عمومی

کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟

کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟

سولفات روی که با فرمول شیمیایی ZnSO4 نوشته می‌شود یک ترکیب شیمیایی غیر آلی و معدنی می‌باشد که برای استفاده در صنایع مختلف کاربرد دارد, از این ماده در صنایع کشاورزی به عنوان کود شیمیایی استفاده می‌شود و میزان جذب روی را در گیاهان افزایش می‌دهد, همچنین در تغذیه دام و طیور نیز به عنوان مکمل غذایی استفاده می‌شود و در صنایع نساجی و چرم سازی نیز کاربردهای فراوانی دارد.

کود سولفات روی چیست؟

کود سولفات روی رنگ سفیدی دارد که به صورت کریستالی یا گرانوله به فروش می‌رسد؛ این ترکیب شیمیایی نوعی نمک معدنی است که به عنوان کود سولفاته در کشاورزی کاربرد دارد. درصد خلوص این کود در کارخانجات تولیدی کود متفاوت است که بسته به نوع مصرف در بازه 18 تا 34 درصد عرضه می‌شود.

کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟

کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟

توجه: جهت خرید کود سولفات روی به دسته بندی سولفات روی مراجعه نمایید.

اهمیت سولفات روی در کشاورزی

اگر تاکنون به برگهای گیاهان دقت کرده باشید, شاید برگ های زرد رنگ را در میان سایر برگهای گیاه مشاهده کرده باشید. علت همین رنگ زرد به کمبود روی در آنها برمی‌گردد, پس اگر کشاورزی بتواند علوفه ها و گیاهان خود را با کود شیمیایی سولفات روی تقویت نماید, از زردی برگها در گیاهان جلوگیری خواهد شد که این خود تاثیر زیادی در افزایش میوه دهی و باروری درختان و بوته ها خواهد داشت.
پس اگر مشاهده کردید که برگ گیاهان و یا درختان شما کوچک مانده و یا به صورت لکه های سوخته قهوه ای نمایان شده است, متوجه باشید که درخت یا بوته شما از کمبود سولفات روی رنج می‌برد و شما باید هرچه سریعتر نسبت به تامین این ماده معدنی اقدام کنید.

کود سولفات روی برای پسته

هنگامی که از سولفات روی برای درخت پسته استفاده می کنید، بدانید که این عمل به زیاد شدن شکوفه ها و دانه های درخت پسته کمک بسیاری می کند. پاشیدن سولفات روی بر روی برگ ها و شاخه های درختان موجب تقویت آن ها می شود. شما عزیزان می‌توانید.

زمان مصرف کود سولفات روی برای پسته در فصل بهار است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر, بر روی لینک کلیک کنید).

کود سولفات روی برای برنج

کود سولفات روی از جمله کود های اصلی به شمار می‌رود که اهمیت و نقش زیادی در فرآیند های بیوشیمیایی و رشد دانه برنج دارد. کود سولفات روی می‌تواند باعث رفع نارسایی های گیاهان و به خصوص گیاه برنج شود.

کود سولفات روی برای زعفران

مصرف کود برای زعفران در صورتی که کود با کیفیت در زمان و مقدار مناسب استفاده شود، اثرات شگفت‌انگیزی خواهد داشت.

کود سولفات روی برای گوجه

از کود روی برای تکامل بخشیدن گیاه گوجه فرنگی استفاده می شود و همچنین برای تسریع رشد گیاه تاثیر فراوانی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله کاربرد سولفات روی برای گوجه را مطالعه نمائید.

خواص کود سولفات روی در کشاورزی چیست؟

وجود مقدار کافی روی سولفات در خاک باعث سرسبزی و شادابی برگ درختان و بوته ها خواهد شد, سرعت رشد میوه ها را افزایش خواهد داد و از خشک شدن و ریزش میوه ها نیز تا حد قابل توجهی جلوگیری خواهد کرد.
مکانیزم اثر روی بدین شکل است که این ماده معدنی سرعت فتوسنتز گیاه را افزایش داده و میزان جذب آب و سایر مواد معدنی, قند و پروتئین را افزایش خواهد داد. همچنین مقاومت گیاه را در مقابل بیماریها و آفات افزایش خواهد داد.

موارد مصرف کود سولفات روی

موارد مصرف کود سولفات روی

سولفات روی دارای مقادیر زیادی گوگرد می‌باشد, گوگرد خود سبب کاهش PH خاک و در نتیجه جذب بهتر مواد معدنی و اسید آمینه ها توسط گیاه خواهد شد. همچنین سولفات‌ روی با افزایش درصد جذب آب توسط گیاه, درصد سنتز اسید آمینه تریپتوفان را افزایش خواهد داد. همانطور که میدانید این ماده باعث ایجاد اکسین در گیاه می‌شود و اگر میزان اکسین موجود در گیاه کاهش یابد, درصد جذب آب توسط دیواره های سلولی و آوند های گیاه کاهش خواهد یافت و نتیجه اینکه خشکی برگ ها و ساقه ها را شاهد خواهیم بود.

جالب توجه است که فلز روی باعث فعال شدن 300 نوع آنزیم در گیاهان خواهد شد این آنزیم ها وظیفه رشد, باروری, افزایش سرعت فتوسنتز و سنتز, حفظ طراوت و سرسبزی, افزایش مقاومت در برابر آفات و بیماری ها و افزایش سطح مقاومت در برابر شوری خاک و گرمای بیش از حد را برعهده خواهند داشت. از دیگر فواید کود سولفات روی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • میزان محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهند.
 • میزان PH خاک را در حد متعادل تنظیم می‌کنند.
 • سبزی برگ گیاهان حفظ می‌شود.
 • دوام, پایداری و مقاومت گیاه در برابر شرایط بد آب و هوایی افزایش می‌یابد.

اگر از کودهای شیمیایی سولفات روی برای درختان میوه استفاده شود؛

 • رشد آن ها بهتر می‌شود و میوه ها تا پایان فصل به درخت باقی می‌مانند.
 • ایجاد ظاهر مناسب میوه ها
 • جلوگیری از رشد انبوه علف های هرز در محوطه رشد گیاهان و زمین های کشاورزی

چه میوه هایی بیشتر کمبود روی را تجربه می‌کنند؟

خوشبختانه همه میوه ها نسبت به کمبود روی حساس نیستند و فقط تعداد خاصی از آنها این کمبود را تجربه می‌کنند که از جمله غلات و حبوبات می‌توان به گندم, سویا, ذرت, برنج, سورگوم و نخود اشاره کرد. از میوه‌ها نیز می‌توان به انواع انگور و انواع مرکبات مانند پرتقال, نارنگی, نارنج و ‌… اشاره کرد. درختان میوه های مانند سیب, گلابی, هلو, شلیل و … نیز تا کمی تحت تاثیر کمبود روی خواهند بود. اما جالب است بدانید که سبزیجات, جو و هویج نسبت به کمبود روی مقاوم تر هستند, بنابراین در زمین هایی که احساس می‌کنید روی سولفات کمتری در آنها وجود دارد می‌توانید این سبزیجات را به کارید.

انواع کود سولفات روی کدام اند؟

کود های سولفات روی در دو شکل زیر به بازار عرضه می‌شوند:

 1. کود سولفات روی پودری
 2. کود سولفات روی گرانوله

ترکیبات کود سولفات روی چیست؟

کود های سولفات روی متشکل از عنصر گوگرد و روی می‌باشد.

نحوه مصرف کود سولفات روی

طریقه مصرف کود سولفات روی به صورت محلول پاشی, چالکود و نواری می‌باشد.

زمان مصرف کود سولفات روی

برای استفاده کود سولفات روی در درختان, باید در زمستان و در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود به میزان 200 تا 300 گرم به ازاء هر درخت بارور مصرف شود.

در نباتات زراعی, کود سولفات روی هنگام تهیه بستر بذر همراه با سایر کودهای زمستانه به میزان 60 تا 80 کیلو گرم در هکتار مصرف می‌شود.

محلولپاشی کود سولفات روی در درختان میوه به نسبت 3 تا 5 در هزار و در محصولات زراعی به نسبت 3 تا 4 در هزار محلولپاشی می‌باشد.

میزان مصرف کود سولفات روی

مقدار مصرف کود سولفات روی مطابق با بند قبلی می‌باشد. قابل توجه است که استفاده از هر نوع کود در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات بر اساس نتیجه آزمون خاک, صرفا با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد کشاورزی منطقه خود انجام دهید, لذا جهت کسب اطلاعات دقیق در خصوص مصرف کود سولفات روی, با کارشناسان سپاهان کشت تماس حاصل فرمایید.

میزان مصرف کود سولفات روی

مشخصات کود سولفات روی

استفاده از کود سولفات روی و هر یک از عناصر موجود در آن در صورت اختلاط با مواد آلی و گوگرد, می‌توانند شرایط تغذیه ای بسیار ایده آلی را برای گیاه فراهم نموده و کمبودهای تغذیه ای گیاه را تامین نمایند.

خرید کود سولفات روی

برای خرید کود سولفات روی و مشاوره درباره نحوه فروش عمده کود سولفات روی با کارشناسان سپاهان کشت تماس حاصل نمایید یا با رفتن به صفحه خرید کود سولفات روی, خرید خود را انجام دهید.

قیمت کود سولفات روی

فروشگاه سپاهان کشت بهترین کود سولفات روی (ایرانی و خارجی) را با قیمتی متعارف و رقابتی عرضه می‌نماید.

2 دیدگاه در “کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟

 1. آواتار آرش آرش گفت:

  قیمت سولفات روی چنده؟

  1. آواتار علی صادق‌پور علی صادق‌پور گفت:

   سلام. با مراجعه به دسته بندی کود سولفات روی برندهای مختلف این کود به همراه قیمت آنها قابل رویت می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *