آموزش

بهترین کود برای درخت پرتقال – رشد شگفت انگیز پرتقال

کود برای درخت پرتقال

یکی از دغدغه های عمده باغدارانی که در کار پرورش درخت پرتقال مشغول هستند انتخاب بهترین کود برای درخت پرتقال می‌باشد. نه تنها پرتقال بلکه تمامی درختانی که از آن ها برداشت میوه انجام می‌گردد, در کنار نگهداری های متداول مانند هرس کردن و آبیاری نیاز زیادی به تامین انرژی دارند. برای تامین انرژی باید عناصر اصلی و ریزمغذی مورد نیاز درختان را فرآهم کنید.

در این مقاله از سپاهان کشت خصوصیات بهترین کود برای درخت پرتقال و مزیت های آن ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بدین طریق شما بتوانید با کیفیت ترین کود را در اختیار درختانتان قرار داده و بهترین محصول ممکن را از آن ها برداشت نمایید.

عناصر غذایی مورد نیاز درخت پرتقال

در بسیاری از خاک‌ها عناصر غذایی به اندازه نیاز گیاه وجود ندارد یا استفاده دراز مدت از خاک باعث شده است که عناصر مورد نیاز خود را از دست بدهد. بنابراین باغبانان باید بر اساس نیاز درختان باغ خود هرساله عناصر غذایی مورد نیاز را به خاک اضافه نمایند.

لیست بهترین کودها برای درخت پرتقال

درخت پرتقال همانند سایر گیاهان برای رشد و نمو و باردهی به عنصر غذایی نیاز دارد. این عناصر به شرح زیر می‌باشند:

عناصر غذایی پرمصرف (ماکرو)

 • نیتروژن

این عنصر برای تولید اسید‌های آمینه و پروتئین لازم است و مهم‌ترین عامل رشد محسوب می‌شود.

 • فسفر

این عنصر در تلقیح گل ها و رشد ریشه, انتقال انرژی و همچنین نتظیم خواص ژنتیکی گیاه نقش دارد.

 • پتاسیم

افزایش مقاوت گیاه در برابر کم آبی و خطر سرمازدگی و آفات و بیماری, کنترل شدت نور و افزایش عمل فتوسنتز و افزایش کیفیت و خاصیت انبار داری.

 • منیزیم

منیزیم در ساختن روغن در گیاه دخالت داشته و باعث تنظیم جذب فسفر در گیاه می‌شود و نیز در تولید هیدروکربن و مواد قندی موثر است و در تنفس سلولی اهمیت دارد و عامل جداسازی مولکولی اکسیژن و فتوسنتز است.

 • کلسیم

نقش این عنصر در افزایش کیفیت میوه پرتقال بسیار حائز اهمیت است و به لحاظ تاثیرش در استحکام سلولی, قدرت گیاهان را در برابر آفات و امراض افزایش می‌دهد.

 • گوگرد

این عنصر در تولید پروتئین و بعضی از اسیدهای آمینه نقش دارد.

 

عناصر غذایی مورد نیاز پرتقال

عناصر غذایی مورد نیاز پرتقال

عناصر غذایی کم مصرف (میکرو)

 • آهن

این عنصر در تولید مولکول کلروفیل و همچنین فعالیت‌های انتقال انرژی نقش دارد.

 • بور

بور نقش مهمی در تنظیم سطح هورمون های گیاهی و تقویت رشد مناسب گیاه دارد. بور باعث افزایش تولید و حفظ گل بر روی گیاه شده، رشد لوله گرده و طول آن را افزایش داده و به بهبود رشد دانه و میوه کمک می‌کند.

 • منگنز

در خصوص نقش منگنز در درخت پرتقال می‌توان به متابولیسم نیتروژن و کربوهیدرات ها در گیاه, فرآیند احیاء نیترات, افزایش جوانه زنی, رسیدگی سریع محصول درختان میوه اشاره کرد.

 • مس

این عنصر در تولید کلروپلاست و فعالیت‌های آنزیمی و همچنین واکنش‌های انتقال الکترون سهیم می‌باشد.

 • روی

عنصر روی از جمله عناصر لازم برای رشد مرکبات از جمله پرتقال به شمار می‌رود.

عواملی که در رشد درخت پرتقال دخیل هستند

درخت پرتقال بسیارحساس است, شاید بتوان گفت به مانند میوه گلابی باید شرایط مناسب و استانداردی را برای رشد این میوه فراهم کرد. بر همین اساس به سه مورد از عوامل موثر برای رشد پرتقال پرداخته‌ایم:

عوامل موثر بر رشد درخت پرتقال

عوامل موثر بر رشد درخت پرتقال

شرایط آب و هوایی

آب و هوا از مهمترین عوامل در رشد پرتقال شیرین, آبدار و با طراوت است. یعنی باید در بیشتر ساعات روز از نور خورشید برخوردار باشد. تقریبا آب و هوای معتدل رو به گرم برای این میوه اثرگذاری خوبی دارد.

برای همین است که در فصل زمستان به طور کامل خاموش می‌شوند. همچنین اگر مجبور باشیم این درخت را در فضای بسته پرورش دهیم به دمای بین ۱۵ تا ۳۷ درجه سانتی‌گراد احتیاج داریم.

شرایط آبیاری

شاید گمان کنید, بیشترین عاملی که در رشد پرتقال مورد نیاز است, کود باشد که همان به تنهایی کافی است. البته که کود مناسب برای رشد پرتقال مورد احتیاج است اما از عوامل دیگر رشد این میوه, نوع آبیاری است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

آبیاری برای درخت پرتقال در فصل بهار و تابستان نیاز به یک برنامه‌ریزی اساسی دارد یعنی منظم و در یک ساعت مشخص باشد که از پژمردگی گیاه در روزهای گرم و آفتابی جلوگیری به عمل آید. مقدار عمق آبیاری درخت پرتقال باید بین ۲ تا ۴ سانتی‌متر در خاک باشد.

کوددهی مناسب

برای رشد پرتقال نیاز به تقویت کردن آن داریم, برای انرژی دادن و تقویت درخت جهت رشد مناسب, پرورش برگ‌ها و میوه‌های باطراوت به کود مناسب احتیاج داریم.

کود مناسب پرتقال باید ترکیبی از عناصر معدنی مثل فسفر, نیتروژن, پتاسیم, ازت و سایر مواد معدنی به درجات مساوی و مناسب باشد. اما سه عنصر اصلی فسفر, نیتروژن و پتاسیم است که هر یک در هر مرحله‌ای خاص وارد چرخه رشد می‌شوند که از بین این سه کود نیتروزن و پتاسیم ضروری‌ترین هستند.

در ادامه ی این مقاله از سپاهان کشت, بهترین کود برای پرتقال را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

بهترین کود برای پرتقال

بهترین کود برای پرتقال

کوددهی درخت پرتقال و نکاتی که باید رعایت کرد

کود مناسب برای پرتقال به شرایط متفاوتی وابسته است. مثلا اگر شما در یک آب و هوای نامناسب درخت پرتقال را کاشته‌اید, نوع مواد معدنی مورد نیاز متفاوت است و به طبع باید کود مناسب را به درستی انتخاب کنیم تا بهترین بازدهی را داشته باشیم.

بهترین کود برای درخت پرتقال چه کودهایی هستند؟

شاید باورتان نشود اما هیچ بهترینی برای درخت پرتقال وجود ندارد و هر فصلی متناسب با آب و هوا و بر اساس شرایط رشدی نهال پرتقال, یک مدل کود خاص برای رشد و تقویت نهال پرتقال تجویز می‌شود. در این بخش به شماری از کودهای مناسب برای درخت پرتقال پرداخته‌ایم, این کود ها به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

کودهای آلی

کودهای آلی یک گزینه مطمئن و موثر برای کوددهی درختان پرتقال هستند. این کودها از مواد طبیعی تولید می‌شوند و مزایای بسیاری دارند. این کودها با ارائه عناصر غذایی ضروری به درخت پرتقال, رشد و توسعه سالم آن را تضمین می‌کند. در زیر کودهای آلی برای درخت پرتقال شرح داده شده است:

کود حیوانی برای درخت پرتقال

کود حیوانی برای درخت پرتقال شامل کود گوسفندی, کود مرغی و کود کبوتر می‌شود که به تاثیر هرکدام از آن ها پرداخته‌ایم:

کود حیوانی برای درخت پرتقال

کود حیوانی برای درخت پرتقال

 • کود گوسفندی برای درخت پرتقال

مصرف کود گوسفندی برای درخت پرتقال به دلیل داشتن عناصر ضروری مرکبات مانند نیتروژن, فسفر و پتاسیم, علاوه بر تأمین مواد مغذی گیاه به حاصلخیزی خاک نیز کمک می‌کند.

 • کود مرغی برای درخت پرتقال

کوددهی مرکبات با استفاده از کود مرغی نیز می‌تواند مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد. این کود کمک می‌کند قدرت رویش و میوه‌دهی درخت تا حدود زیادی افزایش یابد. به همین علت اگر می‌خواهید میزان محصول‌دهی و کیفیت درختان مرکبات‌ افزایش یابد, بهتر است در سال حدود 3 الی 4 بار, عمل کوددهی با استفاده از کود مرغی را انجام دهید.

 • کود کبوتر برای درخت پرتقال

یکی دیگر از کودهای حیوانی مناسب برای پرتقال, کود کبوتر است. مصرف این کود یکبار در سال بصورت چالکود, موثر خواهد بود.

کود هیومیک اسید برای پرتقال

اسید هیومیک خود منبع غنی از عناصر پر مصرف و فولویک اسید می‌باشد که با تامین این عناصر, سبب عبور پرتقال از مرحله ترش و نرسیده بودن به سمت شیرین و خوش طعم شدن می‌گردد. یکی از تاثیرات اصلی کود اسید هیومیک در جلوگیری از ترش و بی مصرف ماندن پرتقال ها, افزایش جذب عنصر آهن و پتاسیم توسط درخت پرتقال است.

کودهای شیمیایی

بهترین کودهای شیمیایی برای درختان پرتقال, کودهایی هستند که عناصر غذایی میکرو و ماکرو رو در اختیار گیاه قرار دهد. مصرف کود مناسب پرتقال در دوره مختلف با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به معرفی بهترین کود برای درخت پرتقال در زمان ها و فصول مختلف پرداخته‌ایم.

بهترین کودهای شیمیایی برای درخت پرتقال و زمان مصرف آنها

بهترین زمان کود دهی درخت پرتقال

بهترین زمان کود دهی درخت پرتقال

کود مناسب پرتقال در بهار

بهترین کود برای پرتقال در فصل بهار, کودهای 15-5-30, کود آهن و هیومیک اسید می‌باشد.

کود مناسب پرتقال در تابستان

در فصل تابستان بهترین گزینه برای کوددهی درختان پرتقال, کودهای جلبک دریایی, سولفات منیزیم, نیترات پتاسیم یا سولفات پتاسیم می‌باشد.

کود مناسب پرتقال در پاییز

در پاییز از کودهای ضد استرس بمانند کود آمینو اسید و همچنین کودهای پتاس بالا مثل کود ۱۲-۱۲-۳۶ توصیه می‌شود.

کود مناسب پرتقال در زمستان

در فصل زمستان از چالکود و کود سه بیست بمنظور تقویت عمومی پرتقال استفاده نمائید.

خرید بهترین کود برای درخت پرتقال

فروشگاه کود و ادوات کشاورزی سپاهان کشت, بهترین کودها برای درخت پرتقال را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

سوالات متداول

کود اوره برای درخت پرتقال چه خواصی دارد؟

همانطور که در مطالب قبلی به آن اشاره شد عنصر نیتروژن سبب رشد ایده آل درخت پرتقال می‌شود. از بین کودهای شیمیایی کود اوره دارای حدود 46% نیتروژن بوده و می‌تواند منبع مناسبی برای تأمین این عنصر در خاک باشد.

کود آهن برای درخت پرتقال چه نقشی ایفا می‌کند؟

استفاده از کود آهن برای درخت پرتقال, یکی از عوامل مهم در افزایش محصول در باغات پرتقال است. عنصر آهن به عنوان مهمترین میکرو مغذی (ریز مغذی یا عنصر کم مصرف) مورد نیاز گیاهان از طریق کودهای حاوی”آهن” نظیر سولفات آهن یا کود کلات آهن مورد استفاده کشاورزان و باغداران قرار می‌گیرد و باعث تشکیل سبزینگی در گیاهان می‌شود.

کود مناسب برای پرتقال گلدانی چیست؟

تمام کودهایی که در قسمت های قبل به آنها اشاره شد, قابل استفاده برای پرتقال گلدانی نیز می‌باشند.

بهترین کود برای رشد سریع درخت پرتقال کدام است؟

بهترین کود برای رشد درخت پرتقال, کودی است که مقدار نیتروژن بیشتری داشته باشد. به دلیل اینکه این عنصر یکی از اجزای کلروفیل بوده و بر روی فعالیت های مهم درخت همچون رشد مطلوب, رویش برگ, افزایش گل درخت پرتقال, تشکیل و رشد میوه مرغوب اثرگذار است. پیشنهاد ما مصرف کودهایی است که در ترکیب آنها نیتروژن بیشتری موجود باشد, کود هایی قبیل کود نیترات و یا کود سه بیست گزینه های مناسبی برای این مهم به حساب می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *