های هرز در گیاه گوجه می‌شود. این علف ها به نوعی انگل محسوب می‌شوند که به گیاهان خسارت وارد می‌کنند. گوجه فرنگی از آن دسته گیاهانی به شمار می‌رود که ویتامین c بالایی دارد و اضافه کردن کود روی به گوجه فرنگی باعث افزایش ویتامین در آن می‌شود. سولفات روی سرشار از نیتروژن است که موجب زیاد شدن کلروفیل در گیاهان شده و نقش مهمی در فتوسنتز و سبز رنگ بودن گیاهان دارد.

زمان استفاده کود روی برای گوجه فرنگی

برای این که گیاه گوجه فرنگی رشد بهتری داشته باشد و سلامت آن ها به طور کامل حفظ شود, از کود روی در اواسط فصل نمو دانه استفاده می‌کنند. زمانی که متوجه شدید اندازه گیاه گوجه فرنگی به یک الی یک و نیم اینچ رسیده است, مقدار خیلی کمی کود روی به اطراف گیاه گوجه بریزید. به این شیوه ضمن اینکه به رشد موثر گیاه کمک کرده اید, مانع از تکثیر علف های هرز نیز خواهید شد. خرید سولفات روی و استفاده از آن برای محصول گوجه فرنگی می‌تواند تاثیرات شایانی در بهبود رشد این گیاه و باروری موثرتر آن داشته باشد.

زمان استفاده کود سولفات روی برای گوجه فرنگی

خرید کود سولفات روی

کود روی از جمله کود هایی است که بسیار مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود قبل از آن که نسبت به خرید سولفات روی اقدام کنید, حتما خاک مزرعه را آزمایش کنید تا از عنصر موجود درون خاک و مقدار آن اطلاع داشته باشید و در صورت هر گونه کمبود سریعا با متخصص تغذیه مشورت کنید. شما عزیزان می‌توانید انواع کود سولفات روی را از فروشگاه سپاهان کشت خریداری نمائید. جهت خرید به دسته بندی سولفات روی مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *