آموزش

بهترین کود برای درخت هلو – برنامه غذایی کامل هلو

بهترین کود برای درخت هلو

درخت هلو درختی زیبا است به بلندی تقریبا 5 متر که شاخه های زیادی دارد. این درختان زیبا نیازمند تغذیه مناسبی هستند تا بنوانند به بهترین شکل ممکن رشد کننئ و محصول با کیفیتی تولید کنند. در این مقاله بهترین کودهایی که برای درخت هلو مناسب هستند را بررسی خواهیم کرد و راهنمای‌هایی برای کوددهی صحیح درختان هلو ارائه خواهیم داد.

عناصر غذایی مورد نیاز درخت هلو

ازت, فسفر, پتاسیم, کلسیم و منیزیم از جمله موادی هستند که درختان هلو برای رشد و باروری به آن‌ها نیاز مبرم دارند. آن‌ها در خاک سالم وجود دارند. نیتروزن از مواد مغذی است که بیشتر در مورد رشد و پرورش درختان هلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عناصر غذایی مورد نیاز درخت هلو

عناصر غذایی مورد نیاز درخت هلو

عناصر غذایی اصلی

نیتروژن (N)

نیتروژن یکی از اجزای اصلی کودهای مورد نیاز برای درختان هلو است. این عنصر غذایی مسئول افزایش رشد سبزه و برگ‌های درخت هلو است. کودهای حاوی نیتروژن می‌توانند از طریق تسهیل فرایندهای فتوسنتز و تولید انرژی در درخت هلو تأثیرگذار باشند.

فسفر (P)

فسفر نیز یک عنصر مهم برای رشد و توسعه درختان هلو است. این عنصر غذایی مسئول تقویت ریشه‌ها و ایجاد ساختارهای بافتی است. کودهای حاوی فسفر به درختان هلو کمک می‌کنند تا ریشه‌ها بهترین رشد را داشته باشند و در مقابل بیماری‌ها و شرایط نامساعد مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

پتاسیم (K)

پتاسیم یکی دیگر از عناصر غذایی مورد نیاز درختان هلو است. این عنصر غذایی مسئول تنظیم فعالیت سلول‌ها و تقویت سیستم دفاعی درخت هلو است. با استفاده از کودهای حاوی پتاسیم, درختان هلو قادر به مقاومت بهتر در برابر تنش‌های محیطی و بیماری‌ها خواهند بود.

کلسیم (Ca)

کلسیم, مسئول ساخت دیواره های سلولی در گیاهان است. هنگامی که کمبود کلسیم وجود دارد, بافت های جدید مانند نوک ریشه, برگ های جوان و نوک ساقه اغلب به دلیل تشکیل نامناسب دیواره سلولی دچار بد شکلی در رشد جدید می‌شوند.

منیزیم (Mg)

منیزیم نقش مهمی در فعال کردن آنزیم­های درگیر در تنفس, فتوسنتز و سنتز اسید نوکلئیک دارد. این ماده در متابولیسم و انتقال ترکیبات فسفات موجود در درخت هلو کمک می‌کند و همچنین باعث تسهیل در جابجایی کربوهیدرات‌ها (قندها و نشاسته ها) و افزایش تولید روغن و چربی در درختان هلو می‌شود.

کوددهی درخت هلو و نکاتی که باید رعایت کرد

انتخاب کود مناسب برای تغذیه درختان موضوع بسیار مهمی برای باغداران است. در برنامه تغذیه درخت هلو انتخاب کود مناسب اهمیت به سزایی دارد. این برنامه کودی می‌تواند عملکرد درختان هلو و کیفیت و کمیت محصول را افزایش دهد. در این مقاله سپاهان کشت به مسایل مربوط به بهترین کود برای درخت هلو و تقویت درخت هلو می‌پردازیم.

کوددهی درخت هلو

کوددهی درخت هلو

بهترین کودهای درخت هلو و زمان استفاده از آنها

کودهای آلی

کودهای آلی نیز یک گزینه مطمئن و موثر برای کوددهی درختان هلو هستند. این کودها از مواد طبیعی تولید می‌شوند و مزایای بسیاری دارند. این کودها با ارائه عناصر غذایی ضروری به درخت هلو, رشد و توسعه سالم آن را تضمین می‌کند. در زیر کودهای آلی برای درخت هلو شرح داده شده است:

چالکود

انجام تغذیه درختان میوه در فصل پاییز و زمستان اهمیت بسیاری داشته و سبب افزایش راندمان گیاه در فصل آینده می‌گردد. در روش چالکود در نزدیک ریشه درخت هلو چاله های حفر می‌کنند و کوددهی در عمق خاک صورت می‌گیرد و کودهای مناسب درخت هلو در این چاله ها ریخته می‌شود که در آن معمولا از کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست به همراه گوگرد گرانوله و کودهای ماکرو (اوره, فسفات و پتاس) استفاده می‌گردد.

کود مرغی

استفاده از کود مرغی برای درخت هلو موجب افزایش کیفیت میوه و اندازه آن شده و ثمر دهی آن را افزایش می‌دهد.

کود اوره

کود اوره برای درخت هلو با دارا بودن عناصر مهم به عنوان یک منبع غنی عملکرد خوبی در تقویت خاک و رشد بهتر گیاه دارد. این مواد از آنجایی که شیمیایی است ولی هیچ گونه خطری برای خاک و همچنین گیاه و میوه آن ندارد.

کود گوگرد

گوگرد نه تنها دارای تاثیرات از لحاظ یک عنصر غذایی بر روی خود گیاه می‌باشد بلکه برای اصلاح خاک و دفع آفات از محصول و داشتن یک محصول سالم به شما کمک خواهد کرد.

کودهای شیمیایی

علاوه بر کودهای آلی, کودهای شیمیایی نیز در کوددهی درختان هلو, استفاده می‌شوند. این کودها عناصر غذایی مورد نیاز را به صورت مصنوعی تامین می‌کنند. نوع و نسبت مناسب کودهای شیمیایی بر اساس تجربه و شرایط محلی باید انتخاب شود. در ادامه بهترین کود های مصنوعی مناسب برای درخت هلو عنوان شده است.

مزایا و معایب هر کدام

کودهای آلی مزایایی مانند بهبود ساختار خاک, حفظ تعادل زیستی, و بهره‌وری بالا در مصرف آب دارند. به علاوه, استفاده از کودهای آلی در باغات هلو می‌تواند به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی آب و خاک کمک کند. اما, نیاز به تهیه و تولید کودهای آلی و هزینه بالا می‌تواند معایبی از این نوع کود را به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر, کودهای مصنوعی از لحاظ هزینه و زمان بسیار کارآمدتر هستند. آنها می‌توانند به سرعت نیازهای غذایی درخت هلو را تأمین کرده و رشد سریع و بهبود عملکرد محصول را ایجاد کنند. اما, استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی ممکن است منجر به آلودگی خاک و آب شود.

بهترین زمان کود دهی درخت هلو

زمان استفاده از کود را نیز باید بر اساس عناصر غذایی و نوع کودی که قرار است استفاده کنید تعیین کنید, به عنوان مثال اغلب عناصر ریز مغذی که برای افزایش کیفیت و کاهش ریزش میوه و گل استفاده می‌شود به صورت سر درختی و در فصل رویش و میوه دهی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما استفاده از کود کاملا پوسیده ی دامی در این فصل رایج نیست چرا که ازت بالای آن با ایجاد تشنگی شدید در فصل تابستان می‌تواند منجر به گیاهسوزی شود.

بهترین زمان کوددهی درخت هلو

بهترین زمان کوددهی درخت هلو

ممنوعیت ها و برنامه ی های صحیح مصرف مثل نمونه ی ذکر شده در مورد انواع و اقسام کودها وجود دارد و بی توجهی به زمان صحیح مصرف عواقبی همچون ریزش گل و میوه و همینطور گیاه سوزی را در پی دارد.

قبل از گلدهی

قبل از گلدهی درخت هلو و هنگامی که تنها ۵۰ درصد از جوانه ها ظاهر شده اند باید از کودهای فروت ست استفاده گردد که در ترکیب خود عناصر نیتروژن, بر و روی را دارد و قادر است انرژی مورد نیاز جوانه ها در ابتدای فصل رویش را تامین سازد. استفاده از این کود به همراه سایر ریز مغدی ها می‌تواند انرژی لازم جهت شکوفه دهی را فراهم آورد و مانع از ریزش گل ها شده بنابراین گل های بیشتری به میوه هلو تبدیل می‌شوند.

گلدهی درخت هلو

زمانی که ۲۰ درصد از گل های درخت هلو شکوفا می‌شوند باید از کودهای تقویتی که حاوی آهن بوده و نیز ریزمغذی ها استفاده نمود. همچنین استفاده از هورمون گلدهی به همراه جلبک دریایی, کود آهن و کلسیم روند گلدهی را افزایش داده و نیز با افزایش دادن گرده افشانی و جلوگیری از ریزش ها سبب تبدیل شدن گل های بیشتری به میوه می‌گردند.

بعد از ریزش گلبرگ ها

در این مرحله نیز باید از کودهای مکمل استفاده گردد تا روند میوه دهی درخت هلو به خوبی انجام شود, کودهای مناسب درخت هلو در این مرحله شامل نیتروژن, فسفر و پتاسیم می‌باشند.‌

تشکیل میوه

زمان تشکیل میوه درخت هلو به جهت افزایش دادن سایز هلوها و همچنین جلوگیری از ترک خوردگی آن ها استفاده از کودهای کلسیمی مانند کود نیترات کلسیم بسیار مناسب است. همچنین مصرف کودهای پتاس بالا جهت افزایش سایز میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهمیت کوددهی درختان هلو

کوددهی منظم و مناسب به درختان هلو بسیار حائز اهمیت است. با تامین نیازهای غذایی مناسب درخت هلو, می‌توان به رشد و توسعه سالم آن کمک کرد و عملکرد محصولی باردهی بالا و با کیفیت را فراهم آورد. عناصر غذایی اصلی شامل نیتروژن (N), فسفر (P), پتاسیم (K), کلسیم (Ca) و منیزیم (Mg) هستند که هرکدام وظایف و اثرات خاص خود را در رشد و توسعه درخت هلو دارند.

بهترین کود برای درخت هلو

در تغذیه و پرورش درختان هلو, استفاده از کودهای مناسب و بهینه بسیار حائز اهمیت است. انتخاب بهترین کود برای درختان هلو بستگی به شرایط خاک, نیازهای غذایی درختان و نسبت‌های بهینه بین عناصر غذایی دارد و متخصصین سپاهان کشت بهترین برنامه غذایی مناسب درخت هلو را در هر مرحله از رشد گیاه, در اختیار شما عزیزان قرار داده اند (در پاراگراف قبل عنوان شده است).

راهنمایی کوددهی صحیح درختان هلو

دانستید که تنظیم برنامه ی کودی شامل انواع عناصر غذایی مورد نیاز, میزان و زمان استفاده از کود در تقویت درختان هلو تاثیر زیادی دارد, در این راستا قبل از هر چیز انجام سالیانه ی آزمایش تجزیه ی خاک و برگ و تنظیم برنامه بر اساس نتیجه ی آزمایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

برنامه ی کودی درخت هلو بر اساس زمان صحیح استفاده از کود:

زمان استفاده از کود تاثیر زیادی بر اثرپذیری کود دارد, دانستید که استفاده از کود در زمان نادرست تاثیر عکس بر عملکرد کود دارد.

بهترین کود برای درخت هلو- روش و زمان مصرف

بهترین کود برای درخت هلو- روش و زمان مصرف

کوددهی در زمستان

کود دهی در زمستان به دو صورت چالکود و استفاده از کود در آب آبیاری صورت می‌گیرد, محلول پاشی در این فصل به دلیل برگ نداشتن درختان موثر نخواهد بود.

چالکود زمستانه

زمستان فصلی موثر در تقویت درختان هلو برای طولانی مدت است, استفاده از کود دامی پوسیده در این فصل به صورت چالکود می‌تواند منجر به تامین عناصر غذایی به ویژه عناصر غذایی پر مصرف مانند نیتروژن, پتاسیم و فسفر در طول یک سال شود, تاثیر طولانی مدت چالکود در تامین عناصر غذایی پر مصرف درختان هلو باعث محبوبیت این روش و زمان مصرف کود شده است, برای چالکود درختان هلو باید نکات زیر در نظر گرفته شود:

نحوه چالکود درخت هلو

نحوه چالکود درخت هلو

پوسیده بودن کود دامی

کود دامی باید کاملا پوسیده بوده و با انجام آزمایش تجزیه درصد عناصر موجود در آن کاملا مشخص باشد, استفاده از اوره در مسیر پوسانیدن کود سبب افزایش سطح ازت آن می‌شود و باید این نکته در نظر گرفته شود, توجه داشته باشید که کود کاملا پوسیده را باید از مراکز معتبری که در این زمینه فعالیت می‌کنند تهیه نمائید, در این مراکر پوساندن کود به صورت اصولی انجام شده و درصد عناصر نیز به صورت یک برچسب روی بسته ی کود درج شده است.

عمق و فاصله ی چاله از تنه ی درخت هلو

چالکود باید در منتهی الیه محل ریشه های مویین قرار بگیرد, برای تعیین محل ریشه های موئین کافی است به سایه انداز درخت هلو توجه کنید, رشد ریشه ی افشان هلو مطابق با سایه انداز درخت بوده و شما می‌توانید چاله ای به عمق نیم متر در این ناحیه حفر کنید, با توجه به سن درخت بین یک تا چهار چاله اطراف درختان حفر کنید و در فاصله ی بین دو درخت حفر یک چاله کفایت می‌کند.

انواع دیگر کود مورد استفاده در چالکود

با توجه به تجزیه ی خاک و برگ علاوه بر کود دامی کاملا پوسیده می‌توانید از انواع کودهای شیمیایی حاوی عناصر ماکرو و میکرو که پیوسته رهش باشند نیز استفاده کنید, پیوسته رهش و یا دیر رهش بودن کود در چالکود سبب می‌شود درخت عناصر غذایی مورد نیاز خود را در طول یک سال به صورت تدریجی از این منبع تامین نماید.

استفاده از کود در آب آبیاری

در اواخر زمستان استفاده از کود الی اسید هیومیک در آب آبیاری سبب افزایش مقاومت درختان در برابر ابتلا به آفات و بیماریها و همینطور افزایش میزان و کیفیت باردهی درخت هلو خواهد شد.

کود دهی به درختان هلو در بهار

فصل مهم دیگر در کود دهی به درختان هلو, بهار و پیش از گلدهی درختان است, تقویت درختان در این زمان سبب افزایش گلدهی و جلوگیری از ریزش شکوفه ها می‌شود, همچنین از درختان در برابر خسارت سرمازدگی بهاره نیز جلوگیری خواهد کرد.

کود دهی در بهار و پیش از گلدهی

برای کود دهی در این زمان در حالی که بیشتر از نیمی از جوانه ها ظاهر شدند زمان مناسبی برای استفاده از ترکیبات کودی است که در جلوگیری از ریزش گلها تاثیر دارند, ترکیباتی که نام تجاری برخی از آنها فروت ست بوده و بیشتر شامل عناصر ریز مغذی هستند که در حفظ شکوفه روی شاخه موثر خواهند بود.

در زمان قبل از گلدهی استفاده از کودهای گوگردی در به ویژه در خاکهایی که کمی آهکی باشند به منظور افزایش جذب و توسعه ی سیستم ریشه ای توصیه می‌شود, استفاده از کود گوگردی همچنین با کنترل بیمارگرهای درون خاک مانع از استقرار مایه اولیه ی بیمارگرهای خاکزاد در ابتدای فصل خواهند شد.

کود دهی در بهار و در هنگام گلدهی

در زمان گلدهی و معمولا زمانیکه حدود ۲۰ درصد از شکوفه ها ظاهر می‌شوند استفاده از کودهای ریز مغذی بسیار مهم مانند کود آهن, هورمونهایی که سبب تقویت گلدهی شده و همینطور کودهای حاوی عناصر ماکرو در صورت نیاز استفاده می‌شود.

کود آهن را می‌توانید در این زمان به صورت محلول در آب آبیاری مورد استفاده قرار دهید و سایر کودها را نیز با توجه به درصد و ترکیب می‌توانید به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار دهید.

برنامه غذایی درخت هلو

برنامه غذایی درخت هلو

کود دهی در بهار و پس از ریزش گلبرگها

پس از ریزش برگها و یا به اصطلاح اوایل زمان تشکیل میوه زمانی است که در صورت تامین نیازهای غذایی درخت هلو مانع از ریزش میوه های تازه تشکیل شده می‌شود, در این زمان بیش از هر زمان دیگری درختان هلو به عناصر پر مصرف نیتروژن, پتاسیم و فسفر نیاز خواهند داشت و درصد استفاده از این عناصر بایستی متناسب با نیاز سنجی که از قبل بر مبنای نتیجه ی آزمون تجزیه ی خاک و برگ انجام شده است صورت پذیرد.

استفاده از کودهای ریز مغذی و همینطور جلبک دریایی نیز سبب تقویت میوه های جوان و جلوگیری از ریزش آنها خواهد شد, ترکیب سه عنصر ماکرو در قالب کود NPK با نسبت درصد های متفاوت در فروشگاه سپاهان کشت موجود است که یکی از بهترین آنها در این زمان کود 20-20-20 می‌باشد.

کود دهی به درخت هلو در تابستان

در تابستان بسته به زمان باردهی درخت هلو ممکن است در اوایل تشکیل میوه و یا در زمان بلوغ میوه قرار داشته باشد اما به طور کلی اغلب ارقام هلو در اوایل تابستان در زمان تشکیل میوه های کوچک هستند, در زمان تشکیل میوه استفاده از کودهای حاوی کلسیم توصیه می‌شود, چرا که عنصر کلسیم در زمان وزن گیری میوه مانع از ترک خوردن پوست میوه خواهد شد.

علاوه بر کود دارای کلسیم استفاده از کود آلی آمینو اسید نیز به منظور افزایش کیفیت طعم, عطر و رنگ میوه توصیه می‌شود. اسید هیومیک نیز به وزن گیری میوه و افزایش باردهی درختان کمک می‌کند.

فندقی شدن و افزایش وزن میوه

در زمان فندقی شدن و افزایش وزن میوه نیز استفاده از کودهای حاوی عناصر ریز مغذی و کودهای پتاس بالا به منظور افزایش مقاومت درخت هلو در برابر ابتلا به آفات و بیماریها و کودهای آلی مانند آمینو اسید, هیومیک اسید و جلبک دریایی توصیه می‌شود.

کود دهی در پاییز

کود دهی در پاییز و یا به عبارتی پس از برداشت میوه باید با هدف تقویت درختان برای گذر از زمستان و تقویت جوانه های بارده برای سال بعد صورت پذیرد, استفاده از فروت ست یا به عبارت دیگر استفاده از عناصر ریز مغذی به منظور تقویت و تولید جوانه های میوه دهنده در سال بعد موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *