عمومی

بهترین کود آهن برای درختان میوه

بهترین کود آهن برای درختان میوه

بهترین کود آهن برای درختان میوه کدام است؟ و چرا به آن نیاز داریم؟ اگر آزمایش خاک، کمبود آهن را نشان داده است، باید به دنبال راهی برای تکمیل این ماده مغذی مهم برای درختان میوه خود باشید. خوشبختانه گزینه های زیادی وجود دارد که مقدار بالایی از آهن را فراهم می آورند. کودهایی که آهن بالایی را فراهم می آورند عبارتند از کود آهن سولفات، کود آهن کلات، ماسه سبز، کمپسوت و کود و غیره است. برخی از این موارد روی pH خاک تاثیر می گذارند، بنابراین هنگام استفاده از آنها به این نکته توجه داشته باشید و قبل از انجام آن تست خاک انجام دهید. در این مقاله ما بهترین کود اهن برای درخت سیب، پسته، خرما و غیره را به شما معرفی خواهیم کرد.

کدام کودها حاوی آهن بالایی است؟

در حدول زیر تعدادی از بهترین کودها با محتوای آهن بالا لیست شده است.

کود درصد آهن بر اساس وزن
سولفات آهن 14 تا 23
آهن کلات 5 تا 10
ماسه سبز 5 تا 12
مکمل های آهن 2.5 تا 4.5
غذای خون 0.2
کمپوست متغییر
کود دامی متغییر

انواع کود آهن برای درختان میوه

کود آهن سولفات

آهن سولفات منبع عالی آهن بای گیاهان است. با توجه به تحقیقا دانشگاه ایالتی یوتا، سولفات آهن حاوی 20.5 درصد آهن بر اساس وزن است. سولفات آهن همچنین حاوی گوگرد است که یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای گیاهان است. انواع مختلفی از آهن سولفات وجود دارد که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سولفات آهن (23 درصد آهن بر اساس وزن)
  • سولفات آهن (19 درصد آهن بر اساس وزن)
  • سولفات آمونیوم آهن (14 درصد آهن بر ساس وزن)

توجه داشته باشید که نوع آخر نیتروژن را هم به خاک شما اضافه می کند.

کود آهن سولفات آمونیوم

آهن سولفات آمونیوم حاوی آهن، گوگرد و نیتروژن است، بنابراین می تواند هر سه ماده مغذی را برای خاک باغ شما تامین کند. به خاطر داشته باشید که اضافه کردن آهن سولفات به باغ، خاک شما را هم اسیدی می کند. در واقع سولفات های آهن pH را سریعتر از گوگرد کاهش می دهند.

طبق گفته های دانشگاه مریلند، اگر خاک دارای PH بالا باشد، سولفات آهن انتخاب خوبی است. سولفات آهن باعث اضافه شدن آهن و همچنین کاهش pH خاک می شود که باعث می شود آهن در دسترس تر شود . کود آهن سولفات هم نسبتا گران است، علاوه بر این مدت زیادی طول می کشد ( 2 تا 4 سال).

با این حال استفاده از کود آهن سولفات دارای معایبی هم است:

سولفات آهن به کندی کار می کند: این بدان معناست که آهن ممکن است به اندازه کافی سریع در دسترس گیاهان قرار نمی گیرد تا از مشکلاتی که در محصولات امسال وجود دارد جلوگیری کند.

سولفات آهن گران است: به این معنا که استفاده از آنها در مقادیر زیاد مقرون به صرفه نخواهد بود. بهترین گزینه استفاده از سولفات آهن برای درمان کمبود آهن در یک منطقه کوچک یا برای تعداد کمی از گیاهان و درختان است.

اگر خاک شما کمبود آهن جدی ندارد می توانید به جای سولفات آهن از کمپوست یا کود استفاده کنید. هر دوی اینها مقداری اهن دارند و مقرون به صرفه تر هستند.

کود آهن کلات

آهن کلات یکی دیگر از منابع خوب آه برای گیاهان است. با توجه به تحقیقات دانشگاه ایالتی یوتا، آهن کلات زمانی تشکیل می شود که یک مولکول آلی با آهن پیوند می خورد و آن را در دسترس گیاهان قرار می دهد. آهن کلات حاوی 5 تا 10 درصد آهن بر اساس وزن است. آهن کلات اغلب به عنوان اسپری مایع روی شاخ و برگ گیاهان اعمال می شود.

کود آهن کلات دارای دو مزیت متمایز است:

کلات آهن به سرعت در دسترس گیاهان قرار می گیرد. این امر به ویژه زمانی که به عنوان محلول استفاده می شود صادق است.

کلات آهن در برابر اکسیداسیون مقاومت می کنند وقتی آهن اکسید می شود، نمی تواند در آب حل شود و در دسترس گیاهان قرار نمی گیرد.

با این حال این کود آهن برخی معایب هم دارد:

مقداری از آهن کلات زمانی که pHاز 6.0 بالاتر می رود در دسترس گیاهان قرار نمی گیرد، ممکن است تقریبا به طور کامل برای گیاهان در pH 7.0 یا بالاتر در دسترس نباشند.

کود آهن کلات عمر کوتاهی دارد و چه با خاک مخلوط شود و چه روی برگ ها اسپری شود مکن است یک فصل دوام بیاورد.

اگر سوال شما این است که چه موقع کود آهن به درخت بدهیم باید بدانید که:

اگر از آهن کلات به عنوان افزودنی خاک استفاده می کنید آن را در فصل بهار اعمال کنید.

اگر از آهن کلات به عنوان محلول استفاده می کنید آن را روی برگ ها اعمال کنید. در صورت وجود میوه از مصرف آن خود داری کنید.

اگر از آهن کلات به عنوان محلول پاشی استفاده می کنید، آن را روی برگ ها بمالید. در صورت وجود میوه از مصرف آن خودداری کنید یا ممکن است باعث ایجاد لکه شود.

کود ماسه سبز (Greensand)

ماسه سبز یکی دیگر از منابع آهن است که حاوی 5 تا 12 درصد وزنی آهن است. ماسه سبز به دلیل داشتن گلوکونیت ظاهری سبز دارد و دارای مزایایی است که در ادامه توضیح خواهیم داد:

ماسه سبز احتباس آب را بهبود می بخشد و به طور کلی 10 درصد ربطوبت بیشتری نسبت به ماسه معمولی دارد و می تواند تا  یک سوم وزن خود را آب نگه دارد.

ماسه سبز بافت خاک را بهبود می بخشد. و خاک رسی سنگین و متراکم را سست می کند و خاک شنی سست را متراکم می کند.

ماسه سبز حاوی پتاسیم است، علاوه بر آن حاوی 7 درصد پتاسیم وزنی است.

این کود همچنین دارای معایبی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

ماسه سبز حاوی آهن به شکل اکسید است این بدان معناست که آهن ممکن است به راحتی در دسترس گیاهان و درختان نباشد.

ماسه سبز گران است و شاید فقط برای محصولات با ارزش بالا استفاده شود.

اگر تصمیم به استفاده از ماسه سبز در باغ خود دارید، به جای چند کیسه کوچک می توانید برای خرید عمده کود اقدام کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

مکمل های آهن

چندین کود با فرمول خاص وجود دارند که مواد مغذی موجود در خاک شما را تکمیل می کنند. برای افزودن آهن به خاک خود، برخی از گزینه ها عبارتند از ایرونیت و میلورگانیت.

ایرونیت

ایرونیت یک مکمل معدنی است که عمدتا برای افزودن آهن به خاک استفاده می شود. دارای 4.5 درصد وزنی آهن است. ایرونیت اغلب برای درمان کلروز آهن در برگ ها استفاده می شود که باعث زرد شدن آنها می شود.

میلورگانیت

میلورگانیت کودی است که از پساب بازیافتی تولید می شود. دارای 2.5 درصد وزنی آهن است. میلورگانیت شبیه گلوله های کوچکی است که در واقع میکروب های خشک شده هستند. علاوه بر تامین مقداری آهن به خاک، نیتروژن (که یکی از سه ماده درشت مغذی برای گیاهان است) را هم اضافه می کند.

پودر خون

پودر خون پودری از خون خشک شده حیوانات (اغلب گاو یا گراز) است. پودر خون حاوی 0.2 درصد آهن است و همچنین دارای 12.5 درصد نیتروژن است که از نظر نیتروژن وزنی بسیار بهتر از کود دامی و کمپوست است. پودر خون زمان انتشار متوسطی دارد و برای 6 تا 8 هفته موثر است. همچنین دارای 1.5 درصد فسفر و 0.6 درصد پتاسیم است. بنابراین پودر خون یک کود همه جانبه و خوب برای تامین  انواع مواد مغذی برای خاک باغ شما است.

کمپوست

کمپوست از ضایعاتی مانند پوست موز،  پوست پرتقال، بریده های چمن، برگ ها و غیره ساخته می شود. کمپوست حاوی مقدار کمی آهن است که تا حد زیادی به مواد مورد استفاده در ساخت آن بستگی دارد. کمپوست یک کود کند انتشار است و همچنین حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است.

کمپوست بسته به اینکه از چه چیزی ساخته شده است حاوی مقدار کمی آهن است. همچنین مواد آلی را برای خاک باغ شما فراهم می کند. بهترین بخش در مورد کمپوست این است که می توانید خودتان آن را درست کنید.

کود دامی

کودهای دامی نواع مختلفی دارند (گاو، اسب، خوک، مرغ و غیره). همه این کودها سرعت انتشار متوسطی دارند و می توانند تا 2 سال موثر باشند. این نوع کود حاوی مقدار کمی آهن است که عمدتا به رژیم غذای حیوانات و نوع دامی که کود از آن بدست می آید بستگی دارد. کودها همچنین حاوی مقادیر کمی فسفر و پتاسیم هسند که آنها را به کودهای همه جانبه خوب تبدیل می کند. فقط مطمئن شوید که کود را قبل از استفاده در باغ خود کاملا تجزیه کرده اید تا از سوختن گیاهان خود جلوگیری کنید.

RNA W1 بهترین کود برای درخت گردو

کود آهن RNA W1 شامل مواد آلی و معدنی است و می تواند به طور کامل نیازهای درختانی مانند گردو را برآورده کند. این کود هم دارای انتشار کند است و تا 3 سال موثر باقی می ماند. طریقه کود اهن به درخت به روش های غرقابی، چالکود و قطره ای است. برای نهال ها 5 تا 20 گرم و برای درختان 35 گرم می باشد.

آیا میخ های زنگ زده را می توان به عنوان کود آهن برای درخت استفاده کرد؟

اضافه کردن میخ های زنگ زده یا آب میخ های زنگ زده کمی به درختان نمی کند. در حالی که درست است که زنگ (اکسید آهن) حاوی آهن است اما در آب نامحلول است و این بدان معناست که به شکلی در دسترس گیاهان و درختان قرار می گیرند که قابل جذب نیستند. میخ های زنگ زده برای گیاهان و درختان مناسب نیستند پس آنها را در باغ خود استفاده نکنید. این امر به ویژه در مورد خاک هایی که pH بالایی دارند صادق است.

فواید کود اهن برای درختان

فواید کود اهن برای درخت پسته ، خرما، سیب و غیره قابل درک است. آهن عملکردهای بسیار مهمی در گیاهان و درختان دارد و در واقع از آن برای تولید کلروفیل (ترکیبی که باعث سبز بودن گیاهان و درختان می شود) استفاده می شود.

از فواید کود آهن برای درخت سیب و غیره می توان به این موضوع اشاره کرد که از کلروز جلوگیری می کند. کمبود آهن باعث کلروز (برگ های زرد) در گیاهان و درختان می شود زیرا آنها نمی توانند کلروفیل کافی تولید کنند. آهن همچنین در فتوسنتز استفاده می شود و این بدان معناست که به درختان برای تولید انرژی کمک می کند.

آهن یک ماده مغذی غیر متحرک است به این معنا که یک گیاه نمی تواند آهن را بین بافت های خود جابجا کنید. این بدان معناست که کمبود آهن منجر به کلروز برگ های جوانتر (آنهایی که در بالا قرار دارند) می شود. فواید کود اهن برای درخت خرما و هر درخت دیگری به همین منوال است.

چرا به بهترین کود اهن برای درخت انار ، گردو، سیب و غیره نیاز داریم؟

علت کمبود آهن در درختان چیست؟ دلایل متعددی وجود دارد که باعث ایجاد این مشکل می شود. دو دلیل اصلی شامل کمبود آهن در خاک و ناتوانی درخت در جذب آهن در خاک است.

pH بالای خاک : دلیل نیاز به کود آهن درخت انجیر و غیره

یکی از دلایل اصلی که گیاهان نمی توانند آهن کافی را از خاک دریافت کنند این است که pH خاک بسیار بالا است. با افزایش pH خاک، دسترسی به آهن کاهش می یابد. اگر از آهک (کربنات کلسیم) بیش از حد در باغ خود استفاده کنید، pH خاک بالا می تواند رخ دهد. این ممکن است در صورتی رخ دهد که نتوانید مقدار مناسب را بر اساس نوع خاک؛ pH فعلی خاک، pH مطلوب خاک و سستی خاک اندازه گیری و استفاده کنید. اگر باغ شما برای مدت طولاتی با آبی که pH بالایی دارد آبیاری می شود، pH بالای خاک می تواند رخ دهد.

یکی از راه های کاهش pH خاک اضافه کردن گوگرد است. همچنین می توانید از سولفات آهن استفاده کنید که همزمان آهن را به خاک شما اضافه می کند.

عد تعادل مواد مغذی : علت نیاز به کود آهن درخت انار ، پسته و غیره

به طور خاص، فسفر بیش از حد در باغ شما از جذب آهن توسط گیاهان جلوگیری می کند، حتی اگر آهن زیادی در خاک شما وجود داشته باشد.

از کودهای حاوی فسفر زیاد استفاده نکنید زیرا ممکن است آهن را در دسترس گیاهان قرار ندهد. فسفر بیش از حد خاک قارچ هایی که گیاه برای جذب آهن نیاز دارد را از بین می برد. همچنین فسفر بیش از حد از تولید فیتوکلات در گیاهان جلوگیری می کند.

هنگام انتخاب یک کود، محتوای مواد مغذی (NPK) را بررسی کنید و موردی را انتخاب کنید که حاوی فسفر کمتری است. فسفر عدد وسطی است که با P نشان داده می شود.

کمبود آهن در خاک دلیل نیاز به کود آهن درخت گردو، پسته و …

اگر به طور متناوب محصولاتی در خاک کشت شوند احتمال کمبود آهن در خاک بیشتر است. همچنین اگر مواد مغذی با استفاده از کمپوست و کود جایگزین نشود احتمال این کمبود بیشتر است.

آبیاری بیش از حد همچنین می تواند مواد مغذی را از بین ببرد، به خصوص آنهایی که به راحتی در آب حل می شوند. کمبود آهن در فصل رشد پس از یک بهار خنک و مرطوب بیشتر اتفاق می افتد.

همچنین به یاد داشته باشید که گیاهان خاصی مانند آزالیا، رودودندرون و زغال اخته به شدت مستعد کمبود آهن هستند.

خطر مصرف زیاد کود آهن درخت سیب، پسته، گرد و غیره

گیاهان می توانند آهن زیادی دریافت کنند. این وضعیت به عنوان سمیت آهن شناخته می شود و زمانی رخ می دهد که آهن بیش از حد در خاک وجود داشته باشد. علائم سمیت آهن (آهن بیش از حد) در گیاهان عبارتند از:

  • تغییر رنگ برگ (برنزه شدن)
  • سیستم ریشه نامناسب
  • آهن زیاد در خاک می تواند از جذب سایر مواد مغذی توسط گیاهان جلوگیری کند.

اگر مقدار زیادی آهن اضافه کنید بدون اینکه علت کلروز یا سایر علائم کمبود مواد مغذی را بدانید، ممکن است سمیت آهن را در گیاهان مشاهده کنید.

همیشه قبل از افزودن هر گونه مکملی به خاک، خاک را تست کنید.

بهترین زمان کود اهن به درختان

چه موقع کود آهن به درخت بدهیم؟ بهتر است که این کار را در فصل بهار انجام دهید. تابستان را هم می توان به عنوان زمان کود اهن درختان در نظر گرفت با این حال فصل رشد بهترین زمان برای استفاده از کود آهن است.

منابع: greenupside

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *